Farmaceutska komora organizovala susret na regionalnom nivou
Svjetski dan farmaceuta, 25. septembar, bio je povod za organizaciju Konferencije Farmaceutske komore Crne Gore. Bio je to edukativni skup u kom su učestvovali predstavnici strukovnih udruženja regiona, veliki broj farmaceuta, kao i predstavnici zdravstvenih vlasti. Nizom aktivnosti preduzetih od strane Komore naglašena je uloga farmaceuta u zdravstvenom sistemu, te skrenuta pažnja na njihov nepravedno zapostavljen položaj. Konferencija je realizovana 18. septembra u hotelu Ramada u Podgorici.
Moderatorka programa bila je doc. dr sc. Arijana Meštrović, MPharm, FFIP, a u ime Farmaceutske komore Crne Gore govorila je dipl. ph Milanka Žugić, predsjednica.
Adekvatno vrednovati učinak farmaceuta
Objasnivši da je razlog organizacije Konferencije prezentovanje Farmaceutske komore Crne Gore, te da edukacija ostaje najvažnije sredstvo u tom cilju, predsjednica Crnogorske komore podsjetila je da je, uz manjak kadrova, farmaceutska struka ne samo kod nas suočena sa neracionalnom upotrebom ljekova, a da bi aktivno učešće farmaceuta u zdravstvenim politikama mogao biti dio rješenja ovih problema. Od svedenosti farmaceutske usluge na izdavanja i stavljanja u promet lijeka, kako je to ranije bio slučaj, farmaceutski angažman danas, kako je istaknuto, podrazumijeva praćenje pacijenta od dolaska u apoteku do ishoda liječenja.
Doc. dr Arijana Meštrović, predstavnica Svjetske farmaceutske federacije, prezentovala je nekoliko aktuelnih farmaceutskih smjernica koje bi trebalo uzeti u obzir u vezi s unapređenjem farmaceutske usluge. — Najveća promjena koja se sprema u cijelom farmaceutskom svijetu, prema onom što smo čuli ove godine na FIP-u[1] Kejptaunu, je da ćemo se izrazito blisko družiti sa farmakoterapijom svi, te da ćemo se vratiti korijenima naše profesije, a to je da smo eksperti za lijekove. Free scribing i prescribing će biti kompetencija svih naših kolega koji već sada studiraju farmaciju recimo u srednjeevropskim i skandinavskim zemljama i Velikoj Britaniji — kaže doc. dr Meštrović.
Javnozdravstvena uloga farmaceuta i farmaceutskog tehničara danas jako dobija na značaju, pa prevencija, testiranje, vakcinacija, zaštita, rana dijagnostika, praćenje stanja pacijenta, self care stoga postaju sve više obuhvaćeni ovom vrstom kompetencija. Sve realističnije izgledaju izrada CRP testa u apoteci ili vakcinacija, kojima je, kako je objasnila dr Meštrović, u 43 države omogućeno da se vrše u apoteci, a u 3 države omogućeno je čak i da se vrši propisivanje svih vrsta vakcina od strane farmaceuta.
Digitalna transformacija i telemedicina postaju sve dostupnije farmaceutima, ali je u vezi s ovom uslugom naglašeno da treba biti oprezan i ne izlaziti iz okvira struke, te raditi na što prisnijoj komunikaciji sa kolegama iz medicinske struke. Rezultati anketnog ispitivanja pokazuju da je, što se tiče unapređenja usluge, najviše pomaka ostvareno na nivou edukacije pacijenata, a otvoreno je mnogo prostora za unapređenje rada.
Doc. dr Meštrović sugerisala je ovom prilikom da farmaceutske usluge ne treba prezentovati kao besplatne već da one treba da budu što raznovrsnije i finansijski prihvatljivije. Treba imati na umu, kako je naglašeno, da ako se uključi veći broj pacijenata usluga postaje jeftinija. Farmaceutski tim u apoteci, kako je objašnjeno, može uključivati i farmaceutskog tehničara, nutricionistu, agenta prodaje i doktora medicine. Veoma je važno skupljati lokalne podatke u vezi s farmaceutskom statistikom koji bi bili upotrebljivi u praksi.
Doc. dr Meštrović je ovom prilikom pohvalila učinak Smart farmaceutskog programa, sprovedenog u nekoliko zemalja regiona, posebno po pitanju usluge postkovid savjetovanja, upravljanja terapijom i u vezi s regulisanjem astme u Crnoj Gori. Postotak farmaceuta koji su prijavljivali nuspojave prije uvođenja smart projekta u Crnoj Gori bio je, kako je navedeno, svega 7%, a nakon projekta porastao je na 86%. Pozivajući na pridruživanje inkluziji farmaceuta, doc. dr Meštrović je svoje izlaganje zaključila parafrazirajući Servantesa riječima: - Od ideje do zbilje velike su milje, ali ih je potrebno preći. - Stoga je, kako je zaključila, potrebno obratiti pažnju i na aktuelne izazove sa FIP-a: vještačku inteligenciju i vakcinaciju.
