Zdrav imunološki sistem čini osnovni preduslov za zdravlje čovjeka, kao i za njegov dug i kvalitetan život. Osnovni preduslov za zdravlje organizma u sezoni prehlade i gripe svakako je obezbjeđivanje dovoljno sna i odmora, pravilna ishrana, što manji uticaj stresa, bavljenje umjerenom fizičkom aktivnošću.
Dobro funkcionisanje imunog sistema neophodno je za očuvanje zdravlja. Imuni sistem stvara prirodnu barijeru koja sprečava prodor mikroorganizama i razvoj bakterijskih, virusnih i gljivičnih infekcija. Imuni sistem, takođe, ima ulogu u sprečavanju širenja maligno transformisanih ćelija, koje, ako se na vrijeme ne iskorijene, mogu dovesti do razvoja kancera. Dakle, to je jedan složen sistem, koji omogućava očuvanje zdravlja.
Sam imuni sistem vrlo je komplikovan. Njega čini izuzetno dobro prilagodljiv odbrambeni entitet koji se sastoji od mnoštva ćelija i molekula sposobnih za prepoznavanje i uklanjanje različitih stranih tijela. Reakciju pružanja otpora na spoljašnje atake vrše same ćelije (imunitet ćelija) i specijalni molekuli – antitijela (humoralni imunitet).
Ćelije imuniteta sposobne za uništavanje tuđih djelovanja prve su koje se susreću sa interventom (onim što napada organizam), identifikuju ga i uništavaju. Posebne ćelije imunog sistema T-limfociti, uništavaju ćelije tumora, bakterije i viruse. Ove ćelije imaju posebnu sposobnost pamćenja. To znači da je dovoljan samo jedan kontakt sa patogenim organizmom da bi informacija o njemu bila zapamćena u samim ćelijama. Ćelije imunog sistema koje se zovu B-limfociti odgovorne su za sintezu antitijela (imunoglobulina). To su posebne bjelančevine u organizmu koje su prisutne u krvi,
koje „lijepe” mikroorganizme jedan za drugog i izbacuju ih iz unutrašnje sredine. Posebnu pažnju zaslužuju tzv. NK ćelije – „prirodni kileri” koji imaju ogromnu ulogu u uništavanju ćelija kancera.
Pored navedenih mehanizama odbrane, u organizmu postoji i bjelančevina koja ima naziv interferon. To je „protivvirusna” bjelančevina, koju zaražena ćelija luči virusom. Interferon se širi po organizmu, lijepi se za membrane zdravih ćelija i na taj način ih štiti od napada virusa.
Opšte je poznato da prirodan imunitet čovjeka može da bude smanjen kao posljedica uslova života: nezdrava životna sredina, stres, prehlada, opekotina, intoksikacije (trovanje krvi), prekomjerna upotreba duvana, alkohola, gubitak krvi, usljed hirurških intervencija, trauma, gladovanja, nepravilne i neizbalansirane ishrane, čestog uzimanja hemijskih ljekova, nedovoljnog sna i nekvalitetnog odmora i dr.
Piše: dr Dijana Šišević
Add comment