Mr ph Veselinka Vukićević
Institut za ljekove i medicinska sredstva
#MedSafetyWeek 2022
Institut za ljekove i medicinska sredstva (CInMED) je, od 07. do 13. novembra 2022. godine, učestvovao u globalnoj kampanji #MedSafetyWeek, koja se sprovodi putem društvenih mreža, u cilju obilježavanja sedmice posvećene praćenju bezbjednosti primjene ljekova. Crna Gora je bila jedna od 82 zemlje učesnice kampanje, koja se već 7 godina organizuje pod vođstvom Kolaborativnog centra Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) za internacionalno praćenje bezbjednosti primjene ljekova – Uppsala Monitoring Centre (UMC).
Naziv ovogodišnje kampanje je bio ,,Pacijenti i zdravstveni radnici – zajedno za bezbjedniju primjenu ljekova“ a osim UMC, kampanju su podržali i Rukovodioci agencija za ljekove (Heads of Medicines Agencies, HMA) i Međunarodno udruženje nadležnih organa za ljekove (International Coalition of Medicines Regulatory Authorities, ICMRA). Na poziv CInMED, kampanju su putem društvenih mreža podržali i Ministarstvo zdravlja Crne Gore, Farmaceutska komora Crne Gore, NVO Prona, časopis Medical, kao i brojne institucije zdravstvenog sistema Crne Gore, sa željom da poruka o značaju prijavljivanja sumnji na neželjena dejstva ljekova dopre do što većeg broja zdravstvenih radnika i pacijenata. U saradnji sa UMC pripremljene su video animacije i raznolike edukativne objave, koje su objavljivane na društvenim mrežama, kao i putem medija. Uloga medija u sistemu farmakovigilance je od neprocjenjivog značaja, jer upravo uz njihovu pomoć, tačne i provjerene informacije o ljekovima mogu stići od CInMED do zdravstvenih radnika i pacijenata.
Kampanja #MedSafetyWeek je idealna prilika da se podsjetimo da su ljekovi bezbjedni i efikasni, ali i da svaki lijek može izazvati neželjena dejstva, iako se ona ne ispoljavaju kod svih pacijenata. Bezbjednost primjene određenog lijeka se dokazuje u toku kliničkih ispitivanja, prije nego što se on nađe u prometu. Ipak, u kliničkim ispitivanjima obično ne učestvuju djeca, trudnice, starije osobe, kao i osobe sa pratećim bolestima, dok kasnije i ovi pacijenti koriste lijek. Takođe, u kliničkim ispitivanjima učestvuje relativno mali broj ljudi, dok je kasnije broj pacijenata koji koriste lijek mnogo veći. Iz ovih razloga, neka neželjena dejstva lijeka, koja se rijetko ispoljavaju, mogu biti otkrivena tek nakon njegovog stavljanja u promet. Zato je posebno značajno praćenje bezbjednosti primjene novih ljekova.
Kako bi se smanjio rizik od pojave neželjenih dejstava, ali i poboljšali ishodi liječenja, važno je da pacijenti i zdravstveni radnici znaju na koji način mogu doprinijeti bezbjednijoj primjeni ljekova. Svaka prijava dostavljena od strane pacijenta ili zdravstvenog radnika je važan izvor informacija o lijeku i može biti značajna za procjenu bezbjednosti njegove dalje primjene. Takođe, farmaceutske kompanije, koje su nosioci dozvole za lijek, su u obavezi da prate bezbjednost primjene ljekova za koje su odgovorni i da o tome redovno informišu CInMED. U određenim situacijama, prijave sumnji na neželjena dejstva ljekova mogu rezultirati implementacijom odgovarajućih regulatornih mjera, kao što su nove preporuke vezane za način primjene lijeka, ograničenja u njegovoj primjeni, promjene u doziranju lijeka i slično, a u krajnjem ove mjere se mogu odnositi i na privremeno ili trajno povlačenje lijeka iz prometa. Brzom detekcijom neželjenih dejstava, pažljivom analizom prijava, pravovremenom reakcijom i adekvatnom komunikacijom, mnogi problemi vezani za primjenu ljekova se mogu spriječiti.
Zdravstveni radnici, kao okosnica sistema farmakovigilance, su u obavezi da prijave CInMED svaku sumnju na neželjeno dejstvo lijeka, a naročito ono koje je ozbiljno ugrozilo zdravlje pacijenta, kao i ona neželjena dejstva koja nijesu očekivana tj navedena u Uputstvu za lijek. Na osnovu Zakona o ljekovima (Službeni list Crne Gore broj 080/20) od avgusta 2020. godine i pacijenti u Crnoj Gori su dobili pravo da direktno prijave CInMED svoju sumnju na neželjeno dejstvo lijeka. Ovo je naročito značajno za praćenje bezbjednosti primjene ljekova koji se mogu nabaviti bez ljekarskog recepta. Ipak, važno je naglasiti da CInMED nije zdravstvena ustanova, tako da se za terapiju ispoljenih simptoma i savjet o eventualnom pekidu primjene lijeka koji je izazvao neželjeno dejstvo, pacijenti moraju obratiti ljekaru. Edukativni materijali distribuirani u toku #MedSafteyWeek kampanje su upravo za cilj imali informisanje zdravstvenih radnika i pacijenata o načinu na koji oni mogu uticati na bezbjednost primjene ljekova i biti aktivni učesnici sistema farmakovigilance.
Od 2009. godine, Crna Gora je punopravna članica Programa SZO za internacionalno praćenje bezbjednosti primjene ljekova, tako da se sve prijave iz Crne Gore, uz zaštitu ličnih podataka o pacijentima i zdravstvenim radnicima, prosljeđuju i u globalnu bazu podataka o neželjenim dejstvima ljekova koju održava UMC. Zdravstveni radnici koji su zaposleni u domovima zdravlja, opštim bolnicama i AU Apoteke Crne Gore „Montefarm“ sumnju na neželjeno dejstvo lijeka mogu prijaviti kroz informacioni sistem zdravstvene zaštite koji koriste u svakodnevnom radu. Osim toga, pacijenti i zdravstveni radnici sumnju na neželjeno dejstvo lijeka mogu prijaviti i putem odgovarajućih obrazaca, koji su dostupni na portalu CInMED, ali i putem aplikacije za online prijavu, kojoj se takođe pristupa preko portala www.cinmed.me ili skeniranjem QR koda:
Add comment