Mr Jovan Šofranac
Kao što je u prethodnom tekstu rečeno, dosadašnja istraživanja pokazuju da više resursa ne osigurava bolje ishode zaštite, ali postoje dokazi da ispunjenost procesnih standarda i kriterijuma vodi ka boljim rezultatima tretmana pacijenta. Mnogi priručnici za akreditaciju za pružaoce zdravstvenih usluga akreditovani su od strane ISQua (International Society for Quality in Health Care).
ISQua (International Society for Quality in Health Care), je neprofitna, nezavisna organizacija u čijem sastavu je preko 70 zemalja članica. ISQua daje preporuke zdravstvenim profesionalcima, davaocima usluga, istraživačima, agencijama i korisnicima, kako bi postigli izvrsnost u pružanju zdravstvene zaštite i kako bi unaprjeđivali kvalitet i sigurnost usluge. [1]
U ISQua Standarde su inkorporirani zahtjevi Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO) za sertifikaciona tijela, Boldridžov kriterijum za poslovnu izvrsnost po EFQM (Evropska fondacija za upravljanje kvalitetom) modelu izvrsnosti, kao i kriterijumi za organizacionu izvrsnost po standardima mnogih međunarodnih akreditacionih tijela. Ovi Standardi su razvijeni kao navodi rezultata potrebnih za pružanje izvrsnih usluga ocjenjivanja. Podržani su kriterijumima koji predstavljaju mjerljive komponente standarda. Kriterijumi navode ključne strukture, procese i rezultate neophodne za dostizanje standarda.
ISQua standardi daju preporuke koje je potrebno postići kako bi se pružile kvalitetne usluge procjene. Oni počivaju na kriterijumima koji su mjerljive komponente standarda. Kriterijumi ukazuju na ključne strukture, procese i rezultate koji su neophodni za efikasnu primjenu standarda.
Međunarodno udruženje za kvalitet u zdravstvu (ISQua) je 1999. godine pokrenulo Program međunarodnog akreditiranja (IAP) pod akronimom ALPHA. Ovaj program je nacionalnim tijelima za akreditaciju u zdravstvu dao preporuke za procjenu postojećeg rada i organizacijsku kontrolu, da bi kasnije proširio svoj program akreditacije na druga tijela za eksternu procjenu i uspostavljanje standarda u zdravstvu. Njegove aktivnosti su sada:
- akreditacija timova (ustanova) za eksternu procjenu,
- akreditacija standarda u zdravstvu koji su u skladu sa ISQua Međunarodnim principima za te standarde,
- akreditacija programa obuke, uključujući i programe obuke za ocjenjivače/ kontrolore/revizore,
- obrazovanje, obuka i podrška u pripremama za akreditaciju.
ISQua — Medunarodne standarde za akreditaciju tijela za eksternu procjenu u zdravstvu čini skup od osam standarda i pet principa čija je struktura sledeća [1]
Svaki od ovih standarda dekomponovan je na elemente, kao što je prikazano na slikama. Svaki od ovih zahtjeva sastoji se iz velikog broja podprocesa i velikog broja relacija unutar procesa i sa drugim procesima. Procesi su opisani procedurama i uputstvima koja se sprovode u praksi i koja su podložna kako samo-ocjeni (internoj provjeri), tako i eksternoj provjeri. Kao što je već rečeno, standardi dozvoljavaju određenu dozu fleksibilnosti, kako bi se ”ukomponovale” kultura, tradicija i navike onih, koji implementiraju standarde.
ISQua je definisao Međunarodne principe za standarde u zdravstvu. U proteklom periodu je Vijeće za akreditaciju ISQua pregledalo i revidiralo Principe, kako bi obezbijedilo da oni zadovoljavaju potrebe šireg spektra standarda, koji su predmet akreditacije. Namjera je: da principi budu jasni, da počivaju na jasnim logičkim osnovama, da budu mjerljivi,specifični, zasnovani na savremenim istraživanjima kvaliteta i da obuhvataju zahtjeve za razvoj standarda koji su sadržani u osam posebnih ISQua Međunarodnih standarda za organizacije za akreditaciju u zdravstvu. Izlaz iz standarda i principa implicira kvalitetne medicinske usluge koje moraju biti: [5]
- dostupne,
- adekvatne,
- trajne,
- djelotvorne,
- isplative,
- sigurne,
- održive,
- da ih pružaju sposobne službe i
- da ih pružaju službe pune razumijevanja.
Vijeće je donijelo odluku da standardi kojima se mjeri kvalitet zdravstvenih usluga moraju biti zasnovani na gore navedenim dimenzijama kvaliteta, prema kojima se treba odrediti sadržaj standarda.
O dimenzijama kvaliteta usluge više u nastavku.
Korišćena literatura:
[1] Šofranac R., Šofranac M., „Menadžment kvalitetom u medicini“Pobjeda 2007 god
[2] Šofranac R., Šofranac M., „Menadžment kvalitetom u domovima zdravlja“ „Pobjeda“Podgorica 2010
[3] Šofranac R., Šofranac M., Savović Z., Standardi „dobre prakse“ za bolnice, Festival kvaliteta 2010, 5. Nacionalna konferencija o kvalitetu života, Kragujevac, 19.-21. maj 2010., ISBN: 978-86-86663-51-1.
[4] Charles D. Shaw Isuf Kalo ”Osnovne informacije za nacionalne politike kvaliteta zdravstvenih sistema”,WHO ,2002: AKAZ,2003 god
[5] ISQua- «Medunarodni principi za standarde u zdravstvu»
Add comment