h) Benigna neoplasma
Benigni tumor je pokriven kapsulom. Rast tumora je spor i većina simptoma je povezana sa komplikacijama koje nastaju usljed pritiska tumora na meko tkivo. Kompresija i premještanje utrobe uzrokuje simptome visceralne opstrukcije, ishemije i nervnih lezija.
Primjeri benignih retroperitonealnih tumora su sljedeći:
Lipom,
Fibrom,
Limfom,
Gastrointestinalni stromalni tumori,
Schwannoma – tumor živčanog tkiva,
Pheochromocytoma – benigni tumor medulle adrenalinskih žlijezda.
Prikaz slučaja
Pacijentkinja 53 godine javlja se sa tumerfaktom koji prodire iz male karlice naviše sve do ispod lijeve hemidijafragme, pozadi pozicioniran, voluminozan , prečnika oko 25 cm, ali pri pregledu pokretan, slobodan. Stiče se utisak da je porijekla male karlice (lijevi jajnik) ali se nakon što je izrastao više od 10cm u prečniku, izdigao u trbušnu duplju.
Ultrazvučno navedeni tumerfakt je u tijesnoj vezi sa lijevim jajnikom ali takođe pozadi pozicioniran, tako da sve organe male karlice gura prema naprijed i desno. Kolonoskopski nalaz uredan, nema impresija spoljnjih prema lumenu debelog crijeva.
CT abdomena i male karlice – u karlici sa lijeve strane velika tumorska masa 170x120x150mm, stiče se utisak porijekla lijevog jajnika, vaskularizovana iz lijeve hipogasticne arterije (kolaterala a.uterine) i dodatno vaskularizovana iz donje mezenterične arterije. Tumor jasno ograničen sa nekrotičnim promjenama u lumenu. Bez uvećanja regionalnim limfoglandula. Nema infiltracije ilijačnih arterija niti vena sa lijeve strane. Ostali nalaz uredan.
Preoperativno urolog postavlja ,, J,, stent u lijevi ureter kao preventivu povrede – tom prilikom daje informaciju da je dobijen muljevit sadržaj urina, što ukazuje na osptrukciju lijevog urotrakta.
Obzirom na navedenu simptomatologiju i dijagnostiku, donosim odluku da uradim eksplorativnu laparotomiju zajedno sa ordinirajućim hirurgom, i tom prilikom uspijevamo da odstranimo tumerfakt uz minimalno krvarenje hipogastričnih kolaterala koje je zbrinuto sa savom.
Postoperativni tok protiče uredno i pacijentkinja peti dan se optušta kuci.
6. postoperativnog dana stiže PH nalaz u kombinaciji sa imunohistohemijom, koji kaže da je u pitanju liposarkom sa elementima rabdomiosarkoma. Pacijentkinju upućujem na Onkolosku komisiju radi daljeg tretmana.
Zaključak je da pored nepristupačne lokalizacije treba napraviti dobru strategiju i pokušati retroperitonealni tumor izvaditi u cjelosti, jer bez obzira na etiologiju dobro je tumerfakciju odstraniti te možemo reći da je prva faza liječenja uspješno okončana, koja je i definitivna ako je benigni tumor, a ako je maligan onda nastupa druga faza (radio i hemioterapija).
Dr Igor Gogić, spec. ginekolog
Dnevna bolnica CODRA, Podgorica
Add comment