Dominantan način prenosa je biseksualni i msm. Ostali načini su rjeđe zastupljeni. Postoji 9 genotipova virusa, kao i više od 98 cirkulišućih dominantnih formi virusa. Dijagnostika ove infekcije vrši se testovima koji potvrđuju zaraženost. Najprecizniji su molekularni testovi, ali je, zbog finansijskog aspekta, najviše u upotrebi ELISA test, trenutno dostupan u varijanti četvrte generacije, koji su podjednako precizni ali je potrebno nešto duže vrijeme za uočavanje virusa u kvi. Njihovom upotrebom period uočavanja virusa skraćen je na svega dvije sedmice, a molekularni testovi su pozitivni čak 5-7 dana nakon infekcije. Molekularnim testovima se potvrđuje djagnoza i istovremeno se koriste za praćenje efekta terapije. Na prisustvo virusa HIV-a dominantno se testiraju MSM osobe, intravenski uživaoci narkotika, zatvorenici, seksualni radnici, transrodne osobe, a testiranje se savjetuje i trudnicama.
Vakcina za virus HIV-a ne postoji. On brzo mijenja svoj genetski materijal, pravi milionske kopije u organizmu, ali za sada može dobro da se kontroliše ljekovima. Jako je bitno da se pacijenti prepoznaju u prva 3 stadijuma, najbolje u prvom, kada je na snazi akutna HIV infekcija, koja klinički najviše liči na mononukleozu. Time se, po objašnjenju dr Dragaš, čuva imuni sistem i smanjuje mogućnost prenosa na neinficirane osobe.
Navodeći poražavajući podatak da je kod 19 oboljelih od 2012. broj CD4 bio je manji od 50, pri čemu se radi o kasno prezentovanim pacijentima, dr Dragaš je objasnila da ne postoji organ u kom virus ne može da uspostavi infekciju. U organizmu se, pri infekciji, nalazi smjesa raznih virusa, od kojih je jedan tip dominantan. Vršeći prikaz praćenja stanja pacijenta i prilagođavanja terapije, dr Dragaš je ukazala i na spektar dostupnih ljekova. Otpornost na ljekove pojavila se i kod nas, kod 5,43 % pacijenata.
Jedan jednini čovjek u svijetu, Timoti Braun, zvanično je izliječen od infekcije HIV-om (2007). U toku je i proces praćenja stanja tzv. Londonskog pacijenta, kod kog je već dvije godine neprimjetan virus. U okviru njihove terapije vršena je deplecija ćelija i transplantacija kostne srži.
Danas se, u cilju izlječenja od HIV-a, ispituje veliki broj ljekova. Istraživanja su obično usmjerena u pravcu deplecije CD4 ćelija i primjene neutrališućih antitijela. Vakcina još uvijek ne postoji, ali se, bar za sada, infekcija može dobro kontrolisati ljekovima.
Anita Đurović
[1] Identifikovan je 1983. godine.
Add comment