Toskana je prihvatila zakon o pravu na smrt čime je postala prva regija u većinski katoličkoj Italiji koja je regulisala potpomognuto samoubistvo u zemlji bez nacionalnog zakona o toj kontroverznoj temi.
Talijanski ustavni sud je 2019. de-facto legalizovao proceduru i pozvao parlament da donese zakon koji će pružiti jasan pravni okvir. Poziv je prošao bez odgovora jer političari na nacionalnom nivou izbjegavaju to pitanje, piše Reuters.
Toskanski regionalni zakon, izglasan s 27 glasova ‘za’ i 13 ‘protiv’, određuje kako upravljati zahtjevima za potpomognutim samoubistvom, uključujući obavezu da medicinski odbor razmotri prijavu unutar 30 dana, prenosi Hina.
Ako se kriterijumi zadovolje regionalna zdravstvena usluga mora opskrbiti pojedinca potrebnim pripravcima i zdravstvenim osobljem unutar deset dana, osim ako pacijent želi da proceduru izvede njegov ljekar.
Zakon ljekarima dopušta da odbiju učestvovati iz moralnih ili etičnih razloga, na tragu priziva savjesti koji u Italiji na nacionalnom nivou postoji za pobačaj.
Prije usvajanja zakona konzervativna katolička organizacija Pro Vita Famiglia kritikovala je Toskanu jer se pretvorila u “neku vrstu talijanske Švajcarske”, gdje je, kako tvrdi, “državna smrt” uvedena kako bi se riješili “bolesnih, krhkih, starih i usamljenih ljudi”. Švajcarska dopušta potpomognuto samoubistvo od kraja četrdesetih godina.
Zdravstvo u Italiji većinom je pod djelokrugom regija, a Toskanom vlada lijevi centar. Na nacionalnom nivou desna vlada premijerke Giorgie Meloni oštro se protivi eutanaziji.
Zakon o pravu na smrt prošle je godine raspravljan i u regionalnoj skupštini regije Veneto, predvođenoj desnicom, a mjeri je nedostajao samo jedan glas da prođe, s podjelama unutar i desnice i ljevice.
Ustavni sud 2019. je dekriminalizovao eutanaziju za pacijente s neizlječivim bolestima koje stvaraju “nepodnošljivu” bol, a koji su izrazili želju umrijeti. Uprkos tome, regionalne vlasti i dalje odbijaju odobriti zahtjeve za potpomognutim samoubistvom, zbog čega je udruženje Luca Coscioni, zagovornica eutanazije, pokrenula kampanju za jasnije zakonodavstvo. Ta organizacija želi uvesti zakone o eutanaziji u svakoj od 20 talijanskih regija, a njezina kampanja inspirisala je mjeru u Toskani, kao i onu neuspješnu u Venetu.
IZVOR: Vijesti.ba