Pogođenima je obično teško čak i opisati takozvanu moždanu maglu to jest stanje smanjene koncentracije i slabijeg pamćenja. Simptomi su još uvijek nejasni, nema jasnih znakova i stoga često nema dijagnoze. Takođe se češće događa da osobe koje pate od magle mozga ne shvaćaju ozbiljno kada ljekaru opisuju simptome jer je sve pomalo nejasno i mutno. Poput magle, piše DW.
Mnogi od pogođenih imaju osjećaj da više ne funkcionišu kao prije i da imaju česte prekide mentalnih aktivnosti. Osim problema s koncentracijom, poremećaja pronalaženja riječi i zaborava, mogu se pojaviti i drugi simptomi poput opšte mentalne iscrpljenosti.
Ovi simptomi ne pogađaju samo starije osobe. Mogu zahvatiti i mlade, na primjer nakon infekcije koronavirusom. Kao rezultat toga, ovi nejasni simptomi su trenutno više u fokusu istraživanja. Jer iako su neki od simptoma poznati već duže vrijeme, sama pojava nije adekvatno opisana.
Mnoga neurološka odjeljenja u bolnicama i neurološkim ordinacijama bilježe porast broja pacijenata s moždanom maglom od početka pandemije korone.
Osobe koje razviju takozvani sindrom umora, odnosno tešku iscrpljenost nakon napora (tzv. slabost nakon napora), takođe se često osjećaju maglovito i mnogo su manje otporni nego prije oboljenja koronavirusom. Mnogi imaju problema s pamćenjem ili rješavanjem jednostavnih svakodnevnih problema. Magla mozga je ozbiljno stanje koje može ozbiljno narušiti funkcije mozga.
Maglu mozga teško je opisati, dijagnostikovati i što je najvažnije liječiti. Ali ponekad slučajnost pomaže. Prije nekoliko godina berlinska start-up kompanija Berlin Cures razvila je lijek BC 007 za liječenje teških srčanih bolesti. Trenutno se nalazi u fazi 2 studije. No, mogao bi takođe uspješno pomoći u liječenju dugotrajnog COVID-a, a time i kod magle mozga.
Uspješnih primjera liječenja je već bilo. Dr Bettina Hohberger koristila je BC 007 u očnoj klinici Univerzitetske bolnice Erlangen kod pacijenta s glaukomom. Tim je uspio da otkrije posebna auto-antitijela u krvi i poremećaje cirkulacije u oku.
Namijenjen za liječenje teških srčanih bolesti, BC 007 bi takođe mogao da poboljša cirkulaciju krvi u oku – to je bila početna ideja. Ali lijek očito može učiniti još više
Moždana magla se ne razvija samo kao posljedica dugotrajnog COVID-a. Magla mozga često je pokazatelj različitih moždanih disfunkcija. Skladno tome, opcije liječenja i prognoze su izuzetno individualne i takođe vrlo komplikovane.
Psihološki stres može biti okidač, ali isto tako i depresija, nedostatak sna, stres ili tjeskoba. Ali postoje i fizički okidači kao što su bolesti koje utiču na nerve. To uključuje autoimunu bolest multiplu sklerozu ili Alzheimerovu bolest. Ovi pacijenti imaju jednu zajedničku stvar: visok nivo patnje. Shvataju da njihov mozak ne radi 100% onako kako bi trebao i kako je prije radio.
Medicinski stručnjaci onima koji pate od magle u mozgu savjetuju da budu što aktivniji i svjesniji te da slušaju signale svog tijela. Druga preporuka je piti malo ili nimalo alkohola, jer alkohol može uticati na rad mozga i sposobnosti razmišljanja. Danas.hr
Add comment