„Postavljeni ciljevi su se odnosili na procjenu raspoloživosti i dostupnosti zdravstvenih usluga za dijabetes i dijabetičku retinopatiju, procjenu nivoa saradnje i njene efektivnosti između službi za upravljanje dijabetesom i dijabetičkom retinopatijom, identifikovanje izazova sa kojim se susreću različiti nivoi zdravstvene zaštite u pružanju oftalmoloških usluga pacijantima sa dijabetesom i obezbjeđivanje informacija i podataka kreatorima politike o aspektima zdravstvenog sistema koji treba ojačati. Postavili smo i sedam oblasti interesovanja a to su: prioriteti, politika, strategija i programi, model pružanja usluga za dijabetes i dijabetičku retinopatiju, zdravstveni kadar, zdravstvena tehnologija, sistem upravljanja podacima, promocija zdravlja i finansiranje. Metodologija koja se koristila u prikupljanju podataka je metoda intervjua. Dobijeni podaci su predstavljeni u specijalno dizajniranom upitniku Svjetske zdravstvene organizacije,“ rekao je dr Stamenković pojašnjavajući način i pristup procjeni sistema upravljanja dijabetesom i dijabetičkom retinopatijom u Crnoj Gori.
Prema riječima dr Stamenkovića u Crnoj Gori u 2013. godini je bilo 34 058 osoba oboljelih od dijabetesa, ali taj broj treba uvećati za 19 600 osoba koje imaju dijabetes a to ne znaju. Svaki deveti stanovnik Crne Gore, kako je kazao dr Stamenković, ima dijabetes.
Dr Stamenković je rekao da u Crnoj Gori ne postoji nacionalni vodič preporučen od strane nadležnog ministarstva niti program prevencije dijabetesa, već da se primjenjuje internacionalni vodič za dijabetes u kome ne postoje preporuke za dijabetičku retinopatiju.
„Svi pacijenti sa dijabetesom se jednom godišnje šalju na pregled kod oftalmologa, koji se najčešće nalazi na sekundarnom nivou zdravstvene zaštite. Liječenje dijabetičke retinopatije i komplikacija iste vrši se na tercijalnom nivou zdravstvene zaštite. Međutim, u Crnoj Gori ne postoji dovoljan broj ljekara za liječenje dijabetesa prema stvarnim potrebama, pa je neophodna edukacija kadra. Tehnologija koja trenutno postoji za liječenje dijabetesa eksploatiše se u punom kapacitetu i dostupna je svim pacijentima. Na tercijalnom nivou zdravstvene zaštite nedostaje OCT, FAG, novi laser i oprema za vitroretinalnu hirurgiju. Zdravstveno prosvećivanje vezano za dijabetes i dijabetičku retinopatiju obavlja se preko sredstava javnog informisanja, ali nedovoljno u smislu frekvencije i dostupnosti informacija. Liječenje, troškovi LFC tretmana, vitroretinalne hirurgije i hospitalizacije pokriveni su izdvajanjem iz državnog budžeta, a rijetko privatnim osiguranjem,“ kazao je dr Stamenković prezentujući zaključke procjene sistema upravljanja u oblasti dijabetesa i dijabetičke retinopatije.
„Kontinuirano i koordinirano sprovođenje informativno-edukativnih aktivnosti na planu podizanja svijesti i nivoa informisanosti građana o dijabetesu i njegovim komplikacijama, realizacija ideje o formiranju najmanje po jednog centra za šećernu bolest, centra za trudnice i centra za dijabetičko stopalo u svakoj regiji Crne Gore, dodatna edukacija medicinskog osoblja, povećanje broja oftalmologa i endokrinologa, donošenje nacionalnih smjernica za liječenje dijabetičke retinopatije i zaokruživanje integralnog informacionog sistema u zdravstu,“ naveo je dr Stamenković kao neke od opštih preporuka izvedene procjene u oblasti dijabetesa i dijabetičke retinopatije.
Sandra Kavarić
Add comment