Odabir terapije zavisi od: ozbiljnosti simptoma, komorbiditeta (pratećih bolesti), progresivnog karaktera bolesti, kvaliteta života, poređenja efikasnosti i neželjenog dejstva određenog vida terapije.
Princip je da se liječenje pacijenata sa umjerenim ili ozbiljnim simptomima započinje medikamentoznom terapijom, a ako je ova terapija neuspješna primjenjuje se hirurški tretman. Postoji nekoliko grupa ljekova za tretman BPH. To su lijekovi koji se koriste duži niz godina unazad, kao standardna terapija: Blokatori alfa1 adrenergičnih receptora, Inhibitori 5 alfa reduktaze, Antagonisti muskarinskih receptora, ali i medikamenti novije generacije koji su se pokazali korisnim u liječenju BPH – Inhibitori 5 fosfodiesteraze, Beta 3-agonisti. Ovi ljekovi se mogu davati samostalno, ili se u indikovanim slučajevima mogu i kombinovati. Svaki lijek ima svoje mjesto u liječenju BPH, a odabir terapije prilagođava se individualno svakom pacijentu.
U principu, prvi izbor terapije kod umjerenih do ozbiljnih simptoma je primjena alfa blokatora. Inhibitori 5 alfa reduktaze mogu se primijeniti u slučajevima kada je volumen prostate veći od 40 ml, i to najčešće u kombinaciji sa alfa blokatorima jer imaju različite mehanizme dejstva.
Pacijenti sa slabim do umjerenim tegobama, koji uz to imaju i teškoće u postizanju erekcije, mogu se liječiti inhibitorima 5 fosfodiesteraze.
Imajući prethodno u vidu, danas raspolažemo sa relativno širokom paletom izbora ljekova za liječenje BPH, što u značajnoj mjeri doprinosi smanjenju procenta pacijenata koji zahtijevaju hirurško liječenje. U prošlosti nije bilo tako.
Za one pacijente koji imaju ozbiljne simptome, a nisu adekvatno odreagovali na konzervativno liječenje, na scenu stupa hirurgija.
I u ovoj grani medicine prisutne su inovacije, koje polako ali sigurno nalaze svoje mjesto u liječenju BPH. Medjutim, već dugi niz godina, zlatni standard za operativno liječenje BPH predstavlja TURP (Transuretralna resekcija prostate). Za prostate veće od 80-100 ml, preporuka je otvorena hirurgija (Transvezikalna prostatektomija ili Transkapsularna prostatektomija po Millin-u).
U razvijenim društvima sve više se primjenjuje laserska resekcija-enukleacija i laserska vaporizacija prostate. Nažalost, zbog skupe opreme i visoke cijene troškova operacije, kod nas ove metode sporo krče svoj put.
Jedna od novih metoda u liječenju BPH, a koja je još uvijek predmet eksperimentalnih istraživanja, jeste primjena intraprostatičnih injekcija koje blokiraju dalje napredovanje BPH i pospješuju apoptozu (programiranu ćelijsku smrt) ćelija hiperplastičnog tkiva prostate. Za sada su istraživanja sprovedena na malom broju pacijenata, ali su dosadašnji rezultati obećavajući.
U svakom slučaju, BPH predstavlja ozbiljan zdravstveni problem većine muškaraca starijeg životnog doba, koji značajno narušava životni komfor.
Preporuka Evropske Asocijacije Urologa je da svaki muškarac nakon pedesete godine života jednom godišnje treba da kontroliše PSA, bez obzira na to ima li ili nema subjektivnih tegoba.
S toga je i moj savjet, čuvajte svoju prostate. Nosite toplu i suvu obuću, konzumirajte dosta crvenog povrća, izbjegavajte alkoholna i gazirana pića, bavite se fizičkim aktivnostima, i što je najvažnije, redovno posjećujte svog urologa.
Dr Aleksandar Magdelinić, spec. urolog
Klinički centar Crne Gore
Add comment