U SAD je otkriven novi virus – u rovčicama. Do sada je malo poznati virus Kamp Hil obično inficirao slijepe miševe, ali su ga istraživači sada otkrili kod rovčica u američkoj državi Alabama. Neki stručnjaci već upozoravaju na sljedeću pandemiju.
Istraživači sa Univerziteta Kvinslend u Australiji otkrili su ove nedelje da su pronašli novi virus u rovčicama, malim životinjama, sitnim sisarima u blizini grada Kamp Hil u Alabami.
Novoimenovani virus Kamp Hil dio je porodice henipavirusa, koja takođe uključuje smrtonosne viruse Nipah i Hendra, koje spadaju među najveće pandemijske prijetnje Svjetske zdravstvene organizacije i ubijaju do 70 odsto ljudi koje zaraze.
– Ono što nas zabrinjava u javnom zdravstvu je da imamo ovaj virus sa (vjerujemo) veoma visokom stopom smrtnosti, i ako bi mutirao i prenio se na čovjeka, i napao bubrege, kao što smo vidjeli kod nekih životinja, to bi moglo biti posebno opasno za čitavo čovječanstvo – rekao je dr Bob Dajak.
Ovaj novi patogen još uvek nije inficirao čovjeka, malo se zna o njemu, ali drugi patogeni iz iste porodice mogu da izazovu upalu kičmene moždine i mozga, oticanje mozga, respiratorni distres, oštećenje bubrega i oštećenje jetre.
– Postoje tri stvari koje me drže budnim noću – jedna je nuklearni rat. Druga su implikacije promjene klime, a treća je globalna pandemija. Virus Kamp Hil se nalazi u fokusu zabrinutosti za pandemiju – dodao je dr Dajak.
Neki drugi stručnjaci su manje zabrinuti zbog otkrića, kao što je dr Donald Burke, epidemiolog koji je predvidio globalnu pandemiju korona virusa dvije decenije prije krize 2020. godine.
Dodao je da nije vjerovatno da će Kamp Hil izazvati epidemiju.
Novost virusa Kamp Hil znači da naučnici imaju više pitanja nego odgovora i da njegov genomski niz ne pruža informacije o njegovoj ozbiljnosti ili prenosivosti među ljudima ili čak životinjama.
Bez obzira što sadrži podatke koji pokazuju da bi mogao da inficira ljudske ćelije, dr Adam Hjum, virolog sa Univerziteta u Bostonu, rekao je to ne govori da li bi to bilo patogeno “uzrok bolesti” ili ne, ali ako ne može da uđe u ljudske ćelije, onda vam govori da vjerovatno nije patogen.
Istražitelji sa Univerziteta Kvinslend uhvatili su četiri sjeverne kratkorepe rovčice u Alabami kao dio nepovezane studije o starenju sisara 2021. Oni su analizirali uzorke tkiva životinja i otkrili genetski materijal virusa koji nije bio sličan ničemu što su ranije vidjeli. Virus je prvo pronađen u bubrezima sisara, što sugeriše da bi napao iste organe kod ljudi.
IZVOR: Blic.rs