Prvi decembar u svijetu se obilježava pod sloganom Izjednačimo! kojim UNAIDS ukazuje na važnost udruživanja snaga i resursa ka povećanju dostupnosti, kvaliteta i prilagođenosti usluga za liječenje, testiranje i prevenciju HIV-a, tako da se iste omoguće jednako svima. Ovo je ujedno i poziv za reformisanje zakona, politika i praksi kako bi se društvo uspješno borilo sa stigmom, diskriminacijom i isključenošću osoba koje su pogođene HIV-om i u povećanom riziku od HIV-a. U sklopu ovogodišnje kampanje, CAZAS poziva građane i građanke da se testiraju na HIV kao i edukuju o putevima prenosa i prevencije kroz njihove edukativne i preventivne aktivnosti.
NVO CAZAS je tradicionalno organizovao kampanju 1. decembra te i realizovati aktivnosti tokom cijelog mjeseca. Osim edukativnih akcija u školama, akcija testiranja u zajednici i edukacija, kampanja će uključivati brojne druge aktivnosti. Svi zainteresovani građani 1. decembra mogli su da se besplatno i anonomno testiraju na HIV, hepatitis B i C u Kući zdravlja u Podgorici, u sklopu akcije koju CAZAS realizuje u saradnji sa Institutom za javno zdravlje i Kućom zdravlja. Takođe, u BIG fashion šoping centru su realizovane edukativne aktivnosti i distribucija informativnog i preventivnog materijala.
Prema podacima UNAIDS-a, u 2021. godini, u svijetu je 650 000 života izgubljeno od posljedica side, a 1,5 miliona ljudi je novoinficirano HIV-om. Epidemija HIV-a je i dalje veliki globalni problem javnog zdravlja i procjene su da je na kraju 2021. u svijetu sa HIV-om živjelo 38,4 miliona osoba. Oko jedna petina osoba koje su inficirane HIV-om ne zna da ima HIV zbog čega je ekstremno važno da se kontinuirano radi na povećanju obuhvata testiranjem i ukidanju barijera ka pristupačnom testiranju naročito ranjivim kategorijama. Značaj ranog testiranja je veliki, jer ukoliko se HIV otkrije u ranom stadijumu i na vrijeme počne sa liječenjem, osoba može imati dug, kvalitetan i produktivan život i imati zdravo potomstvo. Uz dobar terapijski odgovor, sa HIV-om se danas ne samo živi nego i stari, te osobe sa HIV-om imaju očekivani životni vijek kao i osobe koje nijesu inficirane. Važno je naglasiti da osobe koje terapijom postignu nemjerljiv broj virusnih kopija u krvi ne mogu dalje prenositi infekciju, sopštili su iz CAZAS -a
Crna Gora je zemlja sa niskom stopom obolijevanja od HIV-a što potvrđuje da dosadašnji napori uloženi u odgovor na HIV/AIDS daju rezultat. Prema podacima godišnjeg izvještaja za HIV[1] u 2021. godini u Crnoj Gori registrovano je 13 novih HIV/AIDS slučaja. Prvi slučaj ove infekcije u Crnoj Gori zabilježen je 1989. godine i do kraja 2021. godine, registrovana je ukupno 331 osoba inficirana HIV-om, od kojih je 156 u momentu otkrivanja infekcije bilo u stadijumu AIDS-a. U istom periodu 65 osoba je umrlo od posljedica AIDS-a.
Add comment