Hrvatska troši 11% više od prosjeka EU na liječenje raka, a bilježi drugu najveću stopu smrtnosti u bloku, signalizirajući krizu u javnom zdravstvenom sistemu, izjavila je hrvatska evroparlamentarka dr Romana Jerković. Ona je zastupnica SDP-a u Evropskom parlamentu, članica Kluba poslanika Progresivnog saveza socijalista i demokrata i članica Posebnog odbora za borbu protiv raka u Evropskom parlamentu.
-Hrvatska ima veoma loše rezultate liječenja raka, trošimo više, a postižemo lošije rezultate – rekla je dr Jerković, koja je ljekar po struci, naučnica i profesorka na Medicinskom fakultetu u Rijeci. Pohvalila je Nacionalni strateški okvir za borbu protiv raka, ali je istakla da je dokument i dalje mrtvo slovo na papiru. Takođe je postavila pitanja o načinima korišćenja novca u borbi protiv bolesti.
Nedavno je organizovala konferenciju u Evropskom parlamentu na kojoj se razgovaralo o primjeni novih preporuka za programe skrininga raka. Na pitanje EURACTIV-a da li ovakvi događaji dovode do promjena u zdravstvenom sistemu, ona je odgovorila potvrdno.
-Mislim da je izuzetno važno učešće na konferenciji Vrijeme je za projekciju!
Implementacija novih preporuka za programe skrininga raka, koja je održana u Briselu. Ovaj skup ugostio je predstavnike struke, politike i udruženja pacijenata iz Hrvatske. Učesnici kažu da na ovakvim događajima mnogo uče i pomažu im da postanu svjesni ne samo važnosti evropskih zdravstvenih strategija, već i činjenice da imamo značajna finansijska sredstva na raspolaganju za njihovu primjenu – kazala je dr Jerković ističući međutim, da dok politike EU u oblasti zdravstva nude niz naučno zasnovanih i kvalitetnih smjernica za unaprjeđenje, odluku o tome da li će ih sprovoditi donose isključivo zemlje članice.
,
Što se tiče stope smrtnosti u zemlji, gdje se svake godine dijagnostikuje oko 25.000 karcinoma i 14.000 umrlih, ona je rekla da ne postoji odgovor na to pitanje zasnovan na dokazima. Međutim, „koristeći iskustvenu logiku, možemo zaključiti da je najveći problem to što pacijenti kasno ulaze u naš sistem, odnosno bolest im se dijagnostikuje u već uznapredovalom stadijumu, kada je prognoza lošija, a šanse za preživljavanje manje”.
Euroactiv.rs
Add comment