IV Kongres farmaceuta Crne Gore
Eminentni stručnjak ginekologije prof. dr Artur Bjelica o hormonskim metodama kontracepcije
Kontracepcija je stara koliko i samo čovječanstvo. Počev od najprimitivnijih metoda odlaganja začeća pa sve do danas, kontracepcija je prošla izuzetno dug razvojni put. Jedino što se od vajkada nije promijenilo jeste potreba za njom kod seksualno aktivnih parova. Danas, u skladu sa savremenim dostignućima u svim sferama života, napredak u ovom polju ogleda se u raspoloživosti savremenih hormoskih kontraceptivnh metoda koje se primjenjuju redovno ili samo u urgentnim situacijama. Šta su novine u hormonskoj kontracepciji? Koji su raspoloživi ljekovi? Šta nas opredjeljuje za odabir određenog kontraceptivnog lijeka? Odgovore na ova pitanja u okviru predavanja na Četvrtom kongresu farmaceuta Crne Gore dao je prof. dr Artur Bjelica, renomirano ime u svijetu ginekologije.
Najpopularnija je pilula
Kada kažemo moderna kontracepcija, prije svega mislimo na hormonsku kontracepciju ─ kaže prof. dr Artur Bjelica. Hormonska kontracepcija je vodeća inovacija u oblasti kontracepcije. Potencijalnim korisnicama su takođe na raspolaganju i spirala sa dodatkom hormona, vaginalni prsten sa dodatkom hormona, kontraceptivni flaster, implant i injekcija. Na našem prostoru, potvrdio je i dr Artur Bjelica, najrasprostranjenija je forma kontraceptivne pilule. On je podsjetio da SZO kaže da je to najbolji izbor za mladu seksualno aktivnu ženu koja traži pouzdan vid kontracepcije.
Vrlo je karakteristično za kontraceptivne pilule da imaju visoku efikasnost, do 99%, a naročito treba istaći ono što se često ne ističe ili prećutkuje, a to su neke nekontraceptivne prednosti.
Prednosti korišćenja kontraceptivne pilule su pored efikasnost i njena nekontraceptivna svojstva koja, po raspoloživim istraživanjima, pokazuju redukciju u pojavi karcinoma jajnika, manje je benignih promjena na dojkama, cisti na jajnicima, smanjuje se incidenca mioma i bilježi se manji broj vanmateričnih trudnoća. Što se tiče samih menstruacija, one su, uz upotrebu kontraceptivnih pilula regularne, manje obilne i manje bolne.
Ipak, postoje i neka nespecifična dejstva kontracepcije: kontraceptivne pilule redukuju pojavu reumatoidniog artritisa, i u određenom postotku povećavaju gustinu kostiju. Detektuje se i manji broj slučajeva endometrioze, a postoje indicije da ove tablete pružaju određenu zaštitu od ateroskleroze.
Upravo ta navedena dejstva dovode do odluke ginekologa da često primjenjuju kontraceptivne tablete u terapijske svrhe. Pilula djeluje kod disfunkcionalnog uterinog krvarenja, dismenoreje, bolnih ovulacija. Može da se primjenjuje kao tretman i profilaksa endometrioze, policističnih jajnika i regulisanja menstruacije. Povoljno djeluje i u slučajevima funkcionalnih, tzv. vodenih, cisti jajnika.
Novina u formulaciji kontraceptivnih pilula
Ključnu inovaciju u modernizaciji kontraceptivnih pilula čini zamjena uobičajene estrogenske komponente, etinil-estradiola novim molekulom. Etinil-estradiol je u dostupnim pilulama prisutan u mikrodozama koje su, uprkos malim količinama po tableti, dovodile do ispoljavanja izvjesnih neželjenih dejstava u smislu negativnog uticaja na sistem koagulacije, jetru, nivo holesterola i dr. Iz navedenog je proistekla potreba za pronalaskom novog molekula koji bi pokazivao manje neželjenih dejstva. Estetrol je novi molekul koji se normalno sintetiše u fetalnoj jetri tokom trudnoće. On ne utiče na hemostatske parametre čime, vjerovatno, smanjuje rizik od venske tromboze. Ima dug poluživot i visoku oralnu bioraspoloživost. Estetrol, po objašnjenju prof. dr Bjelice, ne pokazuje značajne interkacije sa enzimima citohrom P450, a njegovi metaboliti su uglavnom neaktivni i izlučuju se putem urina i jetre. Estetrol u kombinaciji sa progesteronskom komponentom kontraceptivne pilule -drospirenonom ostvaruje dobru kontrolu menstrualnog ciklusa, visoku kontraceptivnu efikasnost uz minimalno ispoljavanje neželjenih efekata po zdravlje korisnice.
Urgentna (hitna) kontracepcija
Iako je već preko 30 godina u upotrebi, hitna kontracepcija kod nas nije dovoljno rasprostranjena. Jedan od razloga za to je nerazumijevanje mehanizma njenog dejstva. Prof. dr Artur Bjelica ističe da je jako bitno da farmaceut, koji predstavlja prvu liniju pomoći potencijalnim korisnicama hitne kontracepcije, raspolaže ispravnim informacijama o ovoj terapijskoj oblasti. Urgentna kontracepcija je zapravo specifična metoda kontracepcije koja se koristi samo u hitnim slučajevima u cilju sprečavanja neželjene trudnoće nakon nezaštićenog polnog odnosa ili neuspjeha kontraceptivne metode. Samim tim, ova metoda kontracepcije je samo rezervna opcija za povremenu upotrebu. Često se naziva i postkoitalnom kontracepcijom ili pilulom za dan poslije. Indikaciono područje je dosta široko i podrazumijeva brojne situacije poput spadanja ili pucanja kondoma, zaboravljanja uzimanja pilule iz redovne kontracepcije, greška u određivanju plodnih dana, greška u metodi prekinutog snošaja i dr. koje se jednostavno mogu opisati kao svaki seksualni odnos koji je bez zaštite.