Iz regiona
Predsjednik Farmaceutske komore Kosova Kadri Bitići podsjetio je na značaj regionalne saradnje i povezivanja u cilju unapređenja farmacije kao profesije koja povezuje balkanske zemlje u vidu činjenja koraka ispred regionalnih politika. Njegov kolega iz Albanije, predsjednik Farmaceutske komore Albanije Defrim Goma iskazao je poštovanje prema dosadašnjem učinku crnogorskih kolega, te izrazio odlučnost da se u Albaniji nastavi sa primjenom i sprovođenjem standarda FIP-a kako bi se poboljšale profesionalne kompetencije farmaceuta. On je sugerisao političarima da uzmu u obzir altruistički angažman farmaceuta prezentovan tokom pandemije kako bi im se zakonski omogućilo da nastave sa sprovođenjem najbolje zdravstvene prakse te da im se na taj način da mogućnost da ispolje pun obim svojih mogućnosti. On je predložio komorama Balkana da se udruže i obogate započetu saradnju izgradnjom novih zajedničkih strategija i unapređenjem farmaceutskih praksi.
Mr Zahida Binakaj, predsjednica Komore magistara farmacije Federacije BiH, istakla je značaj bliskosti i međusobnih relacija farmaceuta regiona. Ona je podsjetila da je u BiH prije 12 godina usvojen vodič po kom magistar farmacije u apoteci može vršiti savjetovanje u vezi sa 27 simptoma. Upozorila je da neprepoznavanje uloge farmaceuta u zdravstvenom sistemu zavisi i od samih farmaceuta. - Sve dok farmaceuti budu radili dvaput po jedno ne možemo očekivati da ćemo biti priznati kao stručnjaci u zdravstvu, kao dio zdravstvenog tima -kaže ona. Stoga je važno na nivou sistema prepoznati i vrednovati njihov učinak. Danas je, kako je rekla, u fokusu ne više lijek nego pacijent, a sve više se promoviše holistički pristup. U tom multidisciplinarnom pristupu istaknuto mjesto pripada farmaceutu koji treba da se nametne zajednici. Tada ni ekonomski rezultati neće izostati, što, naravno, ne smije biti cilj. Dokumentovanje iskustava i jačanje komunikacije sa ljekarima posebno su značajni u tom cilju.
Iskustvo iz BiH pokazuje da depresija, na primjer, u čak 70% slučajeva ostaje neprepoznata na primarnom nivou, a na nivou farmaceutske usluge ovaj problem je u značajnoj mjeri uspješno prepoznat.
Predsjednica Farmaceutske komore Srbije, doc. dr Slavica Milutinović govorila je o standardizovanim farmaceutskim uslugama, projektu koji se u Srbiji sprovodi posljednjih 5 godina. Standardizovane su farm. usluge za pacijente oboljele od dijabetesa, astme, hipertenzije, za vakcinaciju protiv pneumokoka, sezonskog virusa gripa i HPV-a, izdavanje antibiotika i pružanje usluga pacijentima koji su dugogodišnji korisnici specijalističke terapije. Trenutno ih pruža 1,000 farmaceuta, a za 5 godina se pridružilo novih 7,200 apoteka. Evidentirano je 79,197 usluga za taj period.
Predsjednica Komore je među rezultatima izdvojila projekat standardizovanja farmaceutske usluge astmatičarima tokom posljednje dvije godine. Usluga se pruža u 28 apotekarskih ustanova, a tehnika inhalacije je u potpunosti postignuta. U cilju prevazilaženja značajnih grešaka, koje u vezi s neuzimanjem terapije vrši oko 28% pacijenata, a obično je u pitanju pogrešno okretanje točkića na pumpici, Farmaceutska komora Srbije snimila je 12 video-spotova koji su dostupni javnosti u cilju savlađivanja tehnika inhalacije. Još jedan aspekt koji je popravljen obukom jeste broj primjena inhalacija, pa sada 49,8% pacijenata primjenjuje inhalaciju na propisani način.
Dijabetičarima u Srbiji trenutno pruža usluge 150 farmaceuta u 50 apotekarskih ustanova. Od nešto više od 700,000 pacijenata koji imaju dijabetes ovu uslugu je za posljednjih 5 godina primilo oko 1.500 pacijenata. Postignuti rezultati značajni su u raznim aspektima, pa je i u vakcinaciji u vezi s HPV-om tokom 6 mjeseci savjetodavno učestvovalo 250 farmaceuta koji su edukovali roditelje djece starosti 9-18 godina. Pruženo je 26,000 ovih usluga a učestvovalo je 250 farmaceuta.
Ističući da su farmaceuti najdostupniji zdravstveni radnici koji svojim znanjem i stručnošću predstavljaju neprocjenjiv resurs, dr Milutinović je upozorila da se taj resurs ipak ne koristi u punom smislu te da je potrebno ostvariti podršku institucija.
