Dok svijet tek sada počinje da se oporavlja od koronavirusa, nazire se moguća pandemija daleko smrtonosnijeg patogena, javljaju mediji.
Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) upozorila je da planeti prijeti potencijalna opasnost pandemije ptičjeg gripa. Slučajevi zaraze virusom H5N1 već su zabilježeni kod vidri, lisica i lasica, što je podstaklo strahove da će preći i na ljude. Tokom virtuelnog brifinga, generalni direktor SZO Tedros Adanom Gebrejesus apelovao je na nacije da pažljivo prate slučajeve infekcije kod životinja.
– Rizik da će virus ptičjeg gripa preći na ljude je nizak, ali ne smijemo da pretpostavimo da će ostati tako i moramo da budemo pripremljeni na bilo koju promjenu statusa kvo – rekao je Tedros.
Ptičiji grip već dugo vremena zabrinjava naučnike. Ovaj patogen, posebno soj H5N1, do sada nije često zaražavao ljude, ali kada bi se to dogodilo, 56 odsto onih za koje se zna da su bili zaraženi, umrlo je. Njegova nesposobnost da se lako širi, s jedne osobe na drugu sprečilo ga je da do sada izazove pandemiju. Ali stvari se mijenjaju. Virus, koji je dugo izazivao epidemije među živinom, zaražava sve više ptica selica, što mu omogućuje širenje, čak i na razne sisare, povećavajući rizik da bi se nova varijanta mogla proširiti i na ljude i među ljude.
– Zabrinjavajuće je što je nedavno objavljeno da mutirani soj H5N1 ne samo da je inficirao kune na farmi krzna u Španiji, već se najvjerovatnije širi među njima. Što je još gore, gornji respiratorni trakt kune izuzetno je pogodan da djeluje kao “kanal” za prenos na ljude. Svijet mora da djeluje sada, prije nego što H5N1 ima ikakve šanse da postane razorna pandemija. Imamo mnoge alate koji su potrebni, uključujući vakcine. Ono što nedostaje je osjećaj hitnosti i trenutne akcije – rekao je naučnik prof. Tomas Pikok.
Najbolja obrana od novog smrtonosnog patogena je agresivno suzbijanje, što prvo zahtijeva njegovo brzo otkrivanje. Amerika, Svjetska zdravstvena organizacija i globalni zdravstveni naučnici već imaju mreže za nadzor gripa, ali mnogi stručnjaci za ptičiji grip rekli su da misle da mreže ne funkcionišu dovoljno dobro s obzirom na veličinu prijetnje.
Ljudi koji komuniciraju s divljim pticama i životinjama, kao i osjetljive vrste kućnih ljubimaca poput tvorova, takođe su izloženi većem riziku. Međutim, nije dovoljno otkriti: suzbijanje bi zahtijevalo velike napore i globalnu koordinaciju.
U Velikoj Britaniji prijavljeno je najveće žarište ptičjeg gripa do sada među sisarima, a na sjeverozapadu Španije infekcija je primijećena kod velikog broja lasica.
Decenijama unazad, stručnjaci su upozoravali da bi ptičji grip mogao da bude okidač sljedeće pandemije. Dnevnik.hr