Njemačka, Italija, Austrija, ali i druge evropske zemlje već nekoliko mjeseci suočavaju se sa nestašicom ljekova, posebno onih namijenjenih djeci. Najteža je situacija sa antibioticima i ljekovima za ublažavanje bolova i snižavanje temperature.
Problemi u lancu snabdjevanja antibioticima u Evropi, prije svega amoksicilina, primorali su vlasti širom kontinenta da preduzmu vanredne mjere kako bi obezbijedile dovoljne količine ljekova za sve pacijente. Najveći problem je u snabdjevanju amoksicilinom, koji se koristi u liječenju niza bakterijskih oboljenja kod djece.
Globalni problem je što su najveći proizvođači sirovina za ljekove Indija, Kina i Pakistan i što je Evropa dislocirala proizvodnju u te zemlje. U vrijeme korone smo vidjeli da je najveći proizvođač paracetamola u svijetu Indija. U jeku epidemije nikom nijesu isporučivali paracetamol. Sada se polako ta bazna industrija seli u Evropu, ali za to je potrebno vrijeme.
Problem svake zemlje je ako domaći proizvođači ljekova ne proizvode sirovine već isključivo zavise od uvoza. U kriznim situacijama, poput ovih izazvanih koronom i ratom u Ukrajini, to se odražava na snadbevanje tržišta ljekovima.
Za stabiliciju tržišta neophodno je da države reaguju. Sve je poskupjelo – sirovine, energenti, radna snaga, što se automatski reflektuje i na cijenu finalnog proizvoda. Međutim, svuda u svijetu su ograničene maksimalne cijene ljekova. Paracetamol, određeni antibiotici spadaju u grupu jeftinih ljekova i proizvođačima se ne isplati da ih proizvode. Poremećaj je nastao na svjetskom nivou. Veliki proizvođači generičkih ljekova traže povećanje cijena, a države to nerado čine i upozoravaju da oni nemaju resurse u svojim fondovima. Euronews