Zagađivači poznati kao “vječne hemikalije”, koji se ne razgrađuju u životnu okolinu, nakupljaju se u tijelu i mogu biti otrovni, pronađeni su u visokim nivoima na hiljadama lokacija širom Evrope, piše The Guardian. Karta pokazuje da su per- i polifluoroalkilne materije (PFAS) dospjele u vodu, tlo i sedimente iz širokog spektra potrošačkih proizvoda, pjena za gašenje požara, otpada i industrijskih procesa.
Dva PFAS-a povezana su s nizom zdravstvenih problema. PFOA je povezana s rakom bubrega i testisa, bolešću štitne žlijezde, ulceroznim kolitisom, visokim holesterolom i hipertenzijom izazvanom trudnoćom. PFOS je povezan s reproduktivnim, razvojnim bolestima, bolestima jetre, bubrega i štitne žlijezde. Na nižim nivoima PFAS je povezan s imuno toksičnošću.
Opasne materije pronađene su na oko 17.000 mjesta širom Ujedinjenog Kraljevstva i Evrope.
– Ovakve koncentracije izazivaju moju zabrinutost. Imate rizik da stoka dobije pristup tim vodama i tada je u mreži hrane za ljude – rekao je prof. Crispin Halsall, hemičar za životnu okolinu sa Univerziteta Lancaster.
Prema mapi, u Belgiji se nalazi najviši nivo zagađenja, i to oko 3M-ove proizvodne lokacije PFAS u Zwijndrechtu. Ljudima koji žive unutar 15 kilometara od lokacije rečeno je da ne jedu jaja živine iz svojih vrtova i da izbjegavaju domaće povrće. U Nizozemskoj je nesreća koja je uključivala PFAS u pjeni za gašenje požara kontaminirala zemljište oko vazdušne luke Schiphol u Amsterdamu, što je rezultiralo tlom koje sadrži izuzetno visok nivo PFOS-a. Utvrđeno je da neke vazdušne luke i vojne lokacije u Njemačkoj imaju slične probleme.
Opasne hemikalije pronađene su i na pojedinim lokacijama u Hrvatskoj. Većina kontaminiranih područja nalazi se u Slavoniji i Baranji, a jedno se nalazi kod Brežica na granici sa Slovenijom, samo nekoliko kilometara od Zagreba.
Prof. Ian Cousins, naučnik za životnu okolinu na Univerzitetu u Stockholmu, rekao je da bi lokacije s očitanjima iznad 1000 ng/kg trebalo “hitno procijeniti” kako bi se mogle sanirati.
– Na visoko kontaminiranim lokacijama, lokalne vlasti trebale bi razmotriti testiranje kako bi osigurale da su nivoi PFAS sigurne u lokalnim proizvodima. To bi pomoglo u određivanju jesu li potrebna lokalna zdravstvena savjetovanja i kampanje objavljivanja kako bi se obeshrabrila redovna konzumacija divlje ribe, školjkaša, jaja iz slobodnog uzgoja i dr – dodao je prof. Cousins.
– PFAS u podzemnoj vodi veliki je problem jer ako se ta podzemna voda crpi za poljoprivredu, ili što je još važnije za ljude kao izvor vode, tada imate PFAS u vodi za piće i vrlo ga je teško ukloniti – rekao je prof. Halsall. Danas.hr