Kancelarija Svjetske zdravstvene organizacije u Crnoj Gori, u saradnji sa Ministarstvom zdravlja i Institutom za javno zdravlje obilježila je 7.april Svjetski dan zdravlja pod sloganom Zdravlje za sve. Ove godine UN specijalizovana agencija za zdravlje obilježava i svoj 75 jubilej. Tim povodom predstavnici SZO i zdravstvenog sistema Crne Gore ukazali su na važnost zajedničkog djelovanja u kreiranju i sprovođenju zdravstvene politike s ciljem unaprijedjenja zdravlja svih građana.
-Želim da se zahvalim svima koji su posvetili pažnju današnjem danu. Za Ministarstvo zdravlja i zdravstveni sistem Crne Gore ovo je veoma značajan dan jer želimo da pošaljemo poruku građanima da svaki dan treba da bude Dan zdravlja, obzirom da nema većeg prioriteta od očuvanja zdravlja i ovo je pravi trenutak da pozovemo naše građane da vode računa o svom zdravlju, kako bi izbjegli neke neželjene posledice po svoje zdravlje. Drago mi je što smo svi zajedno, sa različitih nivoa zdravstvenog sistema, uzeli učešće u obilježavanju današnjeg Svjetskog dana zdravlja i time dali svoj doprinos sa ciljem pružanja kvalitetne zdravstvene usluge za naše građane – istakao je ministar zdravlja Dragoslav Šćekić.
Povodom obilježavanja Svjetskog dana zdravlja, dr sci med Mina Brajović podsjetila je da je 7. april dan kada je stupio na snagu Ustav Svjetske zdravstveno organizacije i po prvi put u istoriji zdravlje je prepoznato kao ljudsko pravo.
-Današnji Dan zdravlja posvećen je obilježavanju Svjetskog dana zdravlja koji je ove godine ujedno i jubilej SZO, 75. godina od osnivanja SZO. U tom kontekstu i pod sloganima Udahni zdravlje i Zdravlje za sve, želimo posebno da ukažemo na važnost imunizacije, prevencije i očuvanja zdravlja građana. Pravo na zdravlje je osnovno ljudsko pravo, a Zdravlje za sve je koncept koji predviđa da svi ljudi imaju dobro zdravlje za ispunjen život u mirnom, prosperitetnom i održivom svijetu. Uživanje u dobrom zdravlju znači ne samo život bez bolesti, već i postizanje stanja potpunog fizičkog, mentalnog i socijalnog blagostanja. U skladu sa nevedenim neophodno je raditi kontinuirano na poboljšanju zdravlja i blagostanja stanovništva kao i smanjivanju zdravstvene nejednakosti. U tom cilju je neophodno sprovoditi mjere za jačanje i zaštitu zdravlja, prevenciju bolesti i poboljšanje zdravstvene pismenosti. Za ostvarenje ovog cilja neophodni su kvalifikovani zdravstveni radnici koji pružaju kvalitetnu uslugu usredsređenu na ljude kao i motivisani kreatori politike posvećene ulaganju u univerzalnu zdravstvenu pokrivenost – zaključio je dr Igor Galić, direktor Instituta za javno zdravlje Crne Gore.
Add comment