Faktori koji pogoduju uspješnom dojenju su: – Dobro zdravlje, odgovarajući odnos odmora i fizičke aktivnosti, bezbrižnost, pravilna ishrana majke. – Uvučene i/ili invertovane bradavice predstavljaju teškoću, ali nijesu kontraindikacija. – Najbolji stimulus za sekreciju mlijeka je redovno i potpuno pražnjenje dojki. Dojenje treba da se započne što prije nakon poroda, čim dozvoli stanje majke i novorođenčeta, najbolje unutar prvog sata. Ljekar će da prepozna i razumije zabrinutost majke i dati objašnjenja koja će povećati vjerovatnoću za uspješno dojenje. – Pravilna higijena će pomoći u sprečavanju iritacije i infekcije bradavica, koje mogu nastati kod produženog početka dojenja, maceracije usljed vlažnosti bradavica ili trenja odjećom. Dojke treba bar jednom dnevno prati. Područje bradavice treba održavati suvim što je više moguće. Ako majke nose grudnjak, u unutrašnjost grudnjaka staviti komercijalne apsorbujuće uloške. – Ishrana majki koje doje treba da ima dovoljnu energetsku i nutritivnu vrijednost. Potrebno je ishrana da bude raznolika, dovoljna za održavanje težine, bogata tečnošću, vitaminima i mineralima. S obzirom da većina ljekova datih majci u periodu dojenja prelazi u mlijeko, potrebno je voditi računa o njihovoj neškodljivosti za bebu. Majke koje doje ne smiju uzimati ljekove ako nijesu neophodni – po preporuci ljekara samo. Tokom dojenja bi trebalo da se prekine pušenje i uzimanje alkoholnih pića.
Odbijanje od dojke Kada je neophodno prekinuti dojenje u ranijem dobu upotebljavaju se čvrsti grudnjaci, restrikcija tečnosti majkama, kao i male doze estrogena tokom 1-2 dana mogu smanjiti stvaranje mlijeka nakon prestanka dojenja.
Kontraindikacije za dojenje – od strane majke i od strane djeteta
Od strane majke: – Problem mogu biti uvučene bradavice kao i pukotine i naprsline na bradavicama, koje se mogu spriječiti prevencijom prepunjenosti dojki – nastaviti dojenje preko „vještačke bradavice“. Mastitis (infekcija dojki) nije razlog da se prekine dojenje (mlijeko iz bolesne dojke baciti, do izlječenja dojiti na zdravoj strani). Akutna infekija majke može biti kontraindikacija za dojenje. Majke koje imaju agalaktiju, septikemiju, aktivnu tuberkulozu, tifusnu groznicu, karcinom dojke/malignu bolest i primaju citostatsku terapiju, malariju – ne smiju dojiti . Zloupotreba supstanci, teške neuroze i psihoze su takođe kontraindikacija za dojenje. Od strane djeteta : – Neke metabolopatije, kao što su galaktozemija, fenilketonurija, leucinoza / dojenje se zamjenjuje specijalnom formulom za ishranu dojenčeta. – Nedonošče ispod 1500 grama – izdojiti mlijeko pa hraniti kašičicom ili sondom. – Malformacije (palatoschiza, mikrognatija) – dojenje je često moguće uz pomoć ili se hrani izdojenim mlijekom preko posebno dizajniranih bočica. – Teško bolesno novorođenče – izdojiti mlijeko i hraniti kašičicom ili sondom. – Sekundarna intolerancija laktoze u malapsorpciji – ne dojiti dok se crijevna sluznica ne oporavi. – Laktacijska žutica – prekinuti dojenje pri visokim vrijednostima bilirubina po šemi pedijatra.
Ako dojenče ne može sisati zbog nezrelosti, bolesti, odvajanja od majke ili nekog drugog razloga, mlijeko se izdaja iz dojke ručno ili pomoću pumpice. Izdojeno mlijeko se čuva u hladnjaku na +4 oC, na taj način se osigurava da se ne razmnožavaju bakterije, a ujedno se održavaju imunološki faktori, enzimi i vitamini u mlijeku. Kuvanje i pasteriziranje uništava korisne sastojke majčinog mlijeka, a smrzavanje na temperaturi od -20oC uništava makrofage i limfocite. Na temperaturi +4 oC mlijeko se može čuvati od 48 do 72 sata.
Dr Julija Bošković
Dom zdravlja, Bijelo Polje
Add comment