Međunarodni dan multiplog meloma obilježava se posljednjeg četvrtka u martu, a tim povodom udruženje MelomCRO uputilo je apel Ministarstvu i HZZO-u za hitno odobrenje novih terapija i njihovih kombinacija koje značajno poboljšavaju ishode liječenja i podižu kvaliteta života.
U Hrvatskoj se gotovo svakoga dana jednoj osobi dijagnostifikuje multipli melom, rijetka i neizlječiva vrsta raka krvi. Oboljeli se često vrlo brzo suočavaju s ograničenim mogućnostima liječenja, budući da dostupnost novih lijekova i njihovih kombinacija značajno kasni za drugim zemljama, upozorila je vodeća regionalna udruga MelomCRO, koja okuplja oboljele i njihove familije.
Iako iz administracije poručuju kako se raspravlja o odobravanju potrebnih kombinacija ljekova, iz udruženja kažu kako se u Hrvatskoj na iskorak čeka od 2019. te zato apeluju na Ministarstvo zdravlja i HZZO da hitno odobre nove terapije i njihove kombinacije.
-U Hrvatskoj postoje mogućnosti da imamo savremene ljekove već na početku liječenja no, nažalost, naši ljekari ih trenutno ne mogu koristiti na način na koji i oni sami smatraju da je najbolji za pacijente. Krajnje je vrijeme da to promijenimo i vjerujemo kako će administracija napokon prepoznati važnost dostupnosti najefikasnijih terapija i njihovih kombinacija – poručila je direktorica Udruženja MelomCRO Mira Armour.
Dodala je kako su te najefikasnije terapije i njihove kombinacije dostupne primjera radi u Sloveniji, Bugarskoj, Austriji, Francuskoj, Njemačkoj i Danskoj gdje je to već ustaljena praksa.
Kako je krajnje vrijeme za hitnu optimizaciju prve terapijske linije kao i kasnijih linija za bolesnike u određenim fazama bolesti, slažu se i ljekari. Voditelj radne grupe za multipli melom KroHema Sandra Bašić Kinda kaže da već 18 mjeseci pokušavaju izboriti daratumumab za prvu liniju liječenja bolesnika s multiplim mijelomom što zapravo imaju skoro sve zemlje EU, a nije im dostupna ni optimalna kombinacija za liječenje bolesnika koji su refraktorni na lenalidomid, a to je kombinacija daratumumaba i karfilzomiba koja rezultira najdužim preživljenjem bolesnika.
U ovom se trenutku s multiplim melomom u Hrvatskoj bori preko 1300 osoba uglavnom starije životne dobi, iako se posljednjih godina otkriva i kod sve većeg broja mlađih pacijenata..
IZVOR: HINA