Stanovništvo Singapura brzo stari. Građani starosti od 65 i više godina čine gotovo jednu petinu stanovništva, što je 11,7 odsto više nego prije deset godina, prema vladinom izvještaju o stanovništvu za 2023. godinu. Ovaj udio takođe raste bržim tempom nego u prošloj deceniji – i prema vladinim predviđanjima do 2030. dosegnuće oko jednog od četiri građana.
Kako se srednja dob stanovništva u Singapuru povećava, tako rastu i prilike za singapurske kompanije koje pružaju proizvode i usluge za starije osobe. Od startapa u zdravstvu koji koriste vještačku inteligenciju za liječenje starijih pacijenata, do platformi koje se bave njihovim životnim namirnicama, singapurska “srebrna” ekonomija je u procvatu i mnoge kompanije žele dio kolača.
Prema Aging Asia's Silver Economy Index-u 2020, Singapur pokazuje najveći tržišni potencijal za sve starije stanovništvo među 15 azijsko-pacifičkih zemalja.
“Srebrna” ekonomija grada-države trebalo bi da dostigne vrijednost od 72,4 milijarde dolara do 2025., prema Aging Asia, društvenom preduzeću specijalizovanom za poslovanje starenja.
Promjena u stavu starijeg stanovništva prema potrošnji uticaće na rastuću potražnju u ovoj ekonomiji dugovječnosti, rekao je prof. Kelvin Tan sa Singapurskog univerziteta društvenih nauka (SUSS).
– U poređenju s prethodnom pionirskom generacijom, singapurska bejbi bumer generacija bolje je obrazovana, ima više ušteđevine i svjesnija je gdje da traži resurse za životni stil – rekao je gerontološki stručnjak.
Izraz “pionirska generacija” uvela je singapurska vlada, a odnosi se na starije osobe od 74 godine i više 2023. Godine.
Potrošači starosti od 65 i više godina ostvaruju najveću stopu rasta potrošnje među ostalim starosnim grupama u naprednim privredama poput Singapura, prema izvještaju singapurske Citibank, izvijestili su lokalni mediji, piše CNBC.
Veća potražnja za zdravstvenim osiguranjem takođe otvara mogućnosti za kompanije koje brinu o dobrobiti starijih osoba. Današnja starija generacija više je svjesna potrebe za održavanjem dobrog zdravlja, rekao je prof. Tan.
Bejbi bumeri su zdravlje učinili svojim “prioritetom broj jedan”, jer imaju tendenciju da nastave da rade kasnije u životu i ostaju uključeni u svoje zajednice u starosti, dodao je prof. Tan.
Seebiz
Add comment