Svaki odnos koji je bez zaštite indikacija je za primjenu hitne kontracepcije.
Hitnu kontracepciju moguće je sprovesti putem hormonske metode i postkoitalne aplikacije spirale sa dodatkom bakra, koja može da se aplikuje do 7 dana nakon nezaštićenog seksualnog odnosa. Hitna kontracepcija može da se primjenjuje do 72 sata, odnosno do 120 sati od nezaštićenog seksualnog odnosa, u zavisnosti od odabranog lijeka.
U istorijatu hormonske kontracepcije bilježi se postupak uzimanja lijeka u većim dozama i ponavljanje doze nakon 12h. Međutim, taj postupak je bio praćen brojnim nus-efektima, i zato je u upotrebu ušao preparat koji je SZO proglasila standardom hitne kontracepcije -levonorgestrel. U 21-om vijeku se pojavljuje nov molekul, a to je ulipristal-acetat koji se takođe može koristi u svrhu urgentne kontracepcije.
Urgentna hormonska kontracepcija teorijski djeluje na sazrijevanje jajne ćelije, proces ovulacije, na sluz u grliću materice, pokretljivost spermatozoida i sluznicu materične šupljine, na taj način ometajući proces oplodnje – sprečava transport polnih ćelija i implantaciju oplođene jajne ćelije.
Kontraindikacija za primjenu hitne hormonske kontracepcije ne postoji. Jedina, uslovno rečeno kontraindikacija ove metode po dr Bjelici jeste postojeća trudnoća u smislu da je tada metoda neefikasna. On objašnjava da i ako trudnoća već postoji, ne može doći do pobačaja zbog upotrebe hitne kontracepcije jer ona nije abortiv i nema štetnog uticaja po plod. Ako se pacijentkinja odluči da nastavi trudnoću, ne bilježi se veća stopa anomalija kod rođene djece.
Bitno je znati da, što prije se primijeni, hitna kontracepcija sa levonorgestrelom ima veću efikasnost. Dr Bjelica savjetuje da je najbolje da hitna kontracepcija bude primijenjena u roku od prvih 24h nakon odnosa. ─ Kad vam se obrati potencijalna korisnica hitne kontracepcije možete bez problema da savjetujete ove ljekove. Jedino o čemu treba da vodite računa nakon kratke farmaceutske anamneze jeste da li je pacijentkinju potrebno uputiti ljekaru, a to je u slučajevima: kada je pacijentkinja mlađa od 16 godina; ako je od odnosa prošlo više od 72 sata; ako pacijentkinja kaže da ima teži poremećaj funkcije jetre, Kronovu bolest, ili je na terapiji ciklosporinom; ako postoji opravdana sumnja da trudnoća već postoji.
Primjena levonorgestrela u urgentnoj kontracepciji ima neka neželjena dejstva, ali ona, kako kaže dr Bjelica, nijesu česta. Pacijentkinje se najčešće žale na akt krvarenja nakon primjene ili odlaganja menstruacije za nekoliko dana, neke se žale na glavobolju ili mučninu. Ako je pacijentkinja povratila u roku od 3 sata od primijenjene doze, potrebno je ponoviti primjenu lijeka.
Mitovi i zablude vezani za hitnu kontracepciju sa levonorgestrelom
Jedan od rasprostranjenih mitova je da kontracepciju na bazi levonorgestrela ne smiju da koriste djevojke mlađe od 16 godina. To, kako objašnjava dr Bjelica, nije istina, i ona se može koristiti bilo kada nakon menarhe. Jedino je bitno da ako je korisnica mlađa od 16 godina treba da bude pod nečijim nadzorom ili se nalazi u pratnji roditelja.
Vrlo je česta i zabluda da se hitna kontracepcija ne može koristiti više puta u toku jednog menstrualnog ciklusa. Ako dođe do ponovljenog nezaštićenog odnosa u toku istog ciklusa, onda bi, po dr Bjelici, trebalo savjetovati korisnicu da primjeni hitnu kontracepciju i posavjetovati je o metodama redovne kontracepcije, jer hitna kontracepcija nije metoda redovne kontracepcije. Nekad korisnice misle ako su popile pilulu za jutro poslije, da su u toku tog ciklusa zaštićene do kraja. Međutim, nije tako, i ukoliko je došlo do ponovljenog nezaštićenog odnosa nakon 12 sati od upotrebe hitne kontracepcije, svakako treba ponoviti dozu.
Mit je i da ovaj vid kontracepcije prekida trudnoću. On ne može da prekine postojeću trudnoću, već samo sprečava mogućnost nastanka neželjene trudnoće. Hitna kontracepcija ne djeluje teratogeno, nisu zabilježeni štetni efekti ni po tok trudnoće ni po fetus. Po pitanju dojenja, mogu da ga koriste i dojilje, ali period pauze u dojenju nakon uzete hitne kontracepcije treba da traje oko 8 sati. Hitnu kontracepciju ne treba koristiti unaprijed i „za svaki slučaj”.
Farmaceuti su prva linija pomoći i najdostupniji zdravstveni radnici koji treba da, uz dobro uzetu farmaceutsku anamnezu, ispravno posavjetuju pacijentkinje o pravovremenoj i ispravnoj primjeni urgentne kontracepcije, ili ih upute ljekaru ginekologu u svrhu savjetovanjena na temu redovne kontracepcije.
Anita Đurović
Add comment