U Srbiji od dijabetesa boluje oko 800.000 ljudi, dok se svake godine otkrije oko 250 djece sa dijagnozom dijabetesa tipa 1. Nažalost, statistika je još gora kada se uzme u obzir da ove brojke konstantno rastu.
Udruženje roditelja djece i mladih oboljelih od dijabetesa Srbije Alarm je jedina organizacija u Srbiji koja okuplja roditelje, odnosno, staratelje oboljele djece. Nije rijetkost da se ova bolest dijagnostikuje i kod sasvim malih beba od samo dva mjeseca života i u takvim situacijama od istinske je važnosti pomoći roditeljima, pružiti im podršku, informisati ih i edukovati.
To upravo radi Udruženje Alarm. Iako udruženje postoji tek nepunih godinu dana, uspjelo je svojim aktivnostima da doprinese donošenje važnog dokumenta za svu djecu dijabetičare u Srbiji – Protokola o postupanju u školama sa učenicima oboljelim od dijabetesa, koji je donijet uz podršku Ministarstva zdravlja, Ministarstva turizma i omladine i Ministarstva prosvjete Republike Srbije.
Prema riječima Miroslava Stevića, predsjednika Udruženja Alarm, čiji sin Mihajlo ima dijabetes tip 1, danas je poseban dan za Udruženje Alarm zbog otvaranja nove kancelarije, za sve koji se suočavaju sa dijabetesom, posebno za djecu i mlade.
– Naša borba je da svako dijete i mladi čovjek koji su oboljeli od dijabetesa osjećaju podršku i razumijevanje. Takođe, zalažemo se da svakom novooboljelom djetetu budu obezbijeđeni senzori i pumpe o trošku zdravstvenog osiguranja, kao što je to slučaj u Evropskoj uniji i u okruženju. Mi, roditelji koji imamo djecu sa dijabetom, znamo koliko puta moramo tokom noći da budemo oprezni, pogotovo ako je dijete prehlađeno, jer se to odmah odražava na nivo šećera u krvi. Tada nema spavanja, šećer mora stalno da se prati. U tom procesu nam mnogo pomaže senzor, koji konstantno mjeri nivo šećera i signalizira kada šećer padne ili skoči. Sa druge strane, kroz pumpu djeca dobijaju insulin i ne moraju tokom dana da se sami bockaju pet ili više puta.
U Srbiji senzori i pumpe ne mogu da dobiju sva djeca, jer postoje određeni kriterijumi. Neki od njih uslovljavaju da tromjesečni šećer bude veći od 7,6mmola, što po meni nije dobro. Ako je djetetu nivo šećera ispod ove granice, ljekar će konstatovati da je šećer dobro kontrolisan i tada se takvom djetetu ne bi dodijelila pumpa. To moramo što prije da promijenimo, za dobrobit naše djece – kaže Stević. IZVOR: Novosti.rs