Uoči dočeka Nove godine, zdravstveni sistem Republike Srpske postao je meta ozbiljnog hakerskog napada, koji od tada izaziva pometnju i zabrinutost među građanima, ali i nadležnima u resoru zdravstva. Iako se slučaj obaranja Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema (IZIS) i dalje nalazi u središtu pažnje, motivi ovog napada ostaju obavijeni misterijom. Naime, hakerski napad, koji se dogodio 31. decembra, i koji je ciljao IZIS, po saznanjima medija, izvela je međunarodna hakerska grupa koja je navodno zaprijetila objavljivanjem svih podataka pacijenata iz te baze.
Kako su neposredno nakon hakerskog napada izvijestili mediji, međunarodna hakerska grupa hakovala je IZIS, najavivši navodno da će javno objaviti sve podatke pacijenata iz te baze. Portal Kapital objavio je da su hakeri koji su zaključali podatke tog sistema ostavili nadležnima poruku da im se jave ako žele da „bezbolno riješe problem”.
Spekulacije o ucjenjivanju pojedinaca ili institucija zbog novčane dobiti daju dodatnu težinu ovom događaju, posebno zbog saznanja da njegovi izvršitelji navodno traže novac kako bi zauzvrat sistem vratili u prvobitno stanje. No, konkretne potvrde tih navoda nema, kao što za sada, vjerovatno zbog osjetljivosti ovog delikatnosg slučaja, nema pouzdanog odgovora ni na pitanje da li su zdravstveni kartoni pacijenata možda dospjeli na ilegalne berze na takozvanom dark vebu, o čemu se već danima spekuliše u medijima.
Izvesno je da se ovim slučajem bavi policija, dok nadležni u zdravstvu obećavaju da će elektronski zdravstveni sistem uskoro biti ponovo uspostavljen i da pacijenti, uprkos pometnji nastaloj u pravi mah, do tada mogu nesmetano da ostvare zdravstvenu zaštitu po starom modelu – papirom i olovkom.
Direktor Fonda zdravstvenog osiguranja (FZO) Republike Srpske Dejan Kusturić uvjerava, pak, da je baza sigurna. Stručne službe za informacione tehnologije FZO RS s eksternim partnerima aktivno rade na ponovnom uspostavljanju IZIS-a, koji su za potrebe tog fonda, po pisanju medija, uspostavile dvije kompanije iz Banjaluke u saradnji s jednom kompanijom iz Zagreba.
Ministar zdravlja RS Alen Šeranić potvrdio je da se još radi na podizanju IZIS-a i procijenio da će to biti završeno uskoro.
Navodno je odlučeno da se sistem još ne pušta u rad, sve dok se ne pojača njegova bezbjednost. Pojedini mediji došli su do saznanja kako je napadač unutar IZIS-a navodno boravio 11 mjeseci. Navodno su hakeri ranije u sistem isporučili malver, to jest zlonamjerni softver, koji je vjerovatno pokrenut na računaru osobe koja je na neki način imala pristup serveru tog sistema. Spekuliše se da se finalni napad na sistem desio na samom kraju minule godine, pošto su hakeri prethodno utvrdili koji su podaci vrijedni i koji bi od njih mogli da budu predmet ucjene. Novinarski izvori kažu da sve ukazuje na to da je možda riječ o „duploj iznudi”, jer je problem već poznat iz krimi-serija i podrazumijeva da vraćanje ključa za pristup sistemu u zamjenu za novac u kriptovaluti ne garantuje da će napadač izbrisati sve ukradene podatke. U javnosti se takođe postavljaju pitanja o odgovornosti za sistem zaštite zdravstvenih podataka koji bi, kao osjetljiva vrsta dokumenata, morali da budu snažno obezbijeđeni.
Politika