Evropski registar melanoma • Real world data • Istraživanja
U okviru sesije posvećene isticanju značaja raspolaganja stvarnim podacima u medicini, prof. dr Lidija Kandolf, sa Katedre za dermatologiju Medicinskog fakulteta VMA u Beogradu opisala je sistem funkcionisanja Evropskog registra za melanom (EuMelaReg). Aktuelna potpredsjednica Registra Centralne i Jugoistočne Evrope i članica Upravnog odbora EuMelaReg-a opisala je aktuelnosti i planove ovog projekta.
U radu ovog tijela učestvuju Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Srbija i Crna Gora, a prve članice 2019. bile su Njemačka, Danska i Holandija. Prva analiza podataka dobijenih ovim registrom izvršena je 2020. i na osnovu nje dobijeni su podaci o dostupnosti pojedinih vidova terapije u liječenju melanoma, što, kako se moglo zaključiti, može biti korisna smjernica za poboljšanje kvaliteta liječenja od melanoma u Evropi.
Šta je EuMelaReg ?
Evropski registar melanoma (EuMelaReg) osnovan je u cilju praćenja kliničke prakse o tretmanu melanoma, a njegov cilj je da se optimizuje liječenje u Evropi. Kroz Udruženje za melanom ostvaruje se saradnja na nivou Centralne Evrope. Registar je osnovan saradnjom prvenstveno Njemačke, Danske i Holandije, a kasnije su ustanovljeni i Fond za saradnju i Ekspertska grupa onkologa koji se bave ovim oblikom karcinoma. Registar sada ima 15 članica.
Od prošle godine član je i Crna Gora, a u rad su uključeni i regionalni centri za melanom (Zagreb, Sarajevo, Mostar, Banja Luka, Beograd, Institut za onk. Vojvodine, KCCG). Cilj ovog projekta je, kako se moglo razumjeti iz prezentacije prof. dr Kandolf, da se učine dostupnim stvarni podaci, longitudinalni podaci o pacijentima sa melanomom i projekti o toku liječenja i ishodu pacijenata sa visokim medicinskim potrebama. Buduće ciljeve predstavljaće izgradnja najveće baze podataka o ishodima melanoma širom svijeta, ali je istaknuta i namjera da se podrži implementacija i povezivanje nacionalnih registara melanoma.
Iako je već od 2017. bilo govora o potrebi za uspostavljanjem Registra, 2019. objavljeni su prvi podaci, a 2020. izvršena njihova analiza.
Prezentujući podatke iz Registra, prof. dr Kandolf ukazala je na konkretne statističke podatke o zastupljenosti melanoma, posebno na nivou 4 zemlje regiona koje su učesnice projekta (CSEEMEG). Takođe, ona je ukazala i na analitiku koja je, npr., pokazala da je bolji efekat liječenja kad se u drugoj liniji liječenja primijene neki inhibitori nego u prvoj liniji. Ispitivani su i efekti imunoterapije i target terapije, ali i dostupnost te terapije u različitim zemljama. Kombinovana terapija, prema navedenim zaključcima iz 2022, dostupna je u oko 80% slučajeva, adjuvantna ciljana terapija dostupna je u 14/20 (70%), a adjuvantna imunoonkološka terapija u 12/20 (60%) zemalja.
1/3 pacijenata nema optimalan pristup terapiji.
U sklopu daljih aktivnosti Registra planirano je da se izvrši analiza adjuvantne terapije, njeni ishodi, dostupnost i efekti. Takođe, očekuje se osnivanje registra za nemelanomske karcinome, baze evropskih podataka u svjetskoj onkološkoj zajednici, ali i sprovođenje projekata na regionalnom nivou gdje bi trebalo da se nacionalni podaci učine vidljivim i na lokalnom nivou.
Anita Đurović
Add comment