Konferencija CInMED-a povodom 15 godina od osnivanja
Na ovogodišnjoj konferenciji Institut za ljekove i medicinska sredstva (CinMED) imao je povod više za proslavu: jubilarnih 15 godina postojanja. Ovaj renomirani stručni skup realizovan je pod nazivom „15 godina povjerenja u CInMED: Stručno, strateški, evropski!”, a održan je od 28. do 30. novembra, u Hotelu Avala u Budvi. Dokazujući se kao dobar domaćin brojnim gostima iz zemlje i inostranstva, Institut je još jednom potvrdio osnovne principe svog poslovanja: transparentnost i nezavisnost, kao i partnerstvo i povjerenje.
Bogat stručni program predstavio je organizatora u najboljem svijetlu i predočio planirane ciljeve Instituta: da se fokusira na savremene trendove i inovacije u EU regulativi ljekova i medicinskih sredstva, kao i na planove za dalje usaglašavanje i unapređenje crnogorskog regulatornog okvira, da informiše o uspostavljenim standardima kvaliteta na tržištu ljekova i medicinskih sredstava u Crnoj Gori kroz sprovođenje GxP inspekcija, te trendovima u potrošnji ljekova. Bila je ovo prilika i da se Institut pohvali naučnim aktivnostima svojih eksperata, a završnicu konferencije obilježila je i konstruktivna diskusija regionalnih i evropskih regulatora.
Direktorica Evropske agencije za ljekove (EMA) gđa Emer Kuk je u svom video obraćanju izrazila podršku i priznanje Institutu za izvrsnost u poslovanju i usmjerenost evropskom putu. Čestitala je izuzetne rezultate, sprovedene reforme i poslala poruku ohrabrenja da Institut nastavi sa svojim impresivnim radom.
Oblikovati budućnost vrijednu ponosa
Odajući počast posvećenosti, ljubavi prema struci i velikom trudu koji je uložen u rad Instituta, direktorica Instituta za ljekove i medicinska sredstva doc. dr Snežana Mugoša poželjela je uvaženim gostima dobrodošlicu na jubilarnu konferenciju
,,Kada pogledamo unazad imamo mnogo razloga za ponos, a kada pogledamo u budućnost vidimo sjajne prilike pred nama. Vidimo prilike da svojim djelima danas oblikujemo svijet kakav želimo da ostavimo sjutra — istakla je ona. Budući da je odgovornost koju nose ovakvi poduhvati usmjerena i prema budućim generacijama, direktorica Instituta je naglasila da im treba ostaviti svijet u kom su obrazovanje, zdravlje i društvena odgovornost temeljne vrijednosti društva „jer samo društvo koje brine i radi za zajednički interes i napredak može ostaviti trajni trag i oblikovati budućnost vrijednu ponosa”.
Kao nezavisna, inovativna i naučno-istraživačka organizacija, čvrsto utemeljena na principima transparentnosti i nepristrasnosti, Institut je, po riječima direktorice Mugoše, pozicioniran, kako na nacionalnom tako i na međunarodnom planu, kao institucija koja je sinonim za kvalitet, efikasnost i bezbjednost ljekova i medicinskih sredstava. Kao takav, on je danas institucija u koju se mogu pouzdati ne samo građani, već i cijeli zdravstveni sistem Crne Gore, što je, kako je rekla, najveće priznanje za rad i posvećenost.
,,Od samog početka vjerovali smo da je naša snaga u zajedništvu. Izazova na ovom putu bilo je mnogo, ali zato smo spremniji za sve ono što nam dolazi” — naglasila je dr Mugoša. Niz izazova kakvi su: ubrzani razvoj ljekova, napredak nauke, tehnologije i vještačke inteligencije nameće ne samo praćenje ovih promjena, već i potrebu za aktivnim učešćem u njihovom oblikovanju.
Naš proevropski smjer ne ogleda se samo u prihvatanju evropskih vrijednosti, već i u produbljivanju međunarodne saradnje kroz koju aktivno doprinosimo globalnoj harmonizaciji standarda u oblasti ljekova i medicinskih sredstava. U ovom poduhvatu zdravlje predstavlja apsolutni prioritet i centralno mjesto ne samo kao temelj već i kao glavni pokretač zajedničke priče svih nas koji smo večeras ovdje — kazala je direktorica Mugoša.
