Od početka ove godine registrovano je 40 slučajeva morbila, objavio je Institut za javno zdravlje Dr Miljan Jovanović Batut.
Na teritoriji grada Beograda, od 22. februara ove godine, kada je proglašena epidemija, registrovana su 33 slučaja morbila, od kojih je 27 potvrđeno u Referentnoj laboratoriji Instituta za virusologiju, vakcine i serume Torlak, a šest oboljelih osoba su porodični kontakti laboratorijski potvrđenih slučajeva.
Među oboljelima je desetoro djece uzrasta od jedne do pet godina, od kojih je devetoro bilo nevakcinisano, a jedno je primilo jednu dozu vakcine sa komponentom protiv morbila, deset nevakcinisanih osoba uzrasta od 8 do 25 godina, dvije potpuno vakcinisane osobe uzrasta 14 i 16 godina, kao i 11 osoba starijih od 35 godina nepoznatog vakcinalnog statusa. Troje oboljelih imalo je i komplikacije u vidu upale pluća.
Dana 13. 2. 2024. godine potvrđene su male boginje u Referentnoj laboratoriji Instituta za virusologiju, vakcine i serume Torlak, kod osobe sa teritorije Novog Sada uzrasta 46 godina koja je nepotpuno vakcinisana jednom dozom vakcine. Jedan slučaj malih boginja potvrđen je 20. 2. 2024. godine kod dvogodišnjeg djeteta sa teritorije Sremskog okruga (Stara Pazova) i nije vakcinisano.
Dana 25. 2. 2024. godine potvrđen je slučaj malih boginja kod nevakcinisanog djeteta sa teritorije Sjevernobanatskog okruga, uzrasta 13 mjeseci, podsjeća Batut.
Slučaj malih boginja potvrđen je 29. 2. 2024. godine kod osobe uzrasta 41 godinu sa teritorije Bora, koja je nepotpuno vakcinisana jednom dozom vakcine koja sadrži komponentu protiv morbila.
Na teritoriji Kolubarskog okruga registrovana su tri potvrđena slučaja morbila, dva na teritorija Valjeva i jedan na teritoriji Mionice. Oboljele osobe su uzrasta 33, 36 i 45 godina, pri čemu je jedna vakcinisana sa dvije doze vakcine koja sadrži komponentu protiv morbila, jedna nepotpuno vakcinisana sa jednom dozom vakcine, a jedna je nepoznatog vakcinalnog statusa. Jedna oboljela osoba imala je komplikacije u vidu upale pluća.
Od 7. 2. 2024. godine na snazi su pooštrene mjere epidemiološkog nadzora nad malim boginjama na teritoriji Republike Srbije u skladu sa Planom aktivnosti za odstranjivanje ove bolesti u zemlji (prijava sumnje, laboratorijska dijagnostika, izolacija i liječenje oboljelih, zdravstveni nadzor, epidemiološki nadzor, vakcinacija nevakcinisanih i nepotpuno vakcinisanih lica, vakcinacija osjetljivih lica iz kontakta unutar 72 sata itd.).
-Imajući u vidu navedene okolnosti, period zaraznosti, sezonost, ostvarene kontakte, mjere pooštrenog nadzora treba sprovoditi do daljnjeg, odnosno najmanje do isteka perioda dvostruke maksimalne inkubacije od posljednjeg registrovanog slučaja, a u skladu sa procjenom epidemiološke situacije u žarištu epidemije, odnosno na teritoriji Republike – kazali su iz Batuta.
Zaključno sa oktobrom 2023. godine registrovano je više od 30.000 slučajeva u 40 od 53 zemlje Evropskog regiona SZO, sa oko 21.000 hospitalizovanih i pet smrtnih ishoda u dvije zemlje. Uzrasna distribucija ukazuje da su dva slučaja uzrasta od jedne do četvrte godine života, odnosno jedan među odraslima starijim od 20 godina.
Politika.rs