Prvi kongres Udruženja pedijatara Crne Gore sa međunarodnim učešćem, pod nazivom Inovacije u pedijatriji – u susret novim izazovima, održan je od 19. do 22. septembra 2024. godine, u hotelu Avala u Budvi. Ovaj događaj je označio prekretnicu za crnogorsku pedijatrijsku zajednicu, kao i priliku za jačanje profesionalnih veza s kolegama iz regiona.
Kongres je okupio brojne stručnjake iz Crne Gore i regiona, te uspostavio visoke standarde za buduće slične događaje. Glavni pokrovitelji kongresa su bili Ministarstvo zdravlja Crne Gore i Medicinski fakultet Univerziteta Crne Gore.
Svečano otvaranje
Na svečanom otvaranju kongresa prisutnima se obratila predsjednica Udruženja pedijatara Crne Gore dr Lidija Poček. U svom govoru izrazila je zadovoljstvo zbog uspješne organizacije događaja, naglasivši da kongres predstavlja krunu višegodišnjeg truda crnogorskih pedijatara. Ona je posebno istakla da ovaj kongres nije samo prilika da se slavi dosadašnji uspjeh, već i da se postave temelji za dalji napredak. Takođe, podsjetila je na bogatu istoriju pedijatrijske prakse u Crnoj Gori, počevši od osnivanja Pedijatrijske sekcije Društva ljekara Crne Gore, iz koje je Udruženje pedijatara kasnije izraslo. Pedijatrijski dani, održavani tokom druge polovine prošlog vijeka, bili su značajni skupovi na kojima su učestvovali stručnjaci iz zemlje i regiona, a ovaj kongres se može smatrati njihovim prirodnim nasljednikom.
Na kongresu, koji je okupio brojne ugledne stručnjake, učesnicima se sa srdačnim pozdravnim govorom obratio dekan Medicinskog fakulteta, prof. dr Miodrag Bobo Radunović. Njegov govor je istakao značaj neprekidnog rasta i razvoja od studentskih dana, te važnost ovakvih skupova za unapređenje znanja i prakse.
Nakon njega, prisutne je pozdravila i predsjednica Ljekarske komore Crne Gore, dr Žanka Cerović, koja je izrazila zadovoljstvo zbog velikog odziva i poželjela uspješan rad svim učesnicima. Takođe, direktor Kliničkog centra Crne Gore, dr Aleksandar Radović, u svom obraćanju, poželio je svima uspješan rad i konstruktivne diskusije.
Pozdravne govore održali su i predsjednici Udruzenja pedijatara zemalja regiona.
Finansijska podrška brojnih sponzora bila je od izuzetnog značaja za uspješno održavanje kongresa, pa su im tokom svečanog otvaranja uručene zahvalnice.
Pripremljen je i kraći zabavni program, u kojem je nastupio prepoznatljivi hor “Vokatus”, pod dirigentskom palicom Saše Barjaktarevića, koji je svojim izvođenjem oduševio prisutne.
Na kraju ceremonije, ministar zdravlja Crne Gore, dr Vojislav Šimun, obratio se učesnicima, naglasivši značaj ovog kongresa za dalji razvoj zdravstvenog sistema, i tom prilikom je zvanično proglasio kongres otvorenim.
Organizacija kongresa
Kongres se odvijao kroz šest glavnih sesija koje su bile koncipirane sa ciljem primjene multidisciplinarnog pristupa ključnim temama iz oblasti pedijatrije. Naučni i Organizacioni odbori kongresa, na čelu sa prof. dr Oliverom Miljanović i dr Veselinkom Đurišić, uložili su ogroman trud da program bude raznovrstan, inovativan i da pokrije najvažnije oblasti koje trenutno predstavljaju izazov u dječijoj zdravstvenoj zaštiti.
Poseban doprinos kongresu dao je Naučni odbor kongresa, naročito predsjednica, profesorica Olivera Miljanović, čija su stručnost i posvećenost ključni za realizaciju inovativnog koncepta kongresa. Program Kongresa koncipiran je u šest sesija od kojih svaka ima za cilj da primijeni multidisciplinarni pristup odabranom problemu, razmatranom iz perspektive stručnjaka različitih specijalnosti. Svaka od šest sesija naglašava značaj zdravlja slivajući svoju esenciju u jedan zajednički cilj- zdravo dijete.
Teme kongresa
Program kongresa bio je podijeljen u šest ključnih tematskih cjelina, koje su pokrile sljedeće oblasti:
- Ishrana u pedijatriji – Novi pristupi i savremene smjernice – Prva sesija bila je posvećena ishrani djece, sa posebnim naglaskom na ulogu pravilne ishrane u prevenciji bolesti, rastu i razvoju djece. Stručnjaci su se bavili izazovima u ishrani djece u savremenom društvu, uključujući problem deficitarne ishrane, te su predstavljene najnovije smjernice o nutritivnoj podršci djeci.
