Ginekolozi, epidemiolozi, ali i farmaceuti primijetili su veću upotrebu pilula za kontracepciju, kao i onu “za dan poslije” te su upozorili da su polno prenosive bolesti u porastu.
Ginekološkinja dr Aleksandra Kostić iz Srbije, naglasila je da, što se tiče djece uzrasta od 15 godina i više, djevojčice mogu doći kod ginekologa bez pratnje roditelja, prenosi Mondo.
Rekla je da bi se mladi trebali edukovati u razgovoru sa stručnjacima, a ne putem društvenih mreža na kojima mnoge informacije shvate na pogrešan način, ili ih shvate zdravo za gotovo i dovedu sebe u neku vrstu opasnosti.
Osvrnula se i na hitnu kontracepciju koja se koristi samo u hitnim situacijama.
-Koristi se kada zakaže redovna kontracepcija, pukne kondom, djevojka zaboravi da koristiti pilule za kontracepciju ili ako osoba nije koristila nikakvu kontracepciju ili je prisiljena na polni odnos. Hitna kontracepcija sadrži znatno veću dozu hormona nego što je to u pilulama, standardnim pilulama za kontracepciju i ne savjetuje se česta primjena – rekla je dr Kostić i upozorila da je takvo ponašanje opasno.
Prema statistici, mladi ne koriste dovoljno kondome pri polnom odnosu što ukazuje na još jedan problem, a to su sve češće polno prenosive bolesti.
HZJZ navodi da je 14 posto petnaestogodišnjaka izjavilo da je imalo rani polni odnos (u dobi 15 godina ili ranije), a od njih 32 posto nije koristilo zaštitu (kondom) kod posljednjeg polnog odnosa. Njih 18 posto je navelo da koriste manje pouzdanu metodu zaštite od trudnoće – prekinuti snošaj. Trideset posto mladih u dobi 18 do 25 godina nije koristilo kondom prilikom prvog polnog odnosa, dok prilikom posljednjeg polnog odnosa njih 45 posto nije koristilo kondom, a samo 20 posto je izjavilo da redovno koristi kondom.
U Hrvatskoj se u posljednjih pet godina godišnje prosječno bilježi oko 140 oboljelih od hlamidijske infekcije, 54 oboljelih od hepatitisa B te 130 oboljelih od hepatitisa C infekcija i 27 od gonoreje te 95 oboljelih od zaraze HIV-om. U svijetu se u posljednjih 10 godina sifilis proširio za 38 posto. Godine 2020. je u Hrvatskoj bilo oko 30 oboljelih, dok je posljednje dvije godine taj broj došao do 50. Porast je vezan i uz HIV.
Dr Kostić je dodala da se zato mora stalno raditi na zaštiti od polno prenosivih bolesti te da se trebaju koristiti kondomi, koji ipak neće u 100 posto slučajeva zaštititi osobu od polno prenosivih bolesti. Redovini odlazak kod ginekologa i urologa (barem jedanput godišnje) je takođe od velike važnosti. Mondo