Mr pharm. Ana Soldo, predsjednica Farmaceutske komore Hrvatske, objasnila je da Hrvatska potroši oko 5 milijardi evra na zdravstveni sistem. Situacija je ipak nezadovoljavajuća po ishodima liječenja hroničnih bolesti, pogotovu karcinoma. Ona je upozorila da oko 50% pacijenata koji dobiju lijek na recept nikad ga ne konzumiraju onako kako je predviđeno, te da ni finansiranje sistema s tim u vezi nije efikasno. Jako je važno sprovoditi edukaciju pacijenata, a uloga farmaceuta u tome je veoma značajna, pogotovu u eri digitalizacije. Praćenje svih hroničnih bolesti predstavlja važnu tačku tog sistema, a smjernice su personalizovane i dostupne svim pacijentima. Uložen je napor u razvoj specijalističkog farmaceuta, a rezultati rada uloženog u tom cilju su obećavajući. Ovakav pristup donosi ogromne benefite i pametno ulaganje u ono što se stvarno isplati.
Predstavnica Farmaceutske komore Slovenije mr pharm. Darja Potočnik Benčič, istakla je dvije usluge iz spektra farmaceutskih zdravstvenih usluga: ambulante farmaceutskog savjetnika i seamless care. U Sloveniji se trenutno očekuje izmjena zakonske regulative u cilju obezbjeđivanja mogućnosti uslovnog propisivanja ljekova, vakcinacije u apotekama i sličnih aktivnosti farmaceuta. Ambulante farmaceuta savjetnika smještene su u domovima zdravlja, a trenutno ih je aktivno 40. Budući da je neophodno sprovesti uštedu u finansiranju zdravstva, sve više se uočava značaj seamless care, kao prenosa informacija o liječenju između farmaceuta i ostalih zdravstvenih radnika koji učestvuju u liječenju i kontinuiranom snabdijevanju ljekovima. Lična kartica ljekova predstavlja važan opservirajući dokument u ovom sistemu i redovno se ažurira.
Farmaceuti u Crnoj Gori
Mr pharm. Mehridžana Derviši Lazorja govorila je o ulozi farmaceuta u pružanju zdravstvene zaštite. Ona je s aspekta profesionalnog prisustva u ovoj oblasti od 17 godina s ponosom istakla učinak na ovom polju ostvaren u farmaceutici Crne Gore i naglasila da je uloga farmaceuta u dvije godine rada na pružanju usluga astmatičarima posebno vidljiva i ostvarena sa dobrim učinkom. Opisujući iskustvo iz tog angažmana istakla je kao pohvalno da je čak 74% pacijenata nakon druge i treće posjete svom farmaceutu imalo bolji rezultat kontrole astme. U vezi s kontrolom alergena opisala je klinički slučaj u kom je farmaceut imao ključnu ulogu u rješavanju zdravstvenog problema alergije.
Uloga farmaceuta je savjetodavna, a u saglasju s pacijentom moguće je postaviti i ciljeve koji se sprovode u vezi s kontinuiranim popravljanjem zdravstvenog stanja. Efekti ovog rada bili su posebno korisni tokom COVID infekcije, a farmaceuti u Crnoj Gori, kako kaže, pokazali su veliku volju da nastave s edukacijom, te da žele da ulože napor u doprinosu ukupnom zdravstvenom sistemu. U vrijeme vakcinacije tokom pandemije timovi farmaceuta dali su doprinos i u okviru apoteka, a posebno na planu davanja savjeta o higijenskom režimu suzbijanja prisustva virusa.
Budvanski farmaceut Nikola Štikovac prezentovao je slučaj starijeg pacijenta oboljelog od teškog oblika depresije i način njegove terapijske regulacije svođenjom široke liste ljekova na pojednostavljenu i, u dogovoru s ljekarom, zdravstveno bezbjedniju. On je istakao da se farmaceuti bave važnim intervencijama u vezi s prodajom i interakcijom i suzbijanjem neželjenih dejstva ali i saradnjom s ljekarima. To za rezultat ima bolji ishod liječenja za kasniju terapiju, sprečavanje neželjenih dejstava, poboljšanje adherence i poboljšanje kvaliteta života pacijenta. U okviru dodatnih preduzetih projekata naveo je da je ostvaren i rezultat dijagnostikovanja 2 nova dijabetičara, što ukazuje na važnost aktivnijeg uključivanja farmaceuta u zdravstveni sistem.
Potpisana Deklaracija
Farmaceutska komora Crne Gore inicirala je ovom prilikom donošenje Deklaracije farmaceuta, u vezi s kojom je u ime Farmaceutske komore dipl. ph Žugić izrazila čvrstu riješenost da farmaceuti u Crnoj Gori ostanu posvećeni farmaceutskim djelatnostima, bez obzira na to da li su one plaćene. - One imaju vrijednost i kao takve ih treba dizajnirati, sprovoditi i promovisati. Važne su za održivo farmaceutsko poslovanje, motivaciju i angažman. Uključuju sve članove tima: kolege u zdravstvenom sistemu, partnere u industriji, veledrogerijama i spoljne saradnike. Temelje se na znanju, vještinama, stavovima i vrijednostima farmaceuta usklađenim sa stručnim preporukama i smjenicama - navodi se u Deklaraciji.
Anita Đurović
[1] 82. Kongres FIP-a: 82nd FIP World Congress of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences Cape Town, South Africa, 1 to 4 September 2024