Vakcinacija djece MMR vakcinom opala je za 30 odsto, a epidemiolozi kažu da je vrijeme da se hitno reaguje, jer samo ukoliko je vakcinisano više od 95 odsto mališana postoji mogućnost kolektivnog imuniteta.
Dr Dragoslav Popović, predsjednik Udruženja za javno zdravlje Srbije i savjetnik Unicefa za imunizaciju objasnio je zbog čega bi roditelji trebalo da vakcinišu decu.
– Male boginje su velika briga. Mi smo u situaciji kada imamo epidemiju koja je krenula iz Smedereva, međutim, imamo slučajeve i u Novom Sadu i u Beogradu. Posebno zabrinjava to što su boginje identifikovane u ovim urbanim centrima, jer se u toj populaciji male boginje brže i šire. Rješenje je na našu sreću jednostavno, a to je što prije vakcinisati onu djecu koja su starija od 12 mjeseci prvom dozom MMR vakcine. Time se smanjuje rizik od obolijevanja, ali i zaražavanja druge djece – kazao je dr Popović i dodao da epidemija iz 2017. godine nažalost može da se ponovi.
Prema njegovim riječima, Srbija već tri godine zaredom ima jako loš odziv.
– Nama se epidemija malih boginja, ako pogledamo unazad, ponavlja svakih pet godina. Mi smo sada u situaciji da uradimo nešto što će nas izvući iz tog ciklusa na neki duži period, a nadam se i zauvijek. Naš cilj je, ali i cilj cijelog regiona, da se ova bolest eliminiše i da nema slučajeva obolijevanja među djecom. Vakcina postoji, ona je rješenje za to – istakao je dr Popović.
Ukazao je da je situacija posebno alarmantna u Vojvodini, prevashodno u Novom Sadu, gdje je procenat vakcinisane djece MMR vakcinom najniži. Prema izvještajima Instituta za javno zdravlje Vojvodine u uzrastu od 12 do 15 mjeseci prvu dozu MMR vakcine primilo je svega 25 odsto mališana. Blic