Od kraja 2020. godine najveća zdravstvena ustanova – Klinički centar Crne Gore (KC) ostala je bez 40 iskusnih ljekara, a od tog broja najmanje 20 je samoinicijativno dalo otkaz. Čak 11 je dalo otkaz u posljednjih nekoliko mjeseci.
Među ljekarima, koji su dali otkaz u KC, je više užih specijalista iz oblasti hirurgije, ginekologije, kardiologije, pulmologije, dva doktora i tri magistra medicinskih nauka.
Najveću zdravstvenu ustanovu napustila je nedavno specijalista radiologije dr Tanja Čađenović Nikolić i specijalista ginekologije i akušerstva i supspecijalista ginekološke onkologije dr Vesna Čolaković Popović. Otkaz je, navodno, najavio i direktor Klinike za urologiju, urolog dr Petar Kavarić.
Najveću zdravstvenu ustanovu tokom ovog i prethodnog mjeseca napustili su najreferentniji crnogorski hirurg prof. dr Ranko Lazović, anesteziološkinja dr Ognjenka Šarenac koja je jedini doktor nauka iz oblasti adultne anesteziologije, radiološkinje dr Sanja Čejović i dr Verica Stanišić, internista – pulmolog dr Zorica Vukčević, kardiolozi dr Nikola Bulatović i dr Maja Miročević Rotolo…
Iz KCCG su kazali da je od kraja decembra ta ustanova ostala bez 40 ljekara. Pojasnili su da su tri ljekara preminula, 14 se penzionisalo, sa troje je potpisan sporazumni raskid, dok je 20 raskinulo radni odnos po osnovu pisane izjave.
-Od kraja decembra 2020. do danas, 2023. godine, u KCCG je zaposlen 71 doktor medicine. Od toga, oko 50 odsto su specijalisti, a ostalo su specijalizanti. Dakle, za dvije i po godine smo dobili 71 doktora, a 20 je samoinicijativno napustilo KCCG – kazali su iz ove ustanove.
Komentarišući odlazak kadra u ovoj godini, rekli su da je od početka 2023. godine do juče radni odnos zasnovalo sedam ljekara, ne precizirajući da li su u pitanju doktori medicine koje tek čeka usavršavanje, dok je 11 ljekara, od kojih šest specijalista, četiri supspecijalista i jedan specijalizant, napustilo ustanovu.
-Danas, u KCCG radi oko tri hiljade ljudi od čega je 585 ljekara i to: supsecijalista 94, specijalista 315, zatim, stomatologa specijalista 26, dva stomatologa i 48 specijalizanata – navodi se u odgovoru.
Kazali su da je u toku konkurs za dodjelu 48 novih specijalizacija i 27 užih specijalizacija.
-KCCG se, dakle, s punom pažnjom posvećuje stručnom kadru te samim tim i održavanju kontinuiteta kada govorimo o ovom pitanju. Samo od januara tekuće godine do danas 18 ljekara je steklo zvanje specijaliste, dok su četiri stekla zvanje užih specijalista. KCCG je u kontinuitetu posvećen razgovoru s ljekarima i njihovom angažmanu u našoj ustanovi – tvrde u toj ustanovi.
Sindikat doktora medicine ranije je saopštio da školovanje jednog specijaliste košta oko 100.000 eura i da je odlazak kadrova gubitak neprocjenjiv u novcu. Predsjednica SDM dr Milena Popović Samardžić je rekla da migracije ljekara pogađaju sve zemlje svijeta i da nerazvijene i zemlje u razvoju godišnje gube skoro 16 milijardi dolara usljed odliva ljekara.
-Ove troškove ne generiše samo gubitak kadra u čije se obrazovanje investiralo, već i višak smrtnih slučajeva koji su povezani s gubitkom ljekara. SZO skoro je objavila da će u narednih 10 godina u svijetu postojati ozbiljan nedostatak zdravstvenih radnika od oko četiri miliona, uključujući ljekare i srednji medicinski kadar – naglasila je ona.
Vijesti.me
Dodajte komentar