Farmaceutska komora Crne Gore je profesionalna organizacija koja predstavlja i zastupa farmaceutsku struku i djelatnost u Crnoj Gori. Pored unapređivanja farmaceutskog sektora Crne Gore, Komora štiti prava i interese pacijenata, uz poštovanje najvišeg mogućeg standarda ljudskih prava i vrijednosti. Zdravstveni sistem je veoma složen i ishod liječenja pacijenata zavisi od zdravstvenih radnika iz više disciplina. Zbog toga se od zdravstvenih radnika očekuje da međusobno sarađuju i dopunjuju se pružajući kvalitetnu zdravstvenu zaštitu pacijentima.
Uključivanje farmaceuta u sprovođenje racionalne farmakoterapije pokazalo se korisnim sa etičkog i finansijskog aspekta. Kao jedan od načina uklapanja u najsavremenije tokove iz oblasti farmacije, a sa glavnim ciljem da se pacijentima oboljelim od astme u Crnoj Gori pruži kvalitetna zdravstvena zaštita, Farmaceutska komora Crne Gore je pokrenula projekat pod nazivom “SMART projekat – Napredni farmaceut”. Projekat je realizovan u saradnji sa agencijom za savjetovanje i edukaciju Pharmaexpert i međunarodnom organizacijom ACPE (Accreditation Council for Pharmacy Education). Koordinator projekta je dr sci Arijana Meštrović, magistra farmacije sa dugogodišnjim iskustvom u farmaceutskoj praksi i edukaciji.
Cilj projekta je implementacija Dobre apotekarske prakse u skladu sa indikatorima kvaliteta i inicijativama EU. U pitanju je novi, inovativan model za pokretanje promjena u farmaceutskoj praksi, koji nudi strukturiranu, sveobuhvatnu edukaciju temeljenu na kompetencijama za farmaceute u Crnoj Gori. Ovakvim modelom će se sveobuhvatnom, kvalitetnom edukacijom farmaceuta, zasnovanom na globalnim trendovima u farmaciji, postići poboljšanje indikatora kvaliteta. Farmaceuti će povećati svoje kompetencije, a samim tim i kvalitet usluga. Kvalitetna usluga neminovno vodi ka poboljšanju kvaliteta života pacijenata, što je zapravo i najvažniji cilj i zadatak farmaceutske zdravstvene zaštite. Da bi se postigli svi ciljevi projekta, preporučuje se primjena “pametnog” (SMART) modela, koji omogućava dobro praćenje i kontrolu projekta.
S | SPECIFIC |
M | MEASURABLE |
A | ACHIVEABLE |
R | REALISTIC |
T | TIME ORIENTED |
Tabela 1: Ciljevi projekta
SMART model znači da svaki cilj treba da bude specifičan i mjerljiv, izazovan, ali ostvarljiv, mora biti relevantan, tj. da doprinosi ostvarenju naše vizije i mora biti vremenski ograničen, odnosno mora da postoji rok do koga treba da se realizuju naši ciljevi.
SMART napredni edukacioni sistem razrađuje više od deset različitih modula vezanih za farmakoterapiju pacijenata. U sklopu “SMART projekta – Napredni farmaceut”, Farmaceutska komora Crne Gore, sa više od 60 farmaceuta iz ZU Apoteke Crne Gore “Montefarm” i apoteka privatnog sektora, će razraditi modul vezan za farmaceutsku zdravstvenu zaštitu pacijenata sa astmom. Realizacija projekta je počela održavanjem Astma radionice, 17. oktobra 2016. godine i trajaće šest mjeseci.
Zašto smo se baš odlučili da pratimo pacijente obeljele od astme? Tačna učestalost astme u Crnoj Gori nije poznata, ali posljednje studije u svijetu pokazuju da njena učestalost raste, što dovodi do sve većih troškova i materijalnih izdvajanja zdravstvene službe. Procjenjuje se da u svijetu oko 300 miliona ljudi ima astmu, a najveći dio ove populacije su djeca. Pored porasta broja oboljelih, u porastu je i broj teških slučajeva oboljenja tj. broja hospitalizovanih i teških napada.
Astma je hronična inflamatorna bolest disajnih puteva, koja se klinički manifestuje napadima kašlja, epizodama sviranja u grudima i gušenja, kako tokom dana, tako i noću i tokom fizičkog zamaranja. Svi ovi simptomi su posljedica pojačanog odgovora disajnih puteva na različite stimuluse. Kao rezultat toga javlja se opstrukcija disajnih puteva, koja je promjenljivog stepena i gubi se spontano ili pod uticajem primjene ljekova za širenje bronha.
Astma se ne može izliječiti, ali pravilnom i redovnom primjenom odgovarajuće terapije, može da se drži pod kontrolom. Dakle, pacijente i zdravstvene radnike treba obučiti i motivisati da prepoznaju znake loše kontrolisane astme i da reaguju na vrijeme, jer se adekvatnom terapijom simptomi mogu svesti na minimum. Akcenat je dakle na dobroj kontroli bolesti, do koje se dolazi redovnom i ispravnom primjenom inhalacionih preparata. A kako da dođemo do dobro kontrolisanih pacijenata? Današnja farmakoterapija omogućava postizanje stabilnosti bolesti, a to znači i znatno bolji kvalitet života bolesnika.
Liječenje astme se najprije bazira na primjeni inhalacijske terapije. Prednosti ovog načina primjene ljekova proizilaze iz korišćenja niskih doza lijeka, koji dospijeva neposredno na target-tkivo, počinje da djeluje brzo, a zbog niske koncentracije lijeka u plazmi, sistemske pojave i neželjena dejstva su rijetki. Uprkos efikasnoj inhalacijskoj terapiji problem kontrole astme kod velikog broja pacijenata još je prisutan. Uzroci loše kontrole astme jesu brojni, međutim jedan od najvažnijih uzroka svakako je loša edukacija i loša inhalacijska tehnika. Svjedoci smo da svakodnevno pacijenti koji imaju postavljenu dijagnozu astme u našim apotekama podižu terapiju neophodnu za tretman bolesti. Primjeri su svakodnevno ispred nas, a da li mi radimo dovoljno na edukaciji naših pacijenata? Da li im pomažemo da razumiju način na koji ljekovi koji koriste djeluju?
Add comment