Ministarstvo zdravlja u narednom periodu radiće na tome da ograniči i cijene ljekova koji se kupuju u apotekama, a ne propisuju na teret državnog budžeta, i to kroz izmjenu Zakona o ljekovima. To su Vijestima potvrdili iz resora kojim rukovodi dr Vojislav Šimun, pojasnivši da trenutno razmatraju opcije koje će da doprinesu unaprjeđenju regulative u ovoj oblasti.
Ministarstvo zdravlja, prema saznanjima Vijesti, još nema jasan plan na koji način bi se mogla ograničiti cijena ljekova u slobodnoj prodaji, s obzirom na to da se mora voditi računa o tome da je Crna Gora malo tržište i da bi svaki “radikalniji” potez mogao da dovede do povlačenja proizvođača, a posljedično i do nestašica.
U odgovoru Vijestima, iz ovog resora poručuju da će o predlogu novog zakona da bude sprovedena javna rasprava, tokom koje će da budu razmotrena sva pitanja od značaja za oblast ljekova, uključujući i formiranje, odnosno ograničavanje cijena i medikamenata koje se kupuju u maloprodaji.
-Radi dodatnog usklađivanja sa propisima EU, pristupiće se izmjenama Zakona o ljekovima. U okviru tih aktivnosti, biće razmotreno i pitanje cijena ljekova koji se ne propisuju na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja… U odlučivanju o normativnom uređenju pitanja od šireg društvenog značaja, a oblast uređenja ljekova van liste svakako to jeste, veoma važan faktor je i ishod rezultata javne rasprave – odgovorili su iz Ministarstva.
Cijene ljekova koji se izdaju na recept u apotekama ili koriste u javnim zdravstvenim ustanovama ograničene su Vladinim propisima. Sa druge strane, za ljekove za koje država smatra da ne pripadaju korpusu esencijalnih za zdravlje stanovništva (takozvana “negativna lista”), koje građani plaćaju iz džepa, cijene određuje proizvođač, a korektivni faktor može biti konkurencija, što najčešće dovodi do snižavanja cijena.
Veliki broj građana Crne Gore tvrdi da su medikamenti koje u apotekama plaćaju iz džepa mnogo skuplji nego u susjednim zemljama, pa nerijetko odlaze u Srbiju kako bi nabavili mjesečnu terapiju.
Cijene ljekova koji se propisuju i izdaju na teret Fonda za zdravstveno osiguranje – takozvana pozitivna lista, ograničene su Uredbom o formiranju maksimalnih cijena lijeka. Maksimalna cijena tih ljekova formira se na bazi izračuna prosječnih cijena ljekova u referentim državama koje određuje država, trenutno Srbija, Rumunija i Češka, na način da ona može biti maksimalno 95 odsto prosječne cijene u te tri zemlje za originalne ljekove.
Takođe, cijene ljekova sa “pozitivne liste” formiraju se u direktnim pregovorima između proizvođača i Ministarstva zdravlja, a osnovna i doplatna lista ažuriraju se najmanje dva puta godišnje, samim tim i cijene koje država utvrđuje. Država sama bira referentne zemlje za koje smatra da su prepoznate po pristupačnim cijenama ljekova, a kao dodatni, korektivni faktor, uzima se u obzir to da su zemlje koje imaju neuporedivo veće tržište od Crne Gore, samim tim i niže cijene.
IZVOR: Vijesti.me