Pravo iz obaveznog zdravstvenog osiguranja je i rehabilitacija koja se ostvaruje u Institutu Igalo. Što se tiče terapija i medicinskih sredstava to je regulisano osnovnom listom koja se nalazi na sajtu Fonda. Najveći budžet za terapije se odvaja za maligna oboljenja i imunomodulatore, gdje spadaju ljekovi za multiple sklerozu, oko 12 miliona eura na godišnjem nivou. Krajem 2016. godine je proširena lista medicinskih pomagala. Prilikom donošenja ove liste bili su uključeni i predstavnici nevladinog sektora, tako da su usvojeni mnogi njihovi predlozi i skraćene su mnoge procedure prilikom ostvarivanja medicinskih pomagala – istakla je dr Simović.
Nakon predavanja je održana panel diskusija i učesnici su imali prilike da postave pitanja panelistima i da iznesu predloge u vezi liječenja, terapija, liste čekanja, prava na drugo mišljenje i dr. Panelisti su bili Dražen Ljumović, Direktorat za kontrolu i unapređenje kvaliteta, Ministarstvo zdravlja Crne Gore, mr sci med. dr Sanja Simović, Fond za zdravstveno osiguranje Crne Gore, Grana Bubanja, Zaštitnica prava pacijenata Kliničkog centra Crne Gore, Milena Lazović, dipl. soc. radnik, Dom zdravlja, Podgorica, dok je za moderatora bila zadužena Andrijana Nikolić.
U zaključnom dijelu panel diskusije Andrijana Nikolić je naglasila:
– Sva pitanja i predloge ćemo formulisati u jedan zahtjev kao glas svih pacijenata da pokrenemo određene inicijative. Neka ovaj dan bude početak novih inicijativa, novih sistema i modela poboljšanja statusa pacijenata i kvaliteta njihovih života.
Verica Pantelić
Add comment