U Institutu za javno zdravlje Crne Gore u protekla dva dana sprovedena je obuka zdravstvenih radnika za sprovođenje studije o učestalosti bolničkih infekcija i koriščenju antibiotika, korišćenjem međunarodno validirane metodologije.
Obuka je sprovedena u okviru implementacije Dvogodišnjeg sporazuma o saradnji između SZO i Ministarstva zdravlja Crne Gore u cilju jačanja kapaciteta zdravstvenog sistema i unaprijeđivanja kvaliteta zdravstvene zaštite.
Na obuci je učestvovalo jedanaest epidemiologa, jedan specijalista higijene i petnaest medicinskih tehničara -sestara iz opštih bolnica Bar, Kotor, Berane, Bijelo Polje, Pljevlja, Cetinje, Nikšić, Instituta za javno zdravlje Crne Gore, Kliničkog centra Crne Gore i specijalne bolnice Risan.
Polaznici obuke su u matičnim ustanovama zaduženi za nadzor nad bolničkim infekcijama. Planirano je da procjena magnitude bolničkih infekcija bude sprovedena u toku juna mjeseca ove godine.
Trening je sproveden uz ekspertsku pomoć eksperata SZO: prof. dr Ljiljane Marković-Denić, prof. dr Vesne Suljagić i asist. dr Vladimira Nikolića.
Bolničke infekcije − infekcije povezane sa zdravstvenim intervencijama, kako se odnedavno nazivaju prema programu za bezbjednost pacijenata Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), predstavljaju infekcije nastale tokom pružanja zdravstvenih intervencija u bolnici ili nekoj drugoj zdravstvenoj ustanovi. Obuhvataju infekcije koje nijesu bile prisutne na prijemu u ustanovu ili pacijent nije bio u inkubaciji, odnosno predstavljaju najčešće neželjene događaje u zdravstvenim ustanovama širom svijeta.
“Obzirom da bolničke infekcije mogu imati ozbiljne posledice po zdravlje pacijenata, uključujući produženje boravka u bolnici, produžen oporavak, veći rizik od komplikacija i povećanu smrtnost, prevencija bolničkih infekcija je od vitalnog značaja.
To podrazumijeva strogo pridržavanje higijene ruku od strane zdravstvenog osoblja i korisnika usluga, sterilizaciju medicinskih instrumenata, redovno čišćenje i dezinfekciju površina, pravilnu upotrebu antibiotika i kontrolu infekcija u bolničkom okruženju.
Važno je da zdravstvene ustanove primjenjuju mjere prevencije bolničkih infekcija kako bi zaštitile i osigurale siguran boravak pacijenata u zdravstvenoj ustanovi i samim tim zaštitili stanovništvo od obolijevanja”, zaključio je dr Igor Galić, direktor Instituta za javno zdravlje Crne Gore.
Prema riječima dr sci med Mine Brajović, šefice SZO kancelarije u Crnoj Gori, svake godine, u zemljama Evropske Unije, broj bolničkih infekcija procjenjuje se na skoro 9 miliona.Takođe, studije upućuju da je 6 najučestalijih bolničkih infekcija odgovorno za gotovo dvostruko veći broj godina života provedenih sa invaliditetom u odnosu na 32 zarazne bolesti zajedno.
U razvjenim zemljama zapadne Evrope, skoro 8 % pacijenata hosptalizovanih na odjeljenju intezivne njege, u trajanju od 2 i više dana, dobije neku respiratornu , urinarnu ili infekciju krvi. Trenutno, sveobuhvati podaci iz nadzora nad bolničkim infekcijama u zemljama regiona Evrope, uključujući i Crnu Goru, predstavljaju ozbiljan izazov. Raspoloživi podaci upućuju i na zabrinjavajuće visok nivo neracionalne potrošnje antibiotika u bolnicama u Crnoj Gori.
Rješavanje ovako složenog izazova traži sistemski odgovor koji je prije svega utemeljen na pouzdanim podacima. Stoga, jako nas raduje spremnost zdravstvenih vlasti u Crnoj Gori da sprovede studiju i objavi podatke o učestalosti bolničkih infekcija u zemlji. Jedino kada izmjerite i razumijete problem, možete tražiti kvalitetna i održiva rešenja, dodala je dr sci med Brajović.
Prema njenim riječima, ovakve studije sprovode se u zemljama EU od 2011.godine. U sklopu EU politike proširenja, sve zemlje kandidati uključujući i Crnu Goru pozvane su da sprovedu procjenu bolničkih infekcija, ona je zaključila.
Tokom trajanja pandemije svi smo se podsjetili, istakla je dr sci med Brajović, da je efikasna prevencija i kontrola bolničkih infekcija od krucijalnog značaja za uspješan ishod u liječenju pacijenata. Značajne investicije Vlade CG i resornog ministarstva u izgradnju i obnavljanje zdravstvene infrastrukture, bez sumnje, predstavljaju potvrdu da je zdravlje strateški prioritet visoko kotiran na razvojnoj agendi Crne Gore.
Odluka zdravstvenih vlasti da se temeljito sagleda magnituda problema bolničkih infekcija i upotrebe antibiotika u bolnicama je paradigma i pravi put za sistemsko i održivo unaprijedjivanje kvaliteta zdravstvene zaštite u Crnoj Gori.
Ukoliko želimo kvalitetnu zdravstvenu zaštitu za sve, bolnice moraju biti hramovi zdravlja koji su prije svega bezbjedni za pacijente. SZO ostaje posvećen partner Vladi i zdravstvenim vlastima u ostvarivanju univerzalne zdravstveno zaštite za sve, zaključila je dr sci med Mina Brajović.
U Crnoj Gori je do sada, pod rukovodstvom Ministarstva zdravlja, a uz finansijsku i ekspertsku podršku SZO, sprovedena pilot studija prevalencije bolničkih infekcija 2019. godine.
Studija se izvodi po metodologiji ECDC-a, u cilju sagledavanja učestalosti bolničkih infekcija, njihovih uzročnika i potrošnje antibiotika u bolnicama, kao i za planiranje daljih aktivnosti u njihovoj prevenciji.
Koristiće se ne samo za sagledavanje situacije u pogledu bolničkih infekcija i potrošnje antibiotika u našim bolnicama, već i za planiranje daljih aktivnosti u prevenciji bolnickih infekcija
Preporuka je da se studije prevalencije bolničkih infekcija izvode jednom u pet godina.
Institut za javno zdravlje Crne Gore izražava zahvalnost Ministarstvu zdravlja Srbije na ustupljenom prevodu metodologije, što nam je značajno olakšalo rad i organizovanje treninga.
Institut za javno zdravlje Crne
Add comment