Preliminarni rezultati ispitivanja pokazali su da izgleda da novi lijek usporava Alchajmerovu bolest i to je „istorijski trenutak“, tvrde stručnjaci.
Farmaceutske kompanije Eisai i Biogen saopštile su da njihov lijek djeluje kada se daje u ranim fazama bolesti. Detaljniji rezultati istraživanja tek treba da budu objavljeni, ali djeluje da lijek usporava razvoj bolesti.
Čak i sa ovako ograničenim podacima istraživanja, ova vijest je izazvala uzbuđenje među naučnicima i organizacijama koji se bave demencijom.
Lijek Lekanemab je osmišljen tako da uklanja grudvice toksičnih beta-amiloid proteina, koje se stvaraju u mozgu ljudi oboljelih od Alchajmerove bolesti. Mnoga druga testiranja ljekova nijesu donijela dobre rezultate, što je dovelo do pitanja da li amiloid zaista izaziva ovu bolest. Tokom ispitivanja 1.795 dobrovoljaca u ranim fazama bolesti dobijalo je injekciju Lekanemaba na svake dvije nedelje i redovno im je provjeravano pamćenje i mentalna sposobnost.
– Stopa opadanja saznajnih sposobnosti se smanjila za 27 odsto u poređenju sa ljudim kojima su dati placebo ljekovi tokom 18 mjeseci testiranja – rekli su iz farmaceutske kompanije.
Pokazalo se i da je nivo otrovnog proteina opao u mozgu pacijenata. Terapija je izazvala nuspojave poput oticanja mozga i glavobolja. Lijek nije bio djelotvoran na druge oblike demencije.
Podnijeti su zahtjevi za dobijanje upotrebne dozvole za ovaj lijek u Americi, Evropi i Japanu.
– Ovo je napredak i istorijski momenat za istraživanje demencije pošto je Lekanemab prvi lijek ove generacije koji se u kliničkim ispitivanjima pokazao da uspješno usporava smanjenje kognitivnih funkcija – kazala je dr Suzan Kolhas, direktorka britanskog Istraživačkog centra za Alchajmerovu bolest.
Prof. dr Džon Hardi sa Univerzitetskog koledža u Londonu kaže da su rezultati istraživanja „stvarno ohrabrujući“, a ovo „djeluje kao prvo pozitivno mehanističko ispitivanje terapije Alchajmerove bolesti“.
– Rezultati djeluju skromno, ali stvarno. Očigledno je da ovo nije čarobni štapić, ali čini se kao definitivan ‘kraj početka’ – naglasio je prof. Hardi.
– Ovo je nedvosmisleno statistički pozitivan rezultat i predstavlja istorijski momenat, gdje prvi put vidimo uvjerljive promjene Alchajmerove bolesti – istakao je prof. dr Rob Hauard sa Univerziteta Kalifornija i stručnjak za psihijatriju starih. BBC
Add comment