Prof. dr sc. med. Bogdan Pajović
Stojan Terzić
Treba prije svega reći da još uvijek nedovoljno poznajemo specifične biološke funkcije pomoćnih polnih žlijezda, u koje spadaju prostata i sjemene kesice. Nije do sada utvrđeno da prostata luči neki hormon koji je neophodan za erekciju. Bolje je poznata žlijezdana funkcija prostate i sjemenih kesica. Sekret (sok) ovih žlijezda čini glavnu količinu ejakulata. U sjemenoj tečnosti se nalaze neke materije koje imaju biološko dejstvo. Tu spadaju: postaglandini, imunoglobulini, spermin, fruktoza i limunska kiselina, a od enzima (fermenata) fosfatoze, proteaze i esteraze. Iako su spermatozoidi sposobni da oplode jajnu ćeliju i bez kontakta sa sekretima prostate i sjemenih kesica, nema sumnje da sokovi ovih žlijezda stvaraju optimalni uslov za fertilizaciju (oplodnju jajne ćelije). U sjemenoj tečnosti spermatozoidi imaju povoljne uslove za preživljavanje i razmjenu materija. Fruktoza (vrsta šećera) i lipidi (masne materije) predstavljaju erogetske i hranjive materije za spermatozoide. Sjemena tečnost neutrališe kiseli sadržaj vagine i olakšava preživljavanje i transport spermatozoida u polnim organima žene. Sekret prostate sadrži materije koje štite mokraćne puteve i reproduktivne organe od invazije bakterija iz uretre. Nepovoljno dejstvo na bakterije imaju metalni joni (Cink), proteaze (fermenti koji razlažu bijelančevine), lizozim i imunoglobulini. Čini se da ispiranje uretre sekretom prostate i sjemenih kesica, uspostavlja nepovoljnu sredinu za bakterije i direktno ih uništava, što predstavlja važnu funkciju “pomoćnih” polnih žlijezda.
Ukoliko imate uvećanu prostatu možete pored drugih tegoba navesti smanjenu ili ugašenu potenciju. Prije svega uvećana prostata ide sa starenjem kada i prirodno dolazi do smanjenog lučenja testosterona (muškog polnog hormona) naročito poslije 70 godine života i opadanja seksualne funkcije. Zabrinutost zbog starenja, depresija, strah od bolesti, eventualne operacije, zastoj mokraće i poremećaj opšteg stanja, nepovoljno utiču na seksualni život muškarca.
Povlačenjem ovih poremećaja poslije operacije, kao i opšta rehabilitacija organizma su često dovoljni za uspostavljanje polne moći, koja može biti bolja nego prije operacije.
Poslije operacije uvećane prostate (adenoma prostate) seksualna funkcija je po pravilu očuvana, ukoliko je postojala prije operacije. Kod ovih operacija odstranjuje se tkivo uvećane prostate pristupom kroz trbušni zid, na način koji ne ugrožava živce i krvne sudove za penis, pa nema razloga za impotenciju. Transuretralna resekcija prostate je metoda kojom se zbrinjavaju prostate teške najmanje 60 gr. Neki bolesnici sa normalnom potencijom prije ove intervencije žale se na smanjeni libido i potenciju poslije TURP. Pravilno izvedena TURP nema uticaja na polnu moć muškarca, pa je uzrok ovih poremećaja nejasan. Pošto učestalost impotencije poslije TURP jako varira, očigledan je uticaj psihogenih faktora. Bolesniku se zato može reći da će potencija biti očuvana ukoliko je postojala i prije operacije. Opasnost od impotencije mnogo je veća poslije tzv. radikalne prostatektomije, koja se izvodi kada je potrebno odstraniti karcinom prostate. Operacija se sastoji u potpunom uklanjanju prostate, sjemenih kesica, završnog dijela sjemenovoda i svih karličnih limfnih žlijezda. Ova operacija se bitno razlikuje od operacije prostate (adenom), kojim se ne odstranjuje cijela prostata u njenim anatomskim granicama. Operacija uvećane prostate (adenom) sastoji se u odstranjivanju samo uvećanog tkiva prostate oko uretre koja se odvaja (enukleira) od svoje čaure (kapsule). Kapsula prostate ostaje nepromijenjena, kao što se ne mijenja ni njen odnos sa okolnim organima i tkivima. Impotencija se javlja kod 90 % bolesnika poslije radikalne operacije prostate, koja je indikovana kod karcinoma prostate.
Add comment