Profesor Biološkog fakulteta Željko Tomanović izjavio je da se narednih decenija u Evropi očekuje pojava bolesti koje ranije nijesu postojale, a povezane su sa insektima, pa se zato mora prilagoditi i promijeniti način njihovog suzbijanja.
Gostujući u programu RTS-u, prof. Tomanović je rekao da Svjetska zdravstvena organizacija procjenjuje da je 85 odsto populacije izloženo najmanje jednoj bolesti koju prenose komarci ili insekti.
Statistika pokazuje i da je svaki deseti stanovnik planete, koji je ikada rođen, preminuo od neke bolesti koju prenose komarci ili drugi insekti.
-Komarci su tu desetinama miliona godina. Znači, mi jednostavno, nemamo nikakve šanse protiv njih da ih potpuno uništimo. I nema ni potrebe to raditi. Komarci moraju da se suzbijaju, kontrolišu na nekom određenom terenu – naveo je prof. Tomanović.
On je napomenuo da se mijenja klima, dolaze neke nove vrste komaraca, pa je neophodno tome prilagoditi i način suzbijanja komaraca.
-Možemo mnogo da naučimo od razvijenih evropskih zemalja, kako oni to rade. To suzbijanje mora da bude održivo. To podrazumijeva primjenu insekticida, hemikalija u određenim uslovima i okolnostima – kazao je prof. Tomanović.
Način na koji se Srbija bori sa komarcima prof. Tomanović je ocijenio „mršavom trojkom“, na skali od 1 do 5.
-Ne možemo uništavati komarce i ugroziti sve drugo. Komarci su takođe važni u lancima ishrane, u ekosistemima, ishrani mnogih riba, ptica, slijepih miševa i mnogih drugih vrsta – dodao je on.
IZVOR: FoNet