Privatne laboratorije u Crnoj Gori u obavezi su da Institutu za javno zdravlje prijave svaki pozitivan test na HIV, ali podaci o broju zaraženih kojima Institut trenutno raspolaže, odnose se samo na broj pozitivnih nalaza iz javnih zdravstvenih ustanova, kazali su iz IJZCG, čiji registar trenutno pokazuje da su za prvih sedam mjeseci ove godine evidentirana 23 slučaja infekcije HIV-om, što se trenutno ne razlikuje značanije u odnosu na broj oboljelih u istom periodu prošle godine kada je registrovano 18 osoba.
-Prema važećim zakonskim propisima u našoj zemlji, za sada privatne laboratorije nijesu u obavezi da Institutu za javno zdravlje Crne Gore dostavljaju podatke o broju osoba koje su testirane na HIV, ali je potrebno prijaviti svaki pozitivan nalaz testiranja na HIV – naveli su iz IJZCG.
U javnosti se i dalje šire informacije o navodnom skoku broja zaraženih HIV-om u Budvi, uz bojazan da zdravstvene vlasti nemaju pravu sliku o situaciji sa tim virusom jer se turisti i građani testiraju u privatnim zdravstvenim ustanovama, koje ne dostavljaju podatke Institutu. To bi trebalo da čine prema Pravilniku o načinu prijavljivanja zaraznih bolesti, bolničkih infekcija, stanja i smrti oboljelih od ovih bolesti i Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti.
-Institut za javno zdravlje Crne Gore, s obzirom da se rutinski podaci prikupljaju na godišnjem nivou, trenutno raspolaže podacima o testiranju koje je obavljeno u Savjetovalištu za HIV Instituta za javno zdravlje Crne Gore – piše u saopštenju Instituta.
Pomenuti Pravnilnk u članu četiri podrazumijeva da se obavezno prijavljivanje HIV infekcije radi pojedinačnom prijavom. Član 17 tog dokumenta predviđa da prijavu pri utvrđivanju HIV infekcije popunjava ljekar u zdravstvenoj ustanovi u kojoj je rađen test.
On je dužan da to odmah prijavi Institutu sagledavajući Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti koji u članu 39 propisuje:
“Ako se laboratorijskim ispitivanjem dokažu uzročnici trbušnog tifusa, paratifusa, drugih salmoneloza, šigeloza, jersinioza, kampilobakterioza, hepatitisa “B”, hepatitisa “C”, HIV-a, malarije, kolere, karantinskih bolesti, poliomijelitisa, difterije, velikih boginja, malih boginja, rubele, epidemijskih zaušaka, SARS-a, MERS-CoV, meningitisa uzrokovanog sa Hib, pneumokokom i meningokokom, velikog kašlja, virusnog hepatitisa A, botulizma ili ptičijeg gripa, zdravstvene ustanove koje su izvršile laboratorijsko ispitivanje dužne su da izvještaje laboratorijskog ispitivanja dostave odmah zdravstvenoj ustanovi po čijem zahtjevu je vršeno laboratorijsko ispitivanje, Institutu i nadležnoj zdravstvenoj ustanovi i, po epidemiološkim indikacijama, organu uprave nadležnom za inspekcijske poslove, odnosno organu uprave nadležnom za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitrane poslove za grupe zoonoza i bolesti prenosive hranom”, piše u tom članu.
Podaci iz registra za HIV pokazuju da je broj novoregistrovanih osoba inficiranih u prvih sedam mjeseci ove godine 23. Od toga je devet pozitivnih nalaza proisteklo iz brzih testova na HIV kojih je urađeno ukupno 227.
RTCG
Add comment