Prema novom istraživanju, milioni covid pacijenata mogu imati nedijagnostikovanu, potencijalno smrtonosnu akutnu bubrežnu bolest.
Istraživači sa Univerziteta Queensland kažu da jedan od pet pacijenata s virusom primljenih u bolnicu i dva od pet na intenzivnoj njezi razviju akutnu bubrežnu bolest (AKI), stanje u kojem bubrezi ne uspijevaju da filtriraju otpad iz krvi.
Dr Marina Wainstein, specijalistica za bubrege kaže da novo istraživanje pokazuje da bi stope AKI-ja kod pacijenata s kovidom mogle biti dvostruko veće.
Ljekari testiraju bolest praćenjem pacijentova mokrenja i nivoa kreatinina u krvi, ali dr Wainstein kaže da ako nivo kreatinina kod pacijenta poraste prije nego što je hospitalizovan, možda mu neće biti dijagnostikovan AKI.
Ona kaže da praćenje nivoa kreatina otkriva da bi stopa AKI-ja kod pacijenata s kovidom mogla biti dvostruko veća od službene brojke.
– Možemo propustiti dijagnozu AKI i ne uspjeti pravilno liječiti pacijenta u tim ranim, kritičnim danima hospitalizacije. To je bio prilično šokantan nalaz – rekla je dr Wainstein u izjavi.
Rekla je da je nalaz važan jer je istraživanje pokazalo i da su kovid pacijenti s akutnom bubrežnom bolešću imali lošije medicinske ishode u bolnici. Objasnila je da je pravilna dijagnoza AKI-ja ključna jer postoje relativno jednostavni tretmani za potencijalno smrtonosnu bolest, kao što je povećanje nivoa hidracije pacijenta i prestanak uzimanja ljekova koji mogu biti toksični za bubrege.
Dr Sally Shrapnel iz UQ-a, koja je nadzirala istraživanje, rekla je da je analiziranje podataka bilo teško jer ih je prikupio bolnički radnik u ‘izuzetno teškim uslovima’ u nizu okruženja. Međutim, rekla je da je istraživanje uključivalo podatke iz zemalja u kojima su ljudi imali ograničen pristup zdravstvenoj zaštiti i vjerovatnije je da će se javiti u bolnicu kada je bolest uznapredovala.
Dr Shrapnel je rekla da se nada da će istraživanje stvoriti sveobuhvatniju definiciju AKI-ja i poboljšati testiranje pacijenata na tu bolest. Magazin.hr
Add comment