Krsto Kovačević, doktor zdravstvenih nauka
PROGRAM I OSPOSOBLJAVANJE ZAPOSLENIH ZA BEZBJEDAN I ZDRAV RAD
Poslodavac je dužan da izvrši osposobljavanje za bezbjedan rad zaposlenog kod zasnivanja radnog odnosa, raspoređivanja na drugo radno mjesto, uvođenja nove tehnologije, uvođenja novih ili zamjene sredstava za rad, promjene procesa rada i ponovnog raspoređivanja na rad poslije odsustvovanja koje je trajalo duže od godinu dana. Osposobljavanje se vrši po programu o osposobljavanju za bezbjedan rad zaposlenih koji donosi poslodavac. Osposobljavanje se sprovodi po programu osposobljavanja u toku radnog vremena, a troškove osposobljavanja snosi poslodavac. Poslodavac je dužan da zaposlenog, u toku osposobljavanja za bezbjedan rad, upozna sa svim vrstama opasnosti na poslovima na koje ga raspoređuje i o konkretnim mjerama zaštite koje su potrebne radi otklanjanja opasnosti po život, odnosno oštećenje zdravlja. Poslodavac kod koga, na osnovu ugovora ili po drugom pravnom osnovu, obavljaju rad zaposleni drugog poslodavca dužan je da im da odgovarajuća uputstva o mogućim rizicima po život i zdravlje i da ih upozna sa mjerama za bezbjedan rad tokom obavljanja tih poslova. Osposobljavanje zaposlenih za bezbjedan rad poslodavac obavlja teorijski i praktično. Provjeru teorijske i praktične osposobljenosti za bezbjedan rad zaposlenih poslodavac obavlja na mjestu rada. Periodične provjere teorijske i praktične osposobljenosti za bezbjedan rad zaposlenih određuje poslodavac programom o osposobljavanju.
ZDRAVSTVENI PREGLEDI ZAPOSLENIH I POVREDE NA RADU
Zaposleni ima pravo i obavezu da obavi zdravstveni pregled koji odgovara riziku za zaštitu i zdravlje na radnom mjestu, na koji ga upućuje poslodavac, u skladu sa propisima o zaštiti i zdravlju na radu i propisima iz oblasti zdravstvene zaštite.
Zdravstveni pregledi zaposlenih preduzimaju se radi utvrđivanja i otklanjanja uzroka obolijevanja i zdravstvenih oštećenja u vezi sa radom. Poslodavac je dužan da obezbijedi zdravstveni pregled zaposlenih koji se raspoređuju na radna mjesta sa posebnim uslovima rada, odnosno sa povećanim rizikom i u slučajevima ponovnog angažovanja zaposlenog koji je odsustvovao sa rada na tom radnom mjestu duže od godinu dana. Poslodavac na zahtjev zaposlenog obezbjeđuje zdravstveni pregled primjeren rizicima zaštite i zdravlja na radu, kao i za slučajeve koji nijesu u prethodnoj rečenici, najmanje jednom u periodu od tri godine. Vrstu, način, obim i rokove obavljanja zdravstvenih pregleda propisuje organ državne uprave nadležan za poslove zdravlja, uz saglasnost organa državne uprave nadležnog za poslove rada. Poslodavac je dužan da zaposlenog koji obavlja poslove sa posebnim uslovima rada, odnosno sa povećanim rizikom uputi na zdravstveni pregled prije isteka roka utvrđenog propisom, kada to ocijeni ovlašćena ustanova za zdravstvenu zaštitu zaposlenih. Ako se u postupku zdravstvenog pregleda utvrdi da zaposleni ne ispunjava posebne zdravstvene uslove za obavljanje poslova na radnom mjestu sa posebnim uslovima rada, odnosno sa povećanim rizikom, poslodavac je dužan da ga rasporedi na drugo radno mjesto koje odgovara njegovim zdravstvenim sposobnostima, u skladu sa aktom o sistematizaciji. Ukoliko se zaposleni ne može rasporediti, poslodavac je dužan da mu obezbijedi druga prava u skladu sa zakonom.
