Borba protiv HIV/AIDS-a zahtijeva zajednički napor, koji podrazumijeva veće ulaganje, posebno kada je riječ o savremenim mjerama prevencije, liječenju i kontroli infekcije, a prioritet je obezbijediti dostupnost ljekova osobama koje žive sa HIV-om, saopštili su iz Juventasa i Kvir Montenegra.
Iz tih nevladinih organizacija, povodom 1. decembra Svjetskog dana borbe protiv HIV/AIDS-a, ukazali su da je potrebno zajednički djelovati u suočavanju sa HIV-om i drugim seksualno prenosivim infekcijama u cilju unaprjeđenja prevencije, liječenja i podrške zajednicama koje su pogođene ovim izazovima.
-U Crnoj Gori postoji koordinisan odgovor na HIV/AIDS, ali ga je potrebno unaprijediti i uložene napore ojačati. Jedan od prioritetnih problema koji zahtijeva hitno rješenje jesu prekidi u pristupu ljekovima za osobe koje žive sa HIV-om. Potreban je konstantan i nesmetan pristup svim ljekovima. Očigledna je potreba za efikasnijim i pravednijim sistemom nabavke i distribucije ljekova, gdje će svaki pojedinac, bez obzira na socijalni status i državljanstvo, imati pristup neophodnim terapijama. Ovo se posebno odnosi na strance u Crnoj Gori koji nemaju crnogorsko zdravstveno osiguranje pa nemaju mogućnost ni da kupe terapiju – pojasnili su iz nevladinih organizacija.
Ukazali su da osobe koje koriste droge nijesu dovoljno obuhvaćene terapijom za Hepatitis C, kao i da je vakcina za Hepatitis B češće bila nedostupna nego dostupna tokom prethodnih godina.
-Ističemo i potrebu za uvođenjem savremenih mjera prevencije, uključujući i uvođenje PreP-a u zdravstveni sistem, na način da će postati dostupan svima kojima je potreban. U tom smislu pohvaljujemo trenutne napore Klinike za infektivne bolesti, a očekujemo još proaktivniju ulogu Ministarstva zdravlja i Fonda zdravstva – kazali su iz Juventasa i Kvir Montenegra.
Pojasnili su da je PrEP u Evropi prepoznat kao zlatni standard za prevenciju kod nekih grupa i pojedinaca zbog čega ga je preporučio Evropski centar za kontrolu bolesti.
Nagalasili su da je potrebno u sistem uvesti testove za samotestiranje na HIV i druge polno prenosive infekcije, čime bi se, kako smatraju, značajno smanjila stigma, unaprijedila briga o zdravlju i povećao obuhvat testiranja.
-Bez ravnopravnog položaja u društvu otežana je i ravnopravnost u sistemima zdravstva, socijalne zaštite i obrazovanja, a uloga države je da svakom građaninu i građanki osigura jednakost. Potrebno je u zdravstvenom sistemu prepoznati nevladine organizacije, kao jedne od nosilaca preventivnih aktivnosti i to kroz Zakon o zdravstvenoj zaštiti, kako bi se još detaljnije uredila i oblast prevencije i međusobni odnosi javnozdravstvenog sistema i organizacija civilnog društva, a time i unaprijedio rad cijelog Sistema – stoji u saopštenju.