- Novi pristupi u terapiji – inovacije u pedijatrijskoj praksi – Druga sesija donijela je prezentacije o novim terapijskim opcijama koje se koriste u liječenju teških i rijetkih bolesti kod djece. Poseban fokus bio je na biološkim lijekovima, koji nude inovativne pristupe u liječenju različitih autoimunih, autoinflamatornih i rijetkih bolesti. Stručnjaci su iznijeli najnovije rezultate kliničkih ispitivanja i prikazali primjere uspješnih terapija kod pedijatrijskih pacijenata.
- Holistički pristup razvojnim poremećajima – Ova sesija bavila se integracijom različitih medicinskih i terapijskih pristupa u radu sa djecom sa razvojnim poremećajima. Fokus je bio na holističkom pristupu, koji uključuje medicinsku, psihološku i socijalnu podršku. Diskusije su obuhvatile primjere dobre prakse iz Crne Gore i regiona, te su iznijete smjernice za dalji razvoj ove oblasti.
- Praktični aspekti primarne zdravstvene zaštite – Sesija je bila je posvećena unapređenju primarne zdravstvene zaštite djece, sa naglaskom na preventivne mjere, ranu dijagnostiku i pravovremeno liječenje. Diskutovano je o izazovima sa kojima se suočava primarna zdravstvena zaštita u Crnoj Gori i regionu, te su predstavljeni modeli iz drugih zemalja koje bi Crna Gora mogla usvojiti.
- Urgentna stanja u pedijatriji – aktuelnosti – Četvrta sesija bavila se urgentnom medicinom i postupcima koji su ključni u hitnim stanjima kod djece. Predavači su predstavili smjernice i najbolje prakse u zbrinjavanju hitnih pedijatrijskih pacijenata, uključujući neonatološke smjernice kardiopulmonalne reanimacije, tretman akutnih trovanja u djece, liječenje teškog oblika astme, i drugih hitnih stanja. Prikazani su i konkretni slučajevi iz prakse, što je omogućilo učesnicima bolji uvid u stvarne izazove s kojima se suočavaju ljekari u ovim situacijama.
- Povratak u budućnost- imunizacijom za zdravije sjutra – Posebna sesija bila je posvećena imunizacijama i značaju vakcinacije u zaštiti dječijeg zdravlja. Predavači su se osvrnuli na aktuelne dileme u vezi sa vakcinacijama, te su predstavili naučne dokaze o njihovoj efikasnosti i sigurnosti. Naglašeno je koliko je važno podizati svijest kod roditelja o značaju vakcinacije, što je od posebnog značaja u svjetlu porasta antivakcinalnih pokreta.
Promocija knjige o vakcinaciji
Jedan od najvažnijih događaja na kongresu bila je promocija knjige “Mala škola vakcinacije za roditelje”, autora dr Jovana Raičevića. Ova knjiga, nastala u saradnji sa Udruženjem pedijatara Crne Gore i Ministarstvom zdravlja Crne Gore, ima za cilj da pruži ljekarima i roditeljima ključne informacije o važnosti vakcinacije, te da razriješi brojne predrasude i dileme koje postoje u javnosti. Knjiga je predstavljena kao važan alat u borbi protiv dezinformacija o vakcinama, a njen autor istakao je da je ona rezultat višegodišnjeg rada i saradnje sa brojnim stručnjacima.
Učesnici i podrška
Kongres je okupio više od 500 učesnika iz Crne Gore, Srbije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Republike Srpske, Makedonije i Kosova. Preko 50 predavača održalo je izlaganja o različitim temama, a organizovane su i praktične radionice koje su omogućile učesnicima da steknu nova znanja i vještine. Veliku podršku kongresu pružili su sponzori, čija je finansijska pomoć omogućila da se događaj organizuje na najvišem nivou. Generalni sponzor kongresa bila je farmaceutska kuća – Nutricia.
Kroz četiri dana kongresa upriličen je i zabavni program za sve učesnike kroz organizovane svečane večere i druženja kao znak gostoprimstva za brojne goste iz regiona i učesnike iz Crne Gore.
Zaključak
Prvi kongres Udruženja pedijatara Crne Gore bio je izuzetno uspješan i pružio je značajan doprinos razvoju pedijatrijske prakse u Crnoj Gori. Kroz multidisciplinarni pristup svakoj sesiji, kao i kroz konstruktivne diskusije, učesnici su imali priliku da unaprijede svoje znanje i razmijene iskustva sa kolegama iz regiona. Promocija knjige o vakcinaciji i bogat program predavanja postavili su visoke standarde za buduće kongrese i dodatno osnažili pedijatrijsku struku u Crnoj Gori.
Udruženje pedijatara Crne Gore