Neophodno je da Srbija u ovoj godini riješi pitanje Zakona o presađivanju ljudskih organa, kao i da program transplantacije dobije nacionalni prioritet, kako bi pacijenti na listi čekanja mogli da dočekaju svoju šansu za novi život, rečeno je na panel diskusiji Transplantacija organa u Srbiji: zašto su na čekanju Zakon, i životi više od 2.000 ljudi? koju je organizovalo Udruženje Donorstvo je herojstvo.
Zakon o presađivanju ljudskih organa je pune tri godine na čekanju, s obzirom da je Ustavni sud u maju 2021. godine proglasio neustavnim član 23 koji se odnosio na uslove za darivanje ljudskih organa umrlog lica. Vlada Srbije je u maju 2023. godine usvojila izmjene i dopune Zakona i proslijedila ih Narodnoj Skupštini Srbije na usvajanje. Uprkos urgentnosti teme koju Zakon zastupa pomenuti predlog i izmjene i dopune Zakona nijesu došle na dnevni red, dok je Skupštinski saziv u novembru 2023. godine raspušten, te će biti potrebno da Zakon o izmenama i dopunama ponovo prođe kompletnu proceduru.
Za to vrijeme Srbija je na začelju po broju urađenih kadaveričnih transplantacija (sa preminulog donora), a za prvih pet mjeseci ove godine samo dva pacijenta sa liste su transplantirana.
Iz Udruženja su podsjetili da su u prethodne tri godine ukazivali na probleme kroz različite aktivnosti – pokrenuta je peticiju za koordinisan prustup transplantacijama koju je podržalo više od 13.000 građana, upućivano je otvoreno pismo od strane više udruženja pacijenata iz Srbije i regiona donosiocima odluka.
– Po stupanju novog Zakona na snagu predviđeno je donošenje Pravilnika o registru lica koja ne žele da daruju svoje organe, odnosno tkiva. Osobe koje ne žele da budu davaoci organa/donori izjavu mogu dati kod svog izabranog ljekara u pisanoj formi ili kod ovlašćenog državnog službenika u Upravi za biomedicin. S obzirom da su od početka godine urađene samo 2 transplantacije, najveće prepreke koje onemogućavaju veći broj kadaveričnih transplantacija u našoj zemlji su nedovoljno razvijena svijest o značaju darivanja i transplantacije organa – istakla je na panelu dr Aleksandra Vlačić, direktorka Uprave za biomedicinu, Ministarstva zdravlja.
– Za mnoge od pacijenata na listi čekanja transplantacija јe uјedno i posljednja nada za preživljavanje ili kvalitetniјi život, zbog čega јe važno što hitnije nastaviti sve započete aktivnosti u cilju rješavanja ovog važnog pitanja u skladu sa Ustavom i ratifikovanim konvencijama, јer ne možemo dozvoliti da zbog nedostatka pravnog okvira izgubimo neki ljudski život – rekla je Mirjana Kecman, pomoćnica poverenica za zaštitu ravnopravnost.
Dr Marta Sjeničić, predsjednica Udruženja pravnika za medicinsko i zdravstveno pravo Srbije – SUPRAM istakla je da donošenje izmjena zakona često, pa i u ovom slučaju, rogobatna i spora procedura, ali i da nam sveukupni pravni okvir Srbije kazuje da je javni interes i interes pojedinca da se postupci presađivanja nastave.
IZVOR: Kurir.rs