Prema članu 20. Zakona o zdravstvenoj zaštiti (“Sl. list CG”, br. 3/2016, 39/2016, 2/2017, 44/2018, 24/2019 – dr. zakoni, 82/2020 i 8/2021), država obezbjeđuje zaposlenom prvi i kontrolni pregled doktora specijaliste medicine rada, kao i specifičnu zdravstvenu zaštitu preduzetnika i poslodavca koji ima do pet zaposlenih, kao i lica koja se bave poljoprivredom a koja su osigurana u smislu propisa o zdravstvenom osiguranju. Obim prava i sadržaj mjera specifične zdravstvene zaštite utvrđuje Vlada, na predlog Ministarstva i po prethodno pribavljenim mišljenjima organa državne uprave nadležnog za poslove rada i Socijalnog savjeta Crne Gore.
ISPITIVANJE USLOVA RADNE SREDINE
Zaštita i zdravlje na radu podrazumijeva obezbjeđivanje uslova na radu koji ne dovode do povreda na radu, profesionalnih bolesti i bolesti u vezi sa radom i koji stvaraju pretpostavke za punu fizičku i psihičku zaštitu zaposlenih.
Poslodavac je dužan da se prilikom planiranja i uvođenja novih tehnologija konsultuje sa zaposlenima ili njihovim predstavnicima za zaštitu i zdravlje na radu (u daljem tekstu: predstavnik zaposlenih) o pitanjima izbora sredstava za rad, uslova rada, radne sredine i njihovih posljedica za zaštitu i zdravlje na radu.
Uslove radne sredine, na radnim mjestima i u radnim i pomoćnim prostorijama, potrebno je uskladiti sa propisanim mjerama zaštite i zdravlja na radu i obezbjediti da zadovolje zahtjeve djelatnosti koja se obavlja, a sve sa ciljem zaštite zaposlenih od profesionalnih oboljenja i bolesti rada.
Prema Zakonu o zaštiti i zdravlju na radu, ispitivanje uslova radne sredine obuhvata ispitivanje: hemijskih, fizičkih i bioloških štetnosti, osvijetljenosti i mikroklime.
Novčanom kaznom od 500 eura do 15.000 eura kazniće se za prekršaj pravno lice, ako kao ovlašćena organizacija, najkasnije u roku od 30 dana od dana izvršenih pregleda i/ili ispitivanja, ne sačini stručni nalaz, odnosno izvještaj sa ocjenom da li su obezbijeđene propisane mjere zaštite i ne dostavi ga poslodavcu koji je zahtijevao pregled i/ili ispitivanje.
Poslodavac je dužan da vodi i čuva propisanu evidenciju o izvršenim ispitivanjima radne sredine.
OBAVEZE STRUČNIH LICA, ODNOSNO STRUČNE SLUŽBE ZA POSLOVE ZAŠTITE I ZDRAVLJA NA RADU
Stručno lice, odnosno stručna služba vrši sljedeće poslove: savjetuje poslodavca pri planiranju, izboru i održavanju sredstava za rad i sredstava i opreme za ličnu zaštitu na radu; 2) savjetuje poslodavca kod opremanja i uređivanja radnog mjesta, uzimajući u obzir i uslove radne sredine; 3) učestvuje u izradi stručne podloge za akt o procjeni rizika; 4) organizuje prethodna i periodična ispitivanja uslova radne sredine (hemijskih, fizičkih i bioloških štetnosti, mikroklime i osvijetljenosti); 5) organizuje periodične preglede i ispitivanja sredstava za rad, električnih i drugih instalacija; 6) predlaže mjere za poboljšanje uslova rada, naročito na radnim mjestima sa posebnim uslovima rada, odnosno povećanim rizicima; 7) na svim poslovima kod poslodavca prati primjenu mjera zaštite i održavanja sredstava za rad i sredstava i opreme za ličnu zaštitu na radu u ispravnom stanju; 8) obezbjeđuje uputstva za bezbjedan rad i kontroliše njihovu primjenu; 9) prati stanje u vezi sa povredama na radu i profesionalnim bolestima, kao i bolestima u vezi sa radom, učestvuje u utvrđivanju njihovih uzroka i priprema izvještaje sa predlozima mjera za poslodavca; 10) priprema i učestvuje u osposobljavanju zaposlenih za bezbjedan rad; 11) predlaže mjeru zabrane rada na radnom mjestu ili upotrebe sredstva za rad, u slučaju kada utvrdi neposrednu opasnost po život ili zdravlje zaposlenog, o čemu odmah obavještava poslodavca i predstavnika zaposlenih; 12) neposredno sarađuje i koordinira po svim pitanjima iz oblasti zaštite i zdravlja na radu sa ovlašćenom ustanovom za zdravstvenu zaštitu zaposlenih; 13) vodi i stara se o evidencijama iz zaštite i zdravlja na radu; 14) druge poslove koje mu odredi poslodavac. U slučaju kada poslodavac dozvoli dalji rad i pored preduzetih mjera u smislu tačke 11, stručno lice dužno je da o tome obavijesti Inspekciju rada.
