Milioni života mogli bi se spasiti revolucionarnim nizom novih vakcina za niz stanja uključujući rak, kažu stručnjaci. Studije o ovim vakcinama takođe pokazuju da je napredak, koji bi inače trajao 15 godina, skraćen na 12 do 18 mjeseci zahvaljujući uspjehu pronalaska vakcina protiv covida, javlja Guardian.
Dr Paul Burton, glavni medicinski direktor farmaceutske kompanije Moderna, rekao je da vjeruje da će ova kompanija moći da ponudi takve tretmane za “svaku vrstu bolesti” za samo pet godina. Moderna je stvorila prvu vakcinu protiv covida, a sada razvija vakcine protiv raka koje ciljaju na različite vrste tumora.
-Imaćemo tu vakcinu i biće vrlo djelotvorna i spasiće stotine hiljada đivota, ako ne i milione. Mislim da ćemo moći ponuditi personaliziranu vakcinu protiv raka protiv više različitih vrsta tumora ljudima širom svijeta – kazao je dr Burton. Dodao je i da bi se višestruke respiratorne infekcije mogle pokriti jednom injekcijom – čime bi se ranjive osobe zaštitile od Covida, gripe i respiratornog sincicijalnog virusa (RSV) – dok bi mRNA terapije mogle biti dostupne za rijetke bolesti za koje trenutno ne postoje ljekovi.
Terapije koje se temelje na mRNA djeluju tako da uče ćelije da naprave protein koji pokreće imunološki odgovor tijela protiv bolesti.
-Mislim da ćemo imati terapije bazirane na mRNA za rijetke bolesti koje se prije nijesu mogle liječiti, i mislim da ćemo se za deset godina približiti svijetu u kojem doista možete identifikovati genetski uzrok bolesti i, relativno jednostavno, popraviti to pomoću tehnologije temeljene na mRNA – kazao je dr Burton.
Ipak, naučnici upozoravaju da će ubrzani napredak biti uzalud izgubljen ako se ne održi visok nivo ulaganja.
Molekula mRNA daje upute ćelijama da stvaraju proteine. Vakcina protiv raka temeljena na mRNA upozorila bi imunološki sistem na rak koji već raste u tijelu pacijenta, tako da ga može napasti i uništiti, bez uništavanja zdravih ćelija. To uključuje identifikovanje fragmenata proteina na površini ćelija raka koji nijesu prisutni na zdravim ćelijama i koji će najvjerovatnije pokrenuti imunološki odgovor – a zatim stvaranje djelova mRNA koji će tijelu dati upute kako da ih proizvedu.
-Mislim da smo posljednjih mjeseci naučili da, ako ste ikada mislili da je mRNA samo za zarazne bolesti ili samo za covid, to apsolutno nije slučaj. Može se primijeniti na sve vrste bolesnih područja; rak, zarazne bolesti, kardiovaskularne bolesti, autoimune bolesti, rijetke bolesti. Imamo studije u svim tim područjima i sve su pokazale ogromna obećanja – kazao je dr Burton.
-Učenja iz procesa razvoja cjepiva protiv Covid-19 informirala su naš cjelokupni pristup istraživanju i razvoju mRNA, te kako Pfizer sprovodi šire istraživanje i razvoj. U samo jednoj godini stekli smo znanstveno znanje vrijedno decenijama – kazali su iz Pfizera.
Druge tehnologije vakcina takođe su imale koristi od pandemije, uključujući vakcine sljedeće generacije temeljena na proteinima, kao što je Covid jab koji proizvodi američka biotehnološka kompanija Novavax. Vakcina pomaže imunološkom sistemu misleći da se susreće s virusom, pa izaziva jači odgovor.
-Došlo je do golemog ubrzanja, ne samo tradicionalnih tehnologija vakcina, već i novih koje prije nijesu bile licencirane. Svakako, mRNA spada u tu kategoriju, kao i naša vakcina – kazao je dr Filip Dubovsky, predsjednik istraživanja i razvjoa u Novavaxu.
Danas.hr
Add comment