Koristiti sunscreen ≥ 30, koji pored aktivnih satojaka koji čine zaštitni „ekran“ za UVB i UVA zaštitu sadrži i antioksidanse koji djelimično štite od slobodnih radikala nastalih uticajem vidljivog dijela zračenja, IR zračenja i polucije! Koristiti zaštitnu odjeću, šešire i sunčane naočare, ne koristiti solarijume, a za postizanje tamnijeg tena koristiti samo-potamnjivače sa obaveznom dodatnom upotrebom sunscreen-a! (Orlando, 03. maj 2017).
Visoke doze vitamina D uzete sat poslije nastanka opekotina od sunca signifikantno smanjuju crvenilo, otok i zapaljenje… ovo pokazuju studije sprovedene u Univerzitetskoj bolnici Medicinskog Centra u Klivlendu, a objavljene u Žurnalu za Istraživačku Dermatologiju, Jula 2017. godine. Vitamin D nije samo redukovao inflamaciju već i aktivirao gen za reparaciju kože. Akutni inflamatorni efekat vitamina D postiže aktivacijom enzima arginaza -1 koji povećava reparaciju kože poslije ozljede i aktivira druge anti-inflamatorne enzime! FDA preporučuje dnevni unos vitamina D pd 400 IU. Za sada se ne preporučuje pojačan unos vitamina D poslije opekotina od sunca, ali je ovaj pronalazak obećavajući…
Kultura ljudske kože tretirana 8 dana malom molekulom SIK inhibitora pokazuje značajan porast pigmentacije. Istraživači Opšte bolnice u Masačusetsu i Dana-Farber Cancer Instituta su otkrili put pojačane pigmentacije humane kože bez loših nus pojava uticaja UV radijacije. Njihov rad je objavljen 13. juna u časopisu Cell Reports, kao zaključak studije koja je započeta 2006. godine.
Otkriće aktivacije puta za tamnjenje – pigmentaciju bez oštećenja DNA UV zračenjem će moguće dovesti do novih načina protekcije kože od sunčevog zračenja i razvoja kancera!!!
SIKs (Salt –Inducible Kinases) regulišu transkripciju proteina i podržavaju put pigmentacije tako da inhibicijom SIK eksresije se aktivira pigmentacija. Koža se tretira malim molekulima SIK inhibitora koji produkuju pigment eumelanin koji se deponuje blizu površine kože slično kao i kod izlaganja suncu!
Ultimativnom robot tehnologijom istraživači su pronašli kojim putem razvoja se braon pigmentovani mladeži pretvaraju u maligni melanom što može pojednostaviti metode dijagnoze u budućnosti! Maligni melanom je jedan od najčešćih i najopasnijih vrsta kancera. Do sada je nauka znala da su genetske mutacije odgovorne za okidanje tranformacije benignih pigemntnih mladeža u maligni melanom u razvoju.! Sada je otkriven ADAM 10 signalni put koji se aktivira u toku transformacije-proteinski lanac, sličan procesu u LED lampama. Ovaj proteinski lanac je noramlno inaktivan u ljudskoj zdravoj koži i aktivira se kao imuni odgovor. Poznata je njegova uloga kod psorijaze, rozacee i drugih vrsta infalamacije, kada je imuni sistem aktiviran… takođe se sugeriše da kozmetičke preparate i sunscreen proizvode koji sadrže ALUMINIJUM treba izbjegavati, zato što joni aluminijuma mogu ne specifično aktivirati ADAM10 signalni put dovodeći do melanoma!!! (Multiepitope tissue analysis reveals SPPL3-mediated ADAM10 activation as a key step in the transformation of melanocytes. Science Signaling, 2017; 10 (470)
Hemičari i nanoinženjeri su kreirali konačan prirodni sunscreen. Prijavljen je pronalazak nanopartikula koje oponašaju ponašanje prirodnih melanozoma. Bazično, buspješno je napravljena sintetička verzija nanopartikula koje naša koža upotrebljava za produkciju i deponovanje melanina i demonstrirana u eksperimentima u ćelijama kože koje oponašaju ponašanje prirodnih melanozoma. Defekat u produkciji melanina u ljudskim ćelijama može uzrokovati bolesti kao što su vitiligo i albinizam za koje za sada nema efikasne terapije. Do sada su naučnici otkrili da je ekstrakcija melanina iz prirodnih izvora teška i potencijalno kompleksniji proces nego produkcija sintetskog. Taj novootkriveni sintetski melanin ne samo da se distribuira normalno, kao prirodni melanozomi kroz keratinocite već i da on štiti ćelije kože od DNA oštećenja za vrijeme ultravioletne radijacije. (University of California – San Diego. “Chemists create the ultimate natural sunscreen.” ScienceDaily. ScienceDaily, 17 may 2017).
U poređenju sa brojem dijagnoza bazocelularnog i spinocelularnog karcinoma u periodu između 2000. i 2010. godine ustanovljen je signifikantan porast. Žene između 30.-49. godine pokazuju značajan porast u broju bazocelularnog karcinoma, dok je kod muškaraca značajan porast spinocelularnog karcinoma. Kako su preporuke za upotrebu sunscreen-a stare oko 50 godina, za porast ovih dijagnoza se optužuje porast upotrebe solarijuma, posebno 80-tih godina prošlog vijeka. Naravno, solarijumi još uvijek postoje i plaže nikada neće biti prazne no, takođe treba imati na umu da koža pamti i da su moguće opekotine od sunca od prije par decenija sada maligno alterirale…takođe se u posljednje vrijeme primjećuju tumori, ne više na glavi i vratu već na torzu – bazocelularni i na rukama i nogama – spinocelularni karcinomi!!! (John G. Muzicet al,” Incidence and Trends of Basal Cell Carcinoma and Cutaneous Squamous Cell Carcinoma” Mayo Clinic Proceedings, 2017).
Add comment