Pored navedenih poslova, stručna služba obavlja i: 1) izradu akta o procjeni rizika, sa predlogom mjera za njihovo otklanjanje; 2) periodične preglede i ispitivanja sredstava za rad, električnih i drugih instalacija i sredstava i opreme lične zaštite na radu; 3) ispitivanje uslova radne sredine (hemijskih, fizičkih i bioloških štetnosti, osvijetljenosti i mikroklime); 4) reviziju (ocjenu) tehničke dokumentacije sa aspekta primijenjenosti mjera zaštite, tehničkih propisa i standarda, radi utvrđivanja obezbijeđenosti zaštite zaposlenih u objektima za koje je urađena tehnička dokumentacija, za procese rada koji će se obavljati u njima; 5) osposobljavanje i provjeru osposobljenosti za bezbjedan rad zaposlenih; 6) i druge poslove.
SREDSTVA I OPREMA LIČNE ZAŠTITE NA RADU
Projektovanje, proizvodnja i korišćenje sredstava za rad i sredstava i opreme lične zaštite na radu, čijom se upotrebom otklanjaju rizici ili opasnosti, koji nijesu mogli da budu otklonjeni primjenom odgovarajućih mjera zaštite, vrši se na način i u skladu sa primijenjenim tehnološkim postupkom.
Poslodavac je dužan da zaposlenom nabavi i izda na upotrebu sredstva za rad i sredstva i opremu lične zaštite na radu neophodne za njegovo radno mjesto, samo ako za njih raspolaže sa propisanom dokumentacijom na službenom jeziku i jezicima u službenoj upotrebi, u kojoj je proizvođač, odnosno isporučilac naveo sve bezbjednosno-tehničke podatke koji su važni za ocjenjivanje rizika na radu sa njima i da su obezbijeđene sve mjere zaštite koje su određene dokumentacijom u skladu sa propisima o zaštiti i zdravlju na radu.
U izuzetnim slučajevima, kada poslodavac nije u mogućnosti da pribavi propisanu dokumentaciju iz prethodnog stava, može da je pribavi od pravnog lica ili preduzetnika registrovanog za obavljanje tih poslova.
Poslodavac je dužan da obezbijedi da zaposleni sredstva za rad i sredstva i opremu lične zaštite na radu koristi u skladu sa njihovom namjenom i da u postupku upotrebe primjenjuje propisane mjere zaštite.
*Javna zdravstvena ustanova Dom zdravlja Bar, Pravilnik o zaštiti na radu, oktobar 2009.godine
** Javna zdravstvena ustanova Dom zdravlja “Dr Nika Labović” Berane, Pravilnik o zaštiti na radu, Jul 2010.godine
Literatura
- Zakon o zdravstvenoj zaštiti (“Sl. list CG”, br. 3/2016, 39/2016, 2/2017, 44/2018, 24/2019 – dr. zakoni, 82/2020 i 8/2021).
- Zakon o zaštiti i zdravlju na radu (“Sl. list CG”, br. 34/2014).
- Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti i zdravlju na radu (“Sl. list CG”, br. 44/2018).
- Questionnaire: Physical-Ergonomic Workplace Evaluation The University of Aarhus 2008. Dostupno na: https://www.au.dk/fileadmin/www.arbejdsmiljo.au.dk/apv-portalen/publikationer/fysergskema_eng.pdf
- Akt o procjeni rizika, Institut Sigurnost. Dostupno na: https://www.sigurnost.me/me/procjena-rizika
Dodajte komentar