Bugarsko zdravstvo suočava se sa brojnim izazovima, uključujući neravnotežu u vrstama osoblja koje rezultira nedostatkom medicinskih sestara i problemom sa finansiranjem. To se svakako odražava na kvalitet zdravstvene njege stanovništva.
Bugarska je imala drugu najvišu stopu smrtnosti po glavi stanovnika tokom pandemije COVID-19, druga iza Perua, uprkos tome što zvanična državna statistika ukazuje da je Bugarska treća u EU po broju kreveta za bolničko liječenje.
Dok zemlja ima 340 bolnica za populaciju od 6,5 miliona, što je svrstava u tri najbolja u EU u pogledu bolničkih kreveta, nedostatak osoblja otežava situaciju. Zato Bugarska ima treću najvišu stopu mortaliteta u EU, sa 21,7%.
-Kreveti i medicinska sredstva ne liječe pacijente. To rade ljekari – rekao je dr Vencislav Mutafijski, načelnik Vojnomedicinske akademije u Sofiji, jedne od najvećih bugarskih bolnica.
Bugarska trenutno ima 29.604 ljekara i 28.816 medicinskih sestara. To su brojke koje se razlikuju od evropske norme, koja obično ima više medicinskih sestara nego ljekara u nacionalnim zdravstvenim sistemima.
Prema Eurostatu, odnos medicinskih sestara prema populaciji je najniži u EU, 6,9 na 100.000 ljudi, sa trećinom zaposlenih medicinskih sestara starijih od 65 godina. Irska navodi da 1,6% stanovništva čine medicinske sestre, a u 10 drugih zemalja EU, udio medicinskih sestara je najmanje 1% stanovništva.
Devedesetih godina, na početku demokratske tranzicije od komunizma ka tržišnoj ekonomiji i demokratiji, u Bugarskoj je bilo 28.000 ljekara i 53.000 medicinskih sestara.
Broj medicinskih sestara se od tada skoro prepolovio, uz pad od 9% u posljednjih deset godina. Iako je došlo do blagog pada broja ljekara, on nije toliko zabrinjavajući kao broj medicinskih sestara i donekle je ublažen smanjenjem broja stanovnika od 11,5% u posljednjih 30 godina.
Nagli pad broja medicinskih stručnjaka uočljiv je nakon 2013. godine kada su uklonjena ograničenja pristupa tržištima rada EU za građane Bugarske i Rumunije, a mnogi su otišli da rade u neke od evropskih zemalja.
Broj ljekara opšte prakse se smanjuje, a opterećenje se povećava. Istovremeno, i pored povećanih budžeta bugarskog državnog zdravstvenog fonda, Bugari plaćaju i do 40 odsto zdravstvenih usluga koje koriste. Ovo je skoro duplo više od prosjeka EU.
Veruje se da je jedan od glavnih pokretača ovog pitanja povezan sa platama. Medicinske sestre u Bugarskoj imaju prosječnu mjesečnu platu od 450 do 1.000 eura. Državne bolnice su najpouzdaniji poslodavci, dok privatne bolnice nemaju nikakvu regulativu, kaže Nadežda Margenova iz Unije bugarskih medicinskih specijalista (SBMS).
Euroactiv.rs
Add comment