Dr Mugoša je iskoristila priliku da tokom svečanog otvaranja konferencije izrazi iskrenu zahvalnost na podršci Ministarstvu zdravlja Crne Gore, Upravnom odboru Instituta, najvišim predstavnicima Evropske komisije, Evropske agencije za ljekove, kao i drugih evropskih i međunarodnih institucija. Posebnu zahvalnost iskazala je saradnicima iz agencija za ljekove i medicinska sredstva regiona, među kojima su se istakli ALIMS i HALMED, a nije zanemarila ni važnu ulogu klijenata Instituta.
,,Najveću zahvalnost i čestitke povodom našeg 15. rođendana upućujem svojim dragim kolegama iz Instituta za ljekove i medicinska sredstva Crne Gore. Kao neko ko ima privilegiju da svakodnevno svjedoči vašem posvećenom upornom radu s ponosom mogu reći da ste vi srce i snaga našeg Instituta. Radujem se što ćemo i ubuduće ispisivati stranice naše uspješne priče zajedno” — istakla je dr Mugoša. Citirajući Njegoša, ona je pozvala na vjeru u zajedništvo i zdraviju budućnosti svakog građanina Crne Gore.
Postignuti značajni rezultati
Ministar zdravlja u Vladi Crne Gore dr Vojislav Šimun izrazio je izuzetno zadovoljstvo zbog prilike da pozdravi prisutne i čestita Institutu za ljekove i medicinska sredstva ovaj značajan jubilej: 15 godina od osnivanja jedne od najvažnijih institucija u zdravstvenom sistemu naše zemlje.
,,Institut za ljekove i medicinska sredstva proslavlja značajne rezultate koje je postigao u prethodnim godinama kao regulator prepoznat u regionu, tako i od strane relevantnih evropskih partnera. Posebno ističem njihovu posvećenost i podršku evropskoj perspektivi i nezavisan i transparentan rad koji je čvrsto zasnovan na principima saradnje, odgovornosti i partnerstva — rekao je ministar Šimun. On je podsjetio da je organizacionom transformacijom Instituta i uvođenjem modernih načina poslovanja značajno unaprijeđena efikasnost i kvalitet obavljanja nadležnosti koje su mu zakonom bile povjerene. Posebno je naglasio da je za zdravstveni sistem od izuzetne važnosti povećanje efikasnosti u poslovima izdavanja dozvola za stavljanje u promet kako inovativnih tako i generičkih ljekova, čime je Ministarstvu zdravlja omogućeno da proširi listu ljekova i time poveća broj terapijskih opcija, ali i da ostvari značajne uštede za budžet”.
Ministar Šimun je naveo da je pod nadležnošću CInMED-a započeto izdavanje prvih dozvola za veterinarske ljekove, kao i sprovođenje aktivnosti laboratorija Inspektorata Instituta i donošenje brojnih podzakonskih akata u saradnji sa Ministarstvom zdravlja, što će, kako je ocijenio, značajno uticati na realizaciju mjerila iz pregovaračkog poglavlja 1. — U sprovođenju naših zakonskih obaveza od izuzetnog je značaja da pokažemo svoju privrženost zajedničkim evropskim vrijednostima, zdravstvenim politikama i standardima, kao i vladavini prava i poštovanju jednakosti. Ministarstvo zdravlja je opredijeljeno ka konstantnom usavršavanju i stručnom i odgovornom poslovanju svih zdravstvenih institucija, a na taj način zajedno rješavamo sve izazove sa kojima se zdravstveni sistem Crne Gore suočava — istakao je ministar zdravlja. Navodeći ih kao ključne faktore unapređenja zdravstvene zaštite građana Crne Gore ministar Šimun je pozvao na izgradnju dobrih partnerskih odnosa i aktivno učešće svih činilaca u zdravstvenom sistemu. U završnici svog obraćanja ministar zdravlja je svečano otvorio CinMED-ovu jubilarnu Konferenciju.
Ostvarili značajan napredak
Značajna potvrda o uspješnom radu CinMED-a predočena je i obraćanjem direktorice Evropske agencije za ljekove (EMA) gđa Emer Kuk. Ona je putem video-snimka izrazila podršku i priznanje Institutu o njegovom radu i usmjerenosti evropskom putu. Čestitala je izuzetne rezultate i sprovedene reforme. — ,,Put Crne Gore ka punopravnom članstvu u Evropskoj uniji od velike je važnosti za EMA. Jasno nam je koliko su građani Crne Gore posvećeni pristupanju EU, te je moje poruka da nastavite da budete aktivni i da iskoristite postignuti zamah. EMA je spremna da podrži vaš put, da se pripremite za punopravno članstvo u EU“ — kazala je ona, ohrabrujući Institut da nastavi sa svojim impresivnim radom.
