U savremenom zdravstvu jedan od največih izazova jeste borba sa globalnom epidemijom dijabetesa. Razvoj novih terapijskih opcija i optimalizacija i individualizacija terapije je esencijalna za produženje životnog vijeka dijabetičnih pacijenata kao i za popravljenja kvaliteta života ove brojne populacije.
Prije skoro jednog vijeka pronalazak insulina je dramatično uticao na produženje i popravljanje kvaliteta života oboljelih od dijabetesa, međutim i danas u domenu insulinske terapije postoje problemi koje je teško prevazići. Balans između dobre glikemijske kontrole sa jedne, i rizika od hipoglikemijskih događaja sa druge strane, predstavlja jedan od najvećih izazova u svakodnevnoj dijabetološkoj praksi. Uvođenje preparata insulinskih analoga početkom ovog vijeka donijelo je nove mogućnosti upravo u ovoj sferi. Insulinski analozi su preparati koji u poređenju sa humanim insulinima adekvatnije oponašaju fiziološku insulinsku sekreciju, te rezultiraju boljim parametrima glikemijske kontrole uz manji rizik od hipoglikemijskih kriza. Dugodjelujući analozi imaju produženo dejstvo u odnosu na humane bazalne (NPH) insuline i ravnomjernije delovanje, bez pika. Brzodjelujući analozi djeluju brže, više i kraće u poređenju sa humanim regularnim insulinima. Uvođenjem analoga u svakodnevnu praksu postali smo bliže cilju – postići bolju regulaciju glikemije uz veću bezbjednost.
Pored sličnih efekata na glikoregulaciju, smanjenje varijabilnosti tokom dana, produženog desjtva, smanjene hipoglikemije, novi insulinski preparati insulina neće se ostvariti ukoliko pacijent ne bude dovoljno dobro edukovan od samog načina aplikacije insulina, preko dijete, fizičke akativnosti i redovne samokontrole.
Razvoj novih terapijskih opcija i optimalizacija i individualizacija terapije je esencijalna za produženje životnog veka dijabetičnih pacijenata kao i za popravljenja kvaliteta života ove brojne populacije.
Uz veliku spremnost Fonda i Minstarstva zdravlja za prosirenje liste i dostupnost kako ljekova , tenickih pomagala – trakica za mjerenje glikemije , ocekujemo da cemo komplikacije sve vise svoditi na minimum a vise ulagati u prevenciju i kvalitet zivota pacijenata sa ovim stanjem.
Dr Valentina Kalinić, internista endokrinolog
Opšta bolnica, Bar
Add comment