Predstavnica Instituta za transfuziju krvi Mirjana Knežević rekla je da je veliki broj ljudi dao krv poslije tragedije u Osnovnoj školi Vladislav Ribnikar u kojoj je ubijeno osmoro djece i čuvar škole, a jedna nastavnica i šestoro učenika ranjeno.
Ona je izjavila Radioteleviziji Srbije da je krv dalo 479 osoba, a da u redu čeka oko njih 100. Povodom navoda na društvenim mrežama da je potrebna nulta negativna krvna grupa, Knežević je rekla da se ta krvna grupa najviše koristi u kriznim situacijama.
Praznični dani su uvek problematični za prikupljanje krvi, pa su rezerve sa trodnevne bile pale na dvodnevne. Knežević je 2. maja apelovala na građane da budu dobrovoljni davaoci, jer je nedostajala nulta pozitivna i A pozitivna krvna grupa. Cilj je da u Srbiji umjesto sadašnje tri, četiri na od 100 građana dobrovoljno daju krv kako bi svi pacijenti bili zbrinuti bez ikakvog odlaganja.
U Institutu za transfuziju krvi 1. maja je krv dobrovoljno bilo dalo 45 građana.
Davalac krvi može biti svaka osoba od 18 do 65 godina kojoj se ljekarskim pregledom i provjerom hemoglobina utvrdi da davanjem krvi neće ugroziti ni svoje zdravlje niti zdravlje onoga ko će primiti njenu krv.
-Svi mi imamo rezervu krvi koja nam nije neophodna, odnosno ukoliko je izgubimo možemo da nastavimo da živimo. Mi dajemo samo dio te rezerve krvi, 450 mililitara – objasnila je Knežević, te da se “taj volumeen nadoknađuje u narednih pola sata“.
Najteže i najduže se, kaže, obnavlja gvožđe u krvi i njemu je potrebno dva mjeseca. Zbog toga krv najmanje tri mjeseca daju muškarci, a na četiri žene. Postoje i privremena ograničenja za davanje krvi kao što su pirsing, tetovaža, akupunktura. To znači da bilo kakvo siječenje, probadanje i ušivanje kože, odlaže davanje krvi za šest mjeseci.
FoNet
Add comment