— ,,Već vidimo da ste ostvarili značajan napredak. Znam da je ovo putovanje dugo, ali je vrijedno vremena i ulaganja i zapamtite: nijeste sami — naglasila je predsjednica Evropske agencije.“ Ona je, takođe, navela da EMA smatra Crnu Goru liderom među svim zemljama kandidatima za članstvo u EU, naročito zbog neizmjernog doprinosa koji Institut za ljekove i medicinska sredstva pruža na ovom izuzetno kompleksnom putu, te poželjela produktivnu i uspješnu konferenciju.
Predstavljen niz aktuelnih tema i izazova
Puteve regulatornih inovacija i unapređenja, kao niz novih izazova, prezentovala je u okviru prve sesije konferencije gđa Izabela Taborska, službenica za pravne poslove i politiku u Evropskoj komisiji. Novosti u farmaceutskoj regulativi za varijacije u EU opisala je mr pharm. Sabina Uzeirbegović, predstavnica Hrvatske agencije za lijekove i medicinska sredstva (HALMED). Mogućnosti usaglašavanja sa EU standardima kroz prijedloge za reviziju Zakona o ljekovima predstavila je mr Mira Kontić, zamjenica direktora, CinMED-a, a principe RISE inicijative opisala je mr pharm. Vesna Đorđević, rukovoditeljka regulatornih poslova za Jugoistočnu Evropu, Merck.
Savremene izazove i pravce razvoja kroz inovacije i napredak u terapijskim sistemima prikazala je prof. dr Svetlana Ibrić, sa Farmaceutskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, dok je o uspostavljanju i održavanje efikasnog GxP sistema na tržištu ljekova, kao i šta možemo unaprijediti u farmakovigilanci i distribuciji ljekova, govorila dr pharm. Slađana Marsenić, rukovoditeljka Inspektorata, CinMED-a. Sigurnosne oznake kao mjeru zaštite od falsifikovanih ljekova predstavio je mr med. Teo Kolonić, iz HALMED-a.
U okviru naučne sesije o inovacijama kao svetioniku budućnosti, dr sc. pharm. Bojan Batinić, rukovodilac Odjeljenja za klinička ispitivanja i procjenu bezbjednosti i efikasnosti ljekova u CinMED-u, predstavio je izazove translacije u bihejvioralnoj paradigmi neuropsihofarmakologije. Izazove i rješenja u 3D štampi polučvrstom ekstruzijom u personalizovanoj terapiji i biomedicini prezentovala je dr sc. pharm. Aleksandra Vojinović, stručna saradnica za varijacije u CinMED-u.
Šta govore podaci o propisivanju valproata farmakovigilance u Crnoj Gori objasnila je mr pharm. Veselinka Vukićević, rukovoditeljka Odjeljenja za farmakovigilancu u CinMED-u, a interaktivnu radionicu o tome kako ne sagorjeti na poslu vodio je psihijatar, dr Vladimir Đurić.
Drugi dan konferencije započet je sesijom o prometu ljekova i medicinskih sredstava kojom je ukazano na standarde kvaliteta u distribuciji, kao i trendovima potrošnje ljekova i antimikrobnoj rezistenciji. Dr Uroš Labudović, rukovodilac Centra za medicinska sredstva u CInMED-u, prikazao je standarde u implementaciji smjernica dobre distributivne prakse u oblasti medicinskih sredstava, dok je dipl. pharm. Aleksandra Vujačić Simić, iz Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS), napravila pregled regulatornih zahtjeva iz oblasti vigilance i praćenja medicinskih sredstava na tržištu. Pregled izvještaja za 2023. godinu u vezi s trendovima u potrošnji ljekova prezentovala je mr ph. spec. Lidija Čizmović, rukovoditeljka Centra za promet i bezbjednu primjenu ljekova u CinMED-u. Prof. dr Zorana Kovačević, iz Departmana za veterinarsku medicinu Univerziteta u Novom Sadu, prezentovala je inovativne ljekove i strategije za suzbijanje antimikrobne rezistencije u okviru nove ere u borbi protiv bakterijskih infekcija.
U zaključnom dijelu konferencije realizovana je panel diskusija regionalnih i evropskih regulatora u okviru koje su istaknute poruke za bolju saradnju. Raznovrsnosti i sadržajnosti programa konferencije doprinijela je i promocija knjige mr pharm. Pavla Zelića „Gorka pilula”. Porukom da je i knjiga lijek promovisana je ova, kako je navedeno, ljekovita literatura, kao „jedinstveni spoj farmacije, istorije i književnosti u knjizi”.
Anita Đurović