Masovno interesovanje za lijek za dijabetes pod nazivom ozempik, koji takođe dovodi do gubitka težine, u Austriji je dobio svoju falsifikovanu verziju. Kako saopštavaju tamošnji mediji, pacijent u Austriji mora da se liječi u bolnici nakon upotrebe lažne verzije ovog lijeka. O tome je saopštila Federalna kancelarija za bezbjednost u zdravstvu (BASG). Pored toga, lažni lijek je već stigao do pacijenata u Austriji. O stanju hospitalizovanog nema nikakvih podataka. Ono što se zna jeste da je lijek vjerovatno kupljen onlajn i da nema dokaza da su falsifikat izdavale apoteke.
Prema BASG-u, originalni ljekovi se mogu kupiti samo na recept i izdati preko javne apoteke: ovo je jedini način da se osigura da je kupljeni proizvod odobren, dobro testiran, bezbjedan i efikasan i stoga autentičan lijek.
Falsifikovani ljekovi mogu biti opasni po zdravlje, upozorava BASG. Zbog neprovjerenog kvaliteta falsifikovanog lijeka, moguće kontaminacije i nepoznatih sastojaka, ovi falsifikati mogu biti i opasni po život, navode u Saveznoj kancelariji.
Od pacijenata se traži da ne koriste ozempik olovke ako se sumnja na falsifikovanje.
Prema dosadašnjim saznanjima, falsifikati su pakovanja ozempica jačine 1 mg (ozempic 1 mg rastvor za injekcije u napunjenoj olovci). Prema BASG-u, trenutno se ne može isključiti da su lažirana i druga pakovanja sa različitom potencijom.
Falsifikat je teško ili nemoguće prepoznati na spoljnoj ambalaži. Prema vlastima, same lažne olovke je relativno lako razlikovati od pravih: na fotografijama dugme za ubrizgavanje na kraju pomagala za injekcije je sivo na originalu, a plavo na lažnom.
Evropska agencija za ljekove (EMA) je takođe upozorila na falsifikovanje lijeka za dijabetes ozempic.
European Medicines Agency (EMA) u Amsterdamu saopštila je da su se lažne olovke za dijabetes pojavile u raznim zemljama EU i Velikoj Britaniji. Sredstva u spreju sa etiketama na njemačkom jeziku stigla su od veletrgovaca u Austriji i Njemačkoj. Nadležni za sada nemaju dokaza da su lažne preparate pacijentima izdavale legalne apoteke.
Prvi falsifikati pojavili su se u Njemačkoj početkom oktobra. Vlasti EU, policija i savezna vlast u Njemačkoj već istražuju. U centru istrage je veletrgovac farmaceutskim proizvodima u jugozapadnom Baden-Virtembergu. Prema oglasu regionalnog savjeta Frajburga, 199 paketa je prvobitno došlo od austrijskog veletrgovca i isporučeno drugom farmaceutskom dileru u Velikoj Britaniji početkom septembra 2023. Kako je saopštila domaća Federalna kriminalistička policija, istrage se vode i u Austriji.
Prema navodima organa EU, prijave o falsifikovanju lijeka odnose se na povećanu potražnju za lijekom. Aktivni sastojak semaglutid u lijeku se takođe može koristiti kao lijek protiv gojaznosti. Proizvođač NovoNordisk je takođe već najavio da je došlo do značajnog povećanja ilegalne onlajn prodaje.
Posljednjih mjeseci bilo je mnogo pompe oko ovog lijeka jer se veoma dobro prodavao i kao lijek za gubitak težine. NovoNordisk ne može da zadovolji globalnu potražnju. Ljekari i apoteke ne samo da upozoravaju na upotrebu iz zdravstvenih razloga koji nijesu medicinski neophodni: pacijentima sa dijabetesom ili gojaznošću kojima su ljekovi zaista potrebni, isti ljekovi nijesu mogli da budu isporučeni zbog uskih grla u snabdjevanju, piše ORF.at.
Telegraf.rs
Add comment