Ukupan izos planiranih sredstava za VTO u ovoj godini je na nivou prošlogodišnje, preko 1,2 miliona eura
Srbija je jedna od rijetkih država u svijetu koja je omogućila parovima neograničen broj procedura vantjelesne oplodnje o trošku budžeta, dok u Crnoj Gori, gdje su za parove bez djece omogućena četiri postupka IVF-a, za sada nema takvih najava. Inače, veći broj pokušaja vantjelesne oplodnje parovima u Crnoj Gori i pomjeranje starosne granice na 45 godina, omogućeno je 2022. godine donošenjem Zakona o biomedicinski potpomognutoj oplodnji.
Prema ranije saopštenim podacima, svaki šesti par u Crnoj Gori ima problem sa začećem.
– U skladu sa preporukama struke i stvarnim potrebama za postupcima vantjelesne oplodnje (IVF-a), Ministarstvo zdravlja će razmotriti mogućnost da se postupci ne ograničavaju, odnosno da za parove koji ispunjavaju uslove i medicinske indikacije ovaj postupak bud odobren bez ograničenja. Ipak, za ovakvu uslugu moraju biti razmotreni svi aspekti i raspoloživost, kako finansijskih, tako i kadrovskih potencijala u zemlji, kazali su nam u Ministarstvu zdravlja na pitanje da li će Crna Gora kao i Srbija, zbog dugogodišnjih negativnih trendova prirodnog priraštaja, omogućiti parovima neograničen broj pokušaja vantjelesne oplodnje o trošku države.
Iz Ministarstva zdravlja za „Dan“ su naveli da će ukupna planirana sredstva izdvojena za namjenu u 2024. godini, kao i broj procedura, biti na nivou prošlogodišnjih, s tim da je „za OB Cetinje planirano uvećanje od 40 odsto sredstava za vantjelesnu oplodnju, koja, između ostalog, podrazumijeva inovativnu terapiju za ove postupke“.
– U 2023. godini 644 pacijenta ostvarila su pravo na IVF, od čega se na Opštu bolnicu Cetinje odnosi 201 pacijent, a na privatne zdravstvene ustanove sa kojima Fond za zdravstveno osiguranje ima zaključen ugovor 443 pacijenta. Ukupna vrijednost ispostavljenih faktura za usluge IVF-a u 2023. godini iznose 1.270.953 eura, od čega se na OB Cetinje odnosi 332.995 eura, a na privatne zdravstvene ustanove sa kojima Fond ima zaključen ugovor 937.958.
Iz ministarstva podsjećaju da se u okviru javnog zdravstva usluge vantjelesne oplodnje pružaju jedino u okviru OB Cetinje (humana reprodukcija), u kojoj je planirano da se obavi 220 postupaka VTO za 2024. godinu, a koja je po prvi put u 2024. godini izdvojena u okviru rasporeda planiranih sredstava.
Prema zakonu, pravo na VTO imaju osiguranice Fonda za zdravstveno osiguranje do navršene 45. godine života. Parovi bez djece imaju pravo na četiri postupka. Oni koji imaju jedno zdravo dijete imaju pravo na tri besplatna pokušaja, a ako imaju dvoje na dva postupka VTO na teret države.
Broj zajedničke djece parovi dokazuju izjavom ovjerenom kod notara. Kod notara se mora ovjeriti i izjava o vanbračnoj zajednici, dok se bračna dokazuje izvodom iz knjige vjenčanih.
Prema najnovijem pravilniku, donesenom prije više od godinu, pacijentkinje mogu dobiti konzilijarnu saglasnost za ovu proceduru ne samo u cetinjskoj bolnici već i u Kliničkom centru Crne Gore (KCCG) dva puta sedmično, u dvije ambulante. Saglasnost mogu dobiti i u privatnim klinikama na kojima se rade postupci VTO, s tim što ova usluga nije besplatna kao u KCCG i OB Cetinje.
Prošle godine bolnica ostala bez sredstava za VTO
U junu 2023. godine iz Opšte bolnice Cetinje, jedine javne zdravstvene ustanove koja ima Odjeljenje za humanu reprodukciju, upozorili su da nemaju sredstava da nastave sa postupcima VTO. Načelnik Odjeljenja za humanu reprodukciju dr Željko Lazović kazao je medijima tada da je od početka godine urađeno oko 60 postupaka VTO, te da je u postupku još 20 parova, za koje bolnica nije imala neophodnu terapiju. Sa uputom za VTO tada je čekalo još 40 parova.
On je saopštio da su planirali da su projektovali oko 220 postupaka godišnje.
Lazović nije odgovarao na naša pitanja koja smo mu uputili prije nedjelju dana.
Primorski portal