Više od deset metala, uključujući olovo i arsen, pojavilo se u širokom spektru tampona koji se prodaju širom SAD i Evrope, što je izazvalo zabrinutost u vezi sa proizvodima za menstruaciju koje koriste milioni, pokazala je nedavna studija.
Testovi su otkrili olovo u svih 30 tampona od 14 brendova koji su kupljeni od velikih onlajn trgovaca i prodavnica u SAD, Velikoj Britaniji i Grčkoj, prema nalazima objavljenim u časopisu Environmental International.
– Naši nalazi ukazuju na potrebu za propisima koji zahtjevaju da proizvođači testiraju metale u tamponima – napisali su istraživači.
Analiza je tražila koncentracije arsena, barijuma, kalcijuma, kadmijuma, kobalta, hroma, bakra, gvožđa, mangana, žive, nikla, olova, selena, stroncijuma, vanadijuma i cinka. Svih 16 metala je otkriveno u jednom proizvodu.
– Neophodne su dalje studije da bi se utvrdilo da li se metali ispuštaju iz tampona, što bi bilo posebno zabrinjavajuće jer je koža vagine propusnija od drugih djelova tijela – istakli su istraživači, predvođeni dr Dženi Širston, sa Univerzitetu Kalifornijske škole javnog zdravlja Berkli.
– Bilo koja supstanca koja ulazi u krvotok iz vagine takođe ne bi bila filtrirana u jetri – rekli su istraživači.
Organski tamponi su, pokazuje ova studija, imali manje olova i više arsena od neorganskih, a oni koji se prodaju u SAD imali su veće koncentracije olova od onih u Evropi.
Tamponi se prave od pamuka, rajona ili oboje, a studija je istakla da su metali mogli doći iz tla iz biljaka koje su korišćene za pravljenje materijala. Prisustvo metala takođe može biti rezultat hemikalija koje se koriste kao antimikrobni ljekovi ili za kontrolu mirisa.
– Još ne možemo da kažemo da ljudi ne bi trebalo da koriste tampone. Ono što za sada znamo jeste da su metali prisutni u svim uzorcima koje smo testirali. Međutim, još uvijek ne znamo da li se metali ispuštaju iz tampona i da li ih apsorbuje tijelo, stoga, još uvijek ne možemo da procijenimo u kojoj mjeri (ako ih ima) metali u tamponima doprinose bilo kakvim razmatra zdravstvenim problemima.
Naše istraživanje naglašava potrebu za više testiranja toksičnih jedinjenja u proizvodima koje koristimo svakodnevno i bolje obilježavanje kako bi korisnici mogli da donesu odluke na osnovu informacija- rekao je dr Širston za CBS MoneiVatch.
Uprava za hranu i ljekove, koja reguliše promet tampona u SAD, rekla je za CBS MoneiVatch da nalaze, ali je istakla da sve studije imaju ograničenja.
– Iako hemijski metod ukazuje na to da su ovi metali prisutni u tamponima testiranim u laboratoriji, studija ne procjenjuje da li se neki metali oslobađaju iz tampona kada se koriste u tijelu. Takođe se ne bavi da li bilo koji metal, ako se oslobodi, može da se apsorbuje u sluznicu vagine ili, potom, u krvotok. Planiramo da pažljivo procijenimo studiju i preduzmemo sve potrebne mjere da zaštitimo zdravlje potrošača koji koriste ove proizvode – navodi se u saopštenju agencije. IZVOR:
